Przeglądarka 2001

Do niedawna przepustowość łącza była jedynym czynnikiem decydującym o komforcie pracy w Sieci. Dziś, aby w pełni korzystać z zalet Internetu, trzeba wyposażyć przeglądarkę w dodatkowe komponenty.

Do niedawna przepustowość łącza była jedynym czynnikiem decydującym o komforcie pracy w Sieci. Dziś, aby w pełni korzystać z zalet Internetu, trzeba wyposażyć przeglądarkę w dodatkowe komponenty.

Najpopularniejsze programy przeistaczające przeglądarkę w funkcjonalne narzędzie do poruszania się w gąszczu Światowej Pajęczyny można podzielić na trzy główne grupy: wtyczki (plug-in), nakładki (add-on) oraz samodzielne narzędzia (tools).

Zobacz również:

Wtyczki rozszerzają określone możliwości przeglądarki (np. wyświetlanie animacji, plików graficznych czy niestandardowych czcionek) i z reguły są z nią w pełni zintegrowane. Nakładki dodają do przeglądarki nowe funkcje, które wcześniej były w niej niedostępne lub słabo rozbudowane. Posiadają własną ikonę lub pasek narzędziowy, poprzez który uzyskujesz dostęp do głównego programu lub do adekwatnej strony internetowej. Samodzielne narzędzia nie wymagają przeglądarki do poprawnego działania, niekiedy możesz z nich korzystać bez łączenia się z Internetem. Często są kompilacją wtyczek i nakładek, wzbogaconą o własne środowisko i interfejs użytkownika.

W tym artykule scharakteryzujemy najbardziej znane programy, które ułatwiają pracę w Internecie i pozwalają na efektywne wykorzystanie czasu online. Zebraliśmy je w grupy związane z różnymi aspektami korzystania z zasobów WWW, proponując po kilka produktów z każdej kategorii. W tabeli "Zestawienie programów" znajdziesz m.in. adresy, spod których można pobrać wersje testowe opisywanych programów, oraz miejsca, gdzie należy się udać w razie jakichkolwiek problemów czy wątpliwości.

Niezbędnik internauty

Multimedialne formaty MIMEKliknij, aby powiększyćMultimedialne formaty MIMEAnimacje, dźwięk oraz wideo w dobie Internetu szerokopasmowego są najważniejszymi atrybutami współczesnych stron WWW i dzięki nim Sieć staje się jednym z najpotężniejszych mediów komunikacyjnych. Niestety, nawet znane i popularne przeglądarki, jak Internet Explorer oraz Netscape Navigator, obsługują jedynie podstawowe formaty multimedialne (głównie statyczne zdjęcia lub proste animacje). Równolegle z przeglądarką możesz zainstalować pakiet dodatkowych aplikacji, który zrekompensuje Ci niedoskonałość głównego programu.

Przeglądarka może poinformować o takiej konieczności na kilka sposobów. Zwykle w czasie pobierania stron internetowych pojawiają się na nich pola z nieczytelnym symbolem, przekreśloną ikoną lub nieruchomym logo odtwarzacza. Oznacza to, że nie zainstalowałeś odpowiedniej aplikacji lub że działa ona nieprawidłowo. Po kliknięciu ikony w niektórych przeglądarkach pojawia się informacja, jaki typ pliku sprawia problemy. Odczytanie formatu może być jednak trochę kłopotliwe, gdyż podawany jest zgodnie ze standardem MIME (Multipurpose Internet Mail Extensions). W tabeli "Multimedialne formaty MIME" podajemy rodzaje najczęściej używanych plików multimedialnych wraz z programami, które służą do ich odtworzenia. Alternatywną metodą sygnalizowania użytkownikowi konieczności zdobycia dodatkowego oprogramowania może być pojawienie się komunikatu "Aby poprawnie wyświetlać tę stronę, należy pobrać i zainstalować następujące składniki:". Gdy wybierzesz opcję Pobierz, program zostanie automatycznie zainstalowany. Warto przy tym zwrócić uwagę, czy producent aplikacji ma odpowiedni certyfikat autentyczności i jest godny zaufania. Ostrożność może Cię ustrzec przed koniecznością odwirusowania systemu.

Grają i śpiewają

Wraz z niektórymi przeglądarkami, między innymi z Netscape Navigatorem 6, otrzymuje się w pakiecie program RealPlayer firmy RealNetwork. Jest to wciąż jedno z najpopularniejszych narzędzi do lokalnego odtwarzania plików dźwiękowych oraz do strumieniowych przekazów audio i wideo - bez niego nie będzie można oglądać większości zapowiedzi filmowych oraz przekazów reality TV (np. BigBrother). RealPlayer umożliwia także słuchanie internetowego radia. Niestety, zła jakość łączy może czasem powodować duże opóźnienia w przesyłaniu danych, objawiające się głuchą ciszą podczas nadawania Twojej ulubionej piosenki lub "pokazem slajdów" podczas odtwarzania filmu.

Konkurencyjna przeglądarka, Microsoft Internet Explorer, standardowo korzysta z aplikacji dostarczanej razem z systemem operacyjnym - Windows Media Player. Jak łatwo się domyślić, produkt ten konkuruje na rynku odtwarzaczy z RealPlayerem, więc możliwości obu programów są zbliżone. Oba mogą działać same lub obsługiwać multimedia w oknie przeglądarki. Dodatkowo Media Player obsługuje utworzone przez Microsoft formaty plików dźwiękowych ASF i WMA. Produkt giganta z Redmond powoli zwiększa udział w rynku mediów strumieniowych, nie tylko ze względu na coraz bardziej dopracowane algorytmy odtwarzania, ale również dzięki atrakcyjnemu wyglądowi (wersja 7 umożliwia dopasowywanie skórek).

Wśród samodzielnych narzędzi służących do odtwarzania dźwięków szerokie grono zwolenników ma także Win-Amp Nullsoftu, bardzo dobrze znany fanom muzyki zapisanej w formacie MP3. Ceniony jest szczególnie za stabilność, obsługę wielu formatów, rozbudowaną opcję zarządzania barwą dźwięku, łatwość obsługi oraz tysiące dostępnych w Internecie darmowych skórek. Do samego programu napisano setki wtyczek, które poprawiają jego funkcjonalność i dodają efekty wizualne prezentowane w czasie odtwarzania muzyki. Wyposażony jest w malutką przeglądarkę, ale oczywiście współpracuje także ze wszystkimi popularnymi przeglądarkami.

Niezbędnym programem dla użytkowników Internet Explorera, jak i Netscape Navigatora jest Macromedia Shockwave and Flash Player (Macromedia). Aplikacja służy do prezentacji grafiki utworzonej w technologii Flash oraz Shockwave, zapewnia też obsługę dźwięku umieszczonego na stronach internetowych. Niektóre jej elementy dołączane są do programów instalacyjnych obu najpopularniejszych przeglądarek, jednak warto dodać kilka nowych opcji, aby w pełni cieszyć się piękną wektorową grafiką. Shockwave używany jest do prezentowania aplikacji utworzonych przez program Shockwave Director (np. gier na stronach internetowych), Flash umożliwia odtwarzanie animacji i dźwięków, tworząc interaktywne środowisko, które "współpracuje" z użytkownikiem (np. grafika zmieniająca się w zależności od położenia kursora).

Nieźle z internetowymi multimediami radzi sobie QuickTime (Apple), przeniesiony z Macintosha do pecetów. Jego domeną są krótkie filmy i klipy wideo, jednak często używany jest również jako standardowy program do obsługi plików audio. Do mniej znanych właściwości programu należy możliwość symulowania wirtualnej rzeczywistości (QuickTime VR). Umieszczony na stronie obiekt, wyglądający na pierwszy rzut oka jak zdjęcie (przedstawiające np. pokój hotelowy, samochód), po kliknięciu robi wrażenie trójwymiarowego - można oglądać go pod dowolnym kątem, obracać itp. QuickTime, podobnie do wyżej opisanych programów, umożliwia odtwarzanie przekazów strumieniowych oraz zarządzania odtwarzaniem z poziomu przeglądarki.

Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś, którego programu chciałbyś używać, zwróć uwagę na MusicMatch Jukebox firmy MusicMatch. Oprócz standardowych opcji, wymienionych przy okazji poprzednich odtwarzaczy, przydać się może opcja konwersji płyt CD na format MP3, WAV czy WMA. Bezpłatna wersja zawiera moduł do zarządzania nagrywaniem własnych płyt oraz opcję przyozdabiania odtwarzacza dowolnymi skórkami. Program współdziała zarówno z Internet Explorerem, jak i Netscape Navigatorem.

Obsługa dokumentów

Bezpłatny Acrobat Reader umożliwia odczytanie plików PDF.Kliknij, aby powiększyćBezpłatny Acrobat Reader umożliwia odczytanie plików PDF.Kolejna grupa programów umożliwia czytanie, wpisywanie oraz tłumaczenie informacji na stronach 3W. Niezbędnym narzędziem należącym do tej rodziny jest Acrobat Reader firmy Adobe, który umożliwia otwieranie plików zapisanych w formacie PDF (Portable Document Format). W tym standardzie udostępniane są między innymi dokumenty organizacji rządowych, oferty dużych firm, katalogi oraz większość instrukcji obsługi. Program działa samodzielnie lub integruje się z przeglądarką, pozwalając na korzystanie ze wszystkich opcji bezpośrednio z paska narzędzi. W najnowszych wersjach aplikacji poprawiono obsługę drukowania dużych i barwnych dokumentów. Tym, którzy uważają Acrobat Reader za zbędny, bo mają Microsoft Office, przypominam, że dotychczas żadna aplikacja tego pakietu nie umożliwia podglądania dokumentów PDF.