WebMajster kontra wp-matic

Zadania internetowego kreatora stron WWW to zapewnienie prostej obsługi edytora HTML przy zachowaniu elastyczności użytkowej oraz dostarczeniu bogatych możliwości edycyjnych strony. Równie ważna jest szybkość pracy aplikacji oraz zapewnienie użytkownikowi wygodnego systemu aktualizacji zasobów witryny.

Zadania internetowego kreatora stron WWW to zapewnienie prostej obsługi edytora HTML przy zachowaniu elastyczności użytkowej oraz dostarczeniu bogatych możliwości edycyjnych strony. Równie ważna jest szybkość pracy aplikacji oraz zapewnienie użytkownikowi wygodnego systemu aktualizacji zasobów witryny.

Do testów wybraliśmy bezpłatne edytory online, udostępniane w serwisach internetowych dwóch największych polskich portali - Onet (www.onet.pl) oraz Wirtualna Polska (www.wp.pl). Aby ułatwić czytelnikowi wybór, przeprowadziliśmy kompleksowe i dokładne testy. Ich wyniki omawiamy poniżej, najpierw jednak omówimy warunki, które musi spełniać przeglądarka internetowa, aby można było korzystać z narzędzi edycyjnych. Przede wszystkim powinna obsługiwać skrypty Javy oraz akceptować pliki cookie (m.in. informują, że klient łączył się już z danym serwerem w przeszłości). Warunki te spełnia większość popularnych przeglądarek, m.in. Internet Explorer od wersji 4.0, Netscape Navigator 4.5 i nowsze oraz Opera 5.0.

Zobacz również:

WebMajster

Aby uzyskać dostęp do narzędzi edycyjnych oferowanych przez portal Onet, należy założyć konto w serwisie Republika WWW, dostępnym pod adresem http://portal.republika.pl (adres strony będzie miał składnię: !http://Twój_login.republika.pl). Zarejestrowani użytkownicy serwisu otrzymują dostęp do internetowego edytora WWW o nazwie WebMajster oraz 6,5 MB przestrzeni dyskowej na publikację stron. Twórcy witryn o wysokim poziomie formalnym i merytorycznym oraz udzielający się w społeczności Republiki WWW mogą uzyskać większy limit przestrzeni dyskowej - nawet kilkadziesiąt megabajtów. Na stronach nie można zamieszczać skryptów i programów wykonywalnych (np. CGI, FCGI, PHP), zajmujących zasoby procesora oraz pamięć serwera.

WebMajster to aplet Javy, który po załadowaniu (ok. 500 KB) zamienia przeglądarkę internetową w edytor stron WWW typu WYSIWYG. Oznacza to, że autor strony zajmuje się kompozycją elementów, grafiką oraz formatowaniem tekstu bez wpisywania kodu HTML. Czas pobierania apletu zależy od warunków dostępu do Internetu. My, korzystając ze standardowego połączenia modemowego, pobieraliśmy plik około 5 minut. Gdy aplet zostanie zapisany w komputerze użytkownika, można przystąpić do pracy: wystarczy elementarna umiejętność posługiwania się myszą i klawiaturą, aby zbudować stronę WWW. Utworzona strona jest automatycznie zapisywana na koncie użytkownika w Republice WWW - podczas pracy połączenie internetowe musi być aktywne.

WebMajster umieszcza na osobnej warstwie każdy wprowadzony na stronę obiekt. Obiekty można łatwo przemieszczać myszą, a WebMajster zapamiętuje ich położenie względem lewego górnego rogu obszaru roboczego. Każdy nowy obiekt (np. pole tekstu, element graficzny) umieszczany jest na niewidocznej warstwie, która znajduje się ponad warstwami umieszczonymi wcześniej. WebMajster wykorzystuje w tym celu techniki tworzenia stron oparte na kaskadowych arkuszach stylów CSS. To bardzo ułatwia komponowanie strony, ale nie wszystkie przeglądarki potrafią poprawnie zinterpretować kod HTML, wykorzystujący te własności. Potrafi to m.in. Internet Explorer 4.x, 5.x lub nowszy oraz Netscape Communicator od wersji 4.x.

Twórcy WebMajstra udostępnili użytkownikom kilkadziesiąt gotowych szablonów, dzięki którym nie tylko szybko utworzysz własną stronę WWW, ale możesz być pewny, że będzie miała atrakcyjny wygląd. Praca z szablonem polega na wymianie standardowych tekstów, usuwaniu niechcianych elementów, dodawaniu nowych i modyfikowaniu istniejących. Szablony zostały podzielone na kilkanaście kategorii tematycznych (np. biznes, grafika, pasje). Średnio zaawansowany internauta na podstawie szablonu jest w stanie wykonać estetycznie wyglądającą stronę w 30 minut.

Gdybyś chciał tworzyć strony od podstaw, nie korzystając z szablonów, WebMajster także zaoferuje Ci satysfakcjonującą liczbę opcji. Edytor umożliwia m.in. importowanie plików graficznych w formatach GIF i JPG, zaawansowaną edycję tekstu, umieszczanie odnośników do innych stron WWW oraz wstawianie tzw. wkładek (m.in. licznika odwiedzin, księgi gości, skryptów Javy, formularzy, bannerów, pola wyszukiwarki, tabeli notowań giełdowych). Dużym udogodnieniem, które docenią doświadczeni użytkownicy, jest możliwość wklejania własnego fragmentu kodu HTML.

Składniki strony edytowanej za pomocą WebMajstra online są automatycznie zapisywane są na osobistym koncie w Republice WWW. Do późniejszych modyfikacji przydaje się Menedżer witryny - autorski program Republiki, który pracuje w oknie przeglądarki internetowej, a do przesyłania plików stosuje protokół FTP. Menedżer witryny zapewnia intuicyjną i wygodną obsługę, łudząco podobną do tej, do której przyzwyczaiły nas aplikacje typu Norton Commander czy Windows Navigator.

Na koniec warto wspomnieć o usłudze niedawno udostępnionej użytkownikom Republiki - możliwości publikowania stron zgodnych ze standardem WAP. Dzięki temu posiadacze najnowszych telefonów komórkowych również mogą odwiedzać serwisy utworzone przez internautów. W adaptacji kodu strony na potrzeby WAP pomogą liczne narzędzia, zgromadzone w sekcji Strefa zrzutu.

Wp - matic

Kliknij, aby powiększyćDrugi pod względem popularności polski portal także oferuje bezpłatne narzędzia do tworzenia i utrzymywania własnej strony internetowej. Wszystkie niezbędne aplikacje znajdują się w serwisie Strony domowe, pod adresem http://strony.wp.pl. Tak jak w przypadku Republiki Onetu, pierwszym krokiem jest rejestracja i założenie osobistego konta WWW. Otrzymujesz do dyspozycji 5 MB przestrzeni dyskowej

i adres o składni: !http://strony.wp.pl/wp/Twój_login.

Autorzy serwisu nie zapomnieli o osobach mających niewielką wiedzę programistyczną i nieznających HTML-u i podobnie jak konkurencja przygotowali edytor stron WWW typu WYSIWYG o nazwie wp-matic. Tak jak w przypadku WebMajstra, możesz zdać się na zmysł artystyczny anonimowych twórców i skorzystać z gotowych szablonów stron WWW. Niestety, tu czeka Cię rozczarowanie - serwis oferuje bowiem tylko kilkanaście niepowiązanych tematycznie szablonów. Są jednak dobrej jakości i z pewnością każdy znajdzie taki, który mu będzie odpowiadał.

Sam edytor wp-matic jest wygodny, ale oferuje bardzo skromne możliwości, sprowadzające się do prostych modyfikacji tekstu lub wstawienia pliku graficznego w przewidziane wcześniej miejsce. Nie ma tu mowy o takiej swobodzie działania, jaką daje WebMajster. Obiektów nie można dowolnie przemieszczać i przekształcać. Można za to uatrakcyjnić witrynę, korzystając z dostępnych dodatków, takich jak formularz wyszukiwania, księga gości czy licznik odwiedzin.

Mając konto w serwisie Strony domowe, automatycznie uzyskujesz dostęp do wygodnego interfejsu zarządzania zasobami WWW. Nie jest to oddzielna aplikacja FTP jak w przypadku Menedżera witryny w Webmajstrze, lecz formularz WWW zintegrowany z edytorem wp-matic. Za jego pomocą w wygodny sposób można dokonywać operacji na plikach, stąd też uzyskasz dostęp do wspomnianej wcześniej kategorii Dodatki.

Autorzy serwisu oferują również możliwość skorzystania ze specjalistycznych programów FTP, których wersje shareware zgromadzono w sekcji Ekstra. Są tam także testowe wersje kilku edytorów HTML - na wypadek, gdyby wp-matic nie spełniał oczekiwań użytkowników.

W dziale Informacje znajdziesz zbiór odnośników do artykułów poświęconych nauce języka HTML. Szkoda, że nie są ułożone w spójną i czytelną całość, tak jak w sekcji porad Republiki, lecz obejmują zbiór luźno powiązanych zagadnień, co może zniechęcić osoby niedysponujące dużą ilością wolnego czasu.

Pora na werdykt

Oba serwisy spełniają swoją podstawową funkcję - umożliwiają użytkownikowi nieznającemu kodu HTML utworzenie strony WWW, i to bezpłatnie. Oprócz narzędzi edycyjnych aplikacje typu webware zapewniają przestrzeń dyskową niezbędną do publikacji strony. Oba rozwiązania różnią się w sposób istotny zaawansowaniem technicznym udostępnianych narzędzi oraz liczbą oferowanych usług.

WebMajster oprócz bardzo prostej obsługi daje użytkownikowi dużą swobodę edycji strony i poszczególnych jej elementów. Można skorzystać z bogatych zasobów biblioteki szablonów albo utworzyć stronę od podstaw. Wp-matic wypada na tle konkurenta dość blado. Oferuje wyłącznie podstawowe narzędzia edycyjne, a co gorsza, nie pozwala na samodzielne zaprojektowanie wyglądu witryny. Wybór ogranicza się do kilkunastu szablonów, na szczęście dość ciekawych. Kolejny plus ponownie zdobywa Republika, tym razem za udostępnienie pojemniejszych kont i zapewnienie łatwiejszych dozapa- miętania adresów WWW - łatwiej zapamiętać adres !http://Twój_login.republika.pl, niż !http://strony.wp.pl/wp/Twój_login. Ogólne wrażenie, jakie odnosi się, korzystając z zasobów Republiki WWW, jest jednoznacznie pozytywne.

Obserwując dużą aktywność samych użytkowników, których działania wydatnie wzbogacają zawartość serwisu, można uznać, że twórcy osiągnęli zamierzony cel i udało im się stworzyć swoistą społeczność internetową skupioną wokół Onetu. Chyba ambicje twórców serwisu Wirtualnej Polski nie sięgały tak daleko i dlatego zaproponowali rozwiązanie zaspokajające tylko podstawowe potrzeby użytkowników.