Multimedialna cyfrówka

Nie tylko współczesne zestawy komputerowe stają się multimedialne - coraz więcej funkcji oferują cyfrowe aparaty fotograficzne.

Nie tylko współczesne zestawy komputerowe stają się multimedialne - coraz więcej funkcji oferują cyfrowe aparaty fotograficzne.

Firma Ricoh wprowadziła na rynek cyfrówkę pozwalającą na przesyłanie zdjęć Internetem poprzez podłączoną do aparatu kartę sieciową lub modem.

Zobacz również:

Nowy aparat Ricoha, oznaczony przez producenta symbolem RDC-i700, zbudowano na podstawie modelu RDC-7. To spore urządzenie o dość specyficznej budowie przypomina analogowe aparaty Kodaka z lat 80., wykorzystujące miniaturowy film fotograficzny. Na górze umieszczono odchylany, dotykowy wyświetlacz LCD 3,5-calowy. Na nim pojawiają się pola wyboru menu, dzięki którym - za pomocą rysika - można sterować funkcjami aparatu.

RDC-i700 został wyposażony w matrycę CCD o rozdzielczości 3,34 miliona pikseli, co umożliwia wykonanie zdjęć wielkości 2048 x 1536 punktów. Optykę aparatu stanowi trzykrotny zoom o zakresie ogniskowych 35-105 mm (licząc w standardzie optyki małoobrazkowej). Z boku cyfrówki znajdują się gniazda na kartę pamięci CompactFlash oraz kartę PCMCIA.

Kliknij, aby powiększyćProducent skoncentrował się na walorach multimedialnych urządzenia, nie wyposażając RDC-i700 w bardziej zaawansowane tryby fotograficzne, jak preselekcja przysłony lub czasu. Użytkownik ma wpływ na parametry ekspozycji poprzez jej kompensację lub zmianę czułości (dostępne są 3 tryby: 150, 200 i 400 ISO). Tak jak model RDC-7, aparat ma pamięć wewnętrzną (6 MB). Może także nagrywać krótkie sekwencje filmowe w formacie AVI. Transmisja fotografii do komputera odbywa się za pomocą portu szeregowego oraz USB. Aby połączyć się z Internetem, cyfrówka może także wykorzystać telefon komórkowy, podłączany modemem PCMCIA. Aparat kosztuje 6950 zł.

Informacje: Ricoh Polska, tel. (022) 6081555, www.ricoh.com.pl