Tabele w Macromedia Dreamweaver

W niniejszym samouczku zajmiemy się stroną developerską Macromedia Dreamveaver. Używając narzędzi do programowania w HTML, możesz nie tylko stworzyć stronę WWW i umieścić na niej teksty, ale przy okazji odkryć wiele ciekawych funkcji i możliwości.

W niniejszym samouczku zajmiemy się stroną developerską Macromedia Dreamveaver. Używając narzędzi do programowania w HTML, możesz nie tylko stworzyć stronę WWW i umieścić na niej teksty, ale przy okazji odkryć wiele ciekawych funkcji i możliwości.

Jednak jak to bywa z tego typu edytorami, żeby efekt końcowy był naprawdę zadowalający konieczne będzie doszlifowanie. Niebawem jednak dojdziesz do perfekcji i bez trudu poradzisz sobie z pracami do zastosowań komercyjnych. Przyjrzyjmy się problemom pojawiającym się przy tworzeniu tabel i stosowaniu funkcji szablonów.

Zobacz również:

1. Na początku utwórz dla swojej witryny folder na biurku. Uruchom Dreamweavera, wybierz Site>New Site. Nazwij folder, a następnie zlokalizuj go na swoim biurku. Upewnij się, że masz zaznaczoną opcję Enable Cache, przyspieszy to pracę programu. Po kliknięciu OK zobaczysz okno pliku witryny, gdzie znajdziesz folder "images" oraz wszystkie pliki HTML, z którymi pracujesz. Będziemy używać tego okna do kontroli nad tworzoną witryną.

Kliknij, aby powiększyć

2. Jeśli nie masz jeszcze otwartego okna strony, wybierz File>New Window. Zachowaj je w stworzonym folderze, nazywając index.htm. Masz już plik przygotowany do pracy. W menu Modify wybierz Page Properties i uzupełnij okienka; Title: Xoticar Japanese Import Sportscars; Background colour: #111315; Text: #FFFFFF; links: #FF0000; visited links: #FF0000; active links: #FF0000. Dla wszystkich czterech marginesów przyjmij wartość zero, co pozwoli na poprawne wyświetlanie ich w IE oraz Navigatorze. Wartość ta umieści elementy przy brzegach projektowanej strony.

Kliknij, aby powiększyć

3. Umieść na stronie tabelę. Wpisz w okno następujące wartości: rows: 3; columns: 3; width: 100 procent; border: 0; cellpad: 0; cellspace: 0. HTML, jak każdy będący w stałym rozwoju język, przysparza nam nieco problemów. Istnieje wiele sposobów, aby je rozwiązać, ale pojawiają się z reguły nowe komplikacje. Tworząc tę tabelę, możesz mieć jeden z takich kłopotów. Tabela, którą chcemy umieścić na stronie, ma trzy kolumny. Lewa jej strona będzie zawierać grafikę, przez co lewe kratki oraz części rogowe staną się częściami tabeli. To samo stanie się z prawą stroną.

Kliknij, aby powiększyć

4. Po umieszczeniu tabeli pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest wyznaczenie wartości dla jej wysokości oraz szerokości, co pozwoli ci utrzymać zaprojektowaną strukturę projektu. Przy ciągle zaznaczonej tabeli kliknij na przycisk ze znaczkiem %, znajdujący się w pasku Properties. Rysunek pokaże jej lokację. Przycisk ten odnosi konkretną wartość szerokości dla każdej z komórek tabeli. Oznacza to, że żadna z nich nie nałoży się na inną po wprowadzeniu do niej zawartości. Standardowo każda pusta komórka zawiera w sobie twardą spację. Kliknij wewnątrz którejkolwiek z nich i wciśnij F10. W kodzie strony zobaczysz w tym miejscu symbol tej spacji ( ).

Kliknij, aby powiększyć