Globalna wypożyczalnia

Klik. Gatunek - sensacja, reżyser - Ridley Scott, dźwięk - DTS. Enter. Przeszukaj bazę tytułów. Wyświetl wyniki wyszukiwania. Wybierz film. Podaj numer karty.

Klik. Gatunek - sensacja, reżyser - Ridley Scott, dźwięk - DTS. Enter. Przeszukaj bazę tytułów. Wyświetl wyniki wyszukiwania. Wybierz film. Podaj numer karty.

Nowa technologia już wkrótce zmieni sposoby spędzania wolnego czasuKliknij, aby powiększyćNowa technologia już wkrótce zmieni sposoby spędzania wolnego czasuW kwietniu 2001 r. mija okrągła rocznica wprowadzenia terminu "Video On Demand" (VOD) na pierwsze strony gazet. Dokładnie dziesięć lat temu amerykańskie spółki telekomunikacyjne TCI, AT&T i U.S. West rozpoczęły testowanie systemu w 450 domach niedaleko Denver. Eksperci roztaczali przed klientami wizje telewizji przyszłości, w której każdy będzie mógł wybrać film, na jaki ma ochotę, a już po chwili (niezbędnej np. na autoryzację karty kredytowej) do odbiorcy łączem o ogromnej pojemności zostanie przesłany materiał wideo. Wszystko oczywiście z jakością przewyższającą VHS (o DVD nikt jeszcze wtedy nie słyszał). Słowem - kino w domu na żądanie, wypożyczalnia bez konieczności wstawania z fotela, a na dodatek dostęp do najnowszych hitów za zaledwie kilka dolarów. Co pozostało z tych obietnic w pierwszych miesiącach XXI wieku?

Zobacz również:

Nowy początek

Obecnie działa dziesięć eksperymentalnych platform nadawczych rozsianych po całym świecie - od San Diego (Cox Communications), aż po Chiny (Guandong Cable). Pierwsze próby testowania rynku wypadły obiecująco - ponad 50 procent osób w wieku 15 - 55 lat, ankietowanych przez Andersen Consulting, odpowiedziało twierdząco na pytanie o zamiar skorzystania w przyszłości z nowej technologii. Według analiz Yankee Group, do 2003 r. prawie 8 milionów osób będzie płaciło za filmy na żądanie. Podstawowy wpływ na ich decyzję o ewentualnym zakupie będą miały przede wszystkim oferowane tytuły.

Filmy na żądanie to tylko jedna z nowych propozycji na platformach cyfrowychKliknij, aby powiększyćFilmy na żądanie to tylko jedna z nowych propozycji na platformach cyfrowychOstra walka pomiędzy operatorami negocjującymi z hollywoodzkimi studiami prawa do emisji ich filmów trwa już od kilku miesięcy. Niektórzy, tak jak amerykańska spółka Intertainer - Akamai, mają w swojej ofercie filmy Warner Bros., Columbii Tristar czy DreamWorks SKG. Twórcy systemu uruchamianego wspólnie przez Sony i Rentrak porozumieli się z MGM, Universalem i Paramount. Inni (np. Enron-Blockbuster) dopiero przygotowują umowy. Znamy już szacunkowe ceny - Intertainer będzie obciążał konta swoich klientów kwotą 2,95 USD za każdy premierowy film, starsze filmy mają kosztować o dolara mniej, a najlepsze programy telewizyjne wyceniono na 25 centów. Najpoważniejszą wadą systemu Intertainer jest jednak to, że filmy z jego oferty będzie można obejrzeć wyłącznie na ekranie monitora, a transmisja będzie prowadzona przez Internet, a nie z wykorzystaniem sieci kablowej. Blockbuster obiecuje wprawdzie uruchomienie filmów na życzenie w telewizji, ale na spełnienie tej deklaracji przyjdzie poczekać jeszcze kilka miesięcy. Takie są jednak tendencje na całym rynku.

Pełnometrażówy film przez Internet? W polskich warunkach rzecz raczej nie do pomyśleniaKliknij, aby powiększyćPełnometrażówy film przez Internet? W polskich warunkach rzecz raczej nie do pomyślenia"Najpierw Internet, potem telewizja" - tak w skrócie można podsumować deklaracje uczestników niedawnej konferencji Streaming Media West i Western Cable Show, zdominowanej przez projekty przesyłania sygnału wideo na żądanie odbiorcy. Operatorzy telekomunikacyjni i współpracujące z nimi studia filmowe zamierzają w pierwszej kolejności skoncentrować swoje wysiłki na udostępnianiu tytułów za pośrednictwem sieci komputerowych. Warunkiem powodzenia takiej operacji są oczywiście łącza o przepustowości wystarczającej do nadawania w czasie rzeczywistym obrazu i dźwięku o zadowalającej jakości. Dopiero potem, jeżeli internetowe eksperymenty zostaną zakończone sukcesem, największe sieci kablowe będą wprowadzać do swojej oferty filmy na życzenie.