Firewalle do poprawki

Firewalle mają zapewniać bezpieczeństwo podłączonych do Internetu komputerów oraz sieci. Z ostatnich testów wynika jednak, że wiele z nich po prostu przecieka. Prosty trik pozwala obejść większość zabezpieczeń.

Firewalle mają zapewniać bezpieczeństwo podłączonych do Internetu komputerów oraz sieci. Z ostatnich testów wynika jednak, że wiele z nich po prostu przecieka. Prosty trik pozwala obejść większość zabezpieczeń.

Co pewien czas w Sieci pojawiają się alarmujące doniesienia o elektronicznych koniach trojańskich. Niesprawdzone załączniki albo pobrane z Internetu pirackie oprogramowanie mają "efektowne dodatki". Oprócz (lub czasami zamiast) zapowiadanych funkcji zawierają także ukryte narzędzia przeczesujące zawartość dysku i pamięci komputera ofiary w poszukiwaniu haseł lub adresów stron, z którymi łączy się użytkownik. Programy tego typu udają pożyteczne aplikacje, a w istocie szpiegują, przesyłając swym twórcom dane zebrane z zaatakowanego komputera. Rozwiązania tego typu często noszą nazwę backdoor, gdyż wykorzystują "tylne drzwi", czyli luki i niedopatrzenia w niektórych programach użytkowych. Złośliwi programiści wykorzystują niedociągnięcia kolegów po fachu przede wszystkim do własnych celów.

Zobacz również:

Pod względem działania trojany można podzielić na pięć najważniejszych grup:

 • Mail (pocztowe) - po uruchomieniu wysyłają pod określony adres e-mail znalezione w systemie hasła, numery itd. Zwykle nie mają graficznego interfejsu, a ofiara nic nie wie o ich zagnieżdżeniu się w systemie.

 • Ftp, Telnet - uruchamiają w zainfekowanym komputerze serwer ftp albo telnet.

 • Serwer/Klient - uruchamiają w zaatakowanym komputerze serwer, co umożliwia kontrolowanie maszyny z zewnątrz. Do tego celu służy drugi program z zestawu, zwany klientem (trojan składa się bowiem z dwóch plików EXE, współdziałających jak serwer i klient).

 • Key-loggery - zapisują w wybranym pliku znaki wprowadzane z klawiatury. Często stosowane w kawiarenkach internetowych do zbierania haseł dostępu.

 • Passwords - wyświetlają atrapę okna logowania. Po wprowadzeniu hasła ponownie pokazuje się okno logowania, tym razem prawdziwe, a niedoświadczony użytkownik myśli, że pomylił się podczas wpisywania.

  Klient Prosiaka nadzoruje zdalny komputer, w którym bez wiedzy i zgody użytkownika zainstalowano aplikację serwera.Kliknij, aby powiększyćKlient Prosiaka nadzoruje zdalny komputer, w którym bez wiedzy i zgody użytkownika zainstalowano aplikację serwera.Do najbardziej znanych trojanów należą: Netbus, Back Orifice, Sub Seven, Deep Throat. Często występują jednak pod różnymi nazwami jako pliki EXE. Bardziej zaawansowane konie trojańskie potrafią też zmieniać porty, w których kontaktują się ze swoimi twórcami, a to utrudnia ich znalezienie. Spora baza nazw trojanów oraz lista portów używanych przez programy tego typu znajduje się pod adresem: www.mks.com.pl/trojany.html.

  Co ciekawe, jeden z trojanów, Prosiak, został napisany przez polskiego programistę. Pozwala zdalnie kontrolować inny komputer, zrobić zrzut jego ekranu, wysyłać i pobrać pliki, uruchamiać i zamykać programy, robić pewne efekty graficzne oraz zawiesić lub wyłączyć system. Prosiak działa tylko w Windows 95 i Windows 98. Więcej znajdziesz na stronie jego twórcy: www.kki.net.pl/~kwikwi/index.htm.

  Kameleon nie do wykrycia

  Do zabezpieczenia komputerów podłączonych do sieci (firmowych, lokalnych i Internetu) stosuje się oprogramowanie typu firewall. Z założenia powinno nie tylko uniemożliwiać przedostanie się do systemu nieproszonych gości z zewnątrz (tzw. External Intrusion), ale również wypłynięcie danych z systemu na zewnątrz bez zgody prawowitego użytkownika (tzw. Internal Extrusion). Większość firewalli, podobnie do programów antywirusowych, ma wbudowane bazy danych zawierające definicje najpopularniejszych trojanów. Niektóre firewalle potrafią również wykrywać nowe wersje trojanów, niewpisane na predefiniowane listy. Kilka miesięcy temu Steve Gibson, znany z wykrywania dziur w zabezpieczeniach wielu programów, postanowił w nowatorski sposób przetestować firewalle. Przygotował własny symulator trojana-kameleona i nazwał go LeakTester.

  Prosty program LeakTester (27KB) wyprowadził w pole większość współczesnych firewalli.Kliknij, aby powiększyćProsty program LeakTester (27KB) wyprowadził w pole większość współczesnych firewalli.Testy przeprowadzone przez Gibsona wykazały, że większość firewalli najzwyczajniej przecieka. I to od środka. Wystarczy prosta maskarada, której może dokonać trojan, aby firewall nie wykrył go i umożliwił mu swobodny kontakt ze światem zewnętrznym za pośrednictwem Sieci. Podstęp polega na tym, że program zachowuje się jak kameleon - gdy "przybierze barwy" legalnej aplikacji, to nie zostanie wykryty przez firewall. Mówiąc dokładniej, wystarczy, aby wirus, trojan, aplikacja adware/spyware czy inny szkodliwy program (w tym wypadku LeakTester) zmienił nazwę na nazwę programu uprawnionego do wysyłania informacji z danego komputera.

  Twórca takiego złośliwego programu mógłby umieścić w jego kodzie procedury zmiany nazwy na nazwę najpopularniejszych klientów poczty (wysyłają przecież e-maile) lub ftp albo przeglądarek internetowych (wysyłają zapytania o adres URL serwera WWW lub ftp). Pomimo zainstalowania oraz poprawnego działania firewalla program taki będzie mógł przesyłać dane na zewnątrz. Okazuje się, że większość firewali rozpoznaje aplikacje uprawnione do kontaktów właśnie po ich nazwie. Jeżeli jakaś aplikacja zgłasza systemowi chęć nawiązania kontaktu z siecią, to jej nazwa jest porównywana z odpowiednią bazą nazw w firewallu. Jeśli nazwa programu figuruje w bazie danych, firewall zezwala na połączenie z Siecią.

  LeakTester naśladuje klienta FTP, czyli program pobierający pliki z odległych serwerów poprzez Sieć. Podczas sprawdzania szczelności sytemu nawiązuje łączność właśnie przez port 21 (przypisany do FTP) z serwerem w domenie grc.com. Pobiera stamtąd (do celów testowych) 13 znaków tekstowych i rozłącza się. Nie pobiera żadnych aplikacji, nie wysyła również żadnych danych z komputera, w którym jest zainstalowany. To ograniczenie nałożone przez jego twórcę - ktoś inny może jednak wprowadzić w swojej aplikacji (trojanie działającym podobnie jak program Leak Tester) funkcje dowolne szpiegujące czy podsłuchujące polecenia.

  Wśród aplikacji, które nie sprostały zadaniu i umożliwiły LeakTesterowi zestawienie połączenia z Internetem, znalazły się aplikacje tak popularnych firm, jak: Symantec, Sygate Technologies, Network Associates i McAfee. Testu Gibsona nie zdały również NetworkICE BlackICE Defender, Conseal Desktop i Conseal PC Firewall, McAfee Personal Firewall, eSafe Desktop oraz Lockdown 2000. Jedynym programem, który stawił czoło próbom włamania do testowanego systemu, był ZoneAlarm, opracowany przez programistów z Zone Labs. Podpisuje on bowiem kryptograficznie prawidłowe wersje programów i w przypadku zamiany nazwy zapyta, czy aplikacja o zmodyfikowanej nazwie ma uprawnienia do nawiązywania połączeń.

  Poprawki już są, ale czy zadziałają?

  Producenci oprogramowania typu firewall szybko zareagowali na doniesienia Gibsona. Błyskawicznie opublikowali łaty mające wyeliminować niedoskonałości w aplikacjach Symantec/Norton i Sygate oraz Source Velocity. Firma Tiny Software wprowadziła nawet do swego Tiny Personal Firewall podpis kryptograficzny MD5, taki sam jak stosowany w ZoneAlarm i ZoneAlarm Pro.

  Lista poprawek została opublikowana pod adresem http://grc.com/lt/updates.htm. Gibson stwierdził jednak, że w systemach z rodziny Windows 9x (Win3.1, Win95, Win98, WinMe nie można wprowadzić dokładnych zabezpieczeń, gdyż sam system operacyjny nie oferuje wystarczającego ich poziomu. Nieco lepiej prezentuje się pod tym względem rodzina Windows NT (WinNT, Win2000, Whistler), udostępniająca profil użytkownika uprzywilejowanego - administratora systemu. Tylko on ma pełne prawa, co utrudnia rozprzestrzenianie się wirusów i trojanów. Programy takie nie mogą bowiem działać od razu, lecz muszą najpierw przejąć uprawnienia administratora, aby dokonać szkodliwych akcji. Jednak w praktyce Microsoft co jakiś czas udostępnia kolejne łatki także do tych systemów. Steve Gibson twierdzi, że gwarancja absolutnego bezpieczeństwa po prostu nie istnieje.

  Sprawdź sam, czy przeciekasz

  Jak zabezpieczyć się przed trojanami

  1. Nie uruchamiaj nieznanych programów.

  2. Nie otwieraj załączników poczty elektronicznej pochodzących z nieznanego źródła. Jeżeli oczekiwałeś przysłanego programu, to zapisz go najpierw na dysku i przeskanuj programem antywirusowym. Niektóre z nowszych potrafią także skanować pocztę "w locie", w czasie otwierania załącznika.

  3. Zainstaluj i - co równie ważne - często oraz cyklicznie uaktualniaj program antywirusowy. Większość z nich rozpoznaje przynajmniej najpopularniejsze trojany.

  Jeżeli masz wątpliwości, czy Twój system jest właściwie chroniony firewallem przed wypływem informacji, możesz przeprowadzić test. Procedura badawcza składa się z 10 etapów.

  1. Pobierz z Internetu bezpłatny program autorstwa Steve'a Gibsona (http://grc.com/files/LeakTest.exe).

  2. Sprawdź w opcjach konfiguracji firewalla, który program ma uprawnienia do wysyłania informacji przez Sieć (zwykle będzie oznaczony opcją outbuond (wychodzące) albo Internet connections are always allowed). Wystarczy wybrać jeden.

  3. Zanotuj nazwę programu wraz z pełną ścieżką dostępu. Może to być np. C:\Program Files\Windows Media Player\mplayer2.exe. Ważne, aby firewall traktował program jako aplikację uprawnioną do kontaktowania się z Siecią. Może to być także przeglądarka internetowa, klient poczty albo ftp.

  Kliknij, aby powiększyć4. Przejdź do katalogu wyżej wymienionego programu i zmień nazwę pliku tej aplikacji. W naszym wypadku z mplayer2.exe na np. mplayer2.exe.old.

  5. Skopiuj plik leaktest.exe do katalogu testowego i zmień jego nazwę na nazwę programu, pod który ma się podszyć.

  6. Dwukrotnie kliknij nazwę aplikacji, którą przemianowałeś (w naszym przykładzie będzie to mplayer2.exe).

  7. Zamiast okna uprawnionej aplikacji pojawi się teraz okno aplikacji-testera - kliknij opcję Test for Leaks (Testuj przecieki). Tester będzie próbował nawiązać połączenie internetowe. Jeżeli firewall przecieka, dojdzie do zestawienia połączenia, co oznacza, że test zakończył się negatywnie i Twój system nie jest dostatecznie zabezpieczony.

  8. W przypadku poprawnie działającego firewalla, np. ZoneAlarm, zobaczysz okno z prośbą o pozwolenie na połączenie. Jeżeli odpowiesz przecząco, to LeakTester wyświetli napis

  UNABLE TO CONNECT, co oznacza, że połączenie nie zostało zrealizowane i nie doszło do żadnego wycieku informacji z Twojego komputera.

  9. Usuń program testujący (tutaj był to LeakTester przemianowany na mplayer2.exe).

  10. Zmień nazwę mplayer2.exe.old na pierwotną, mplayer2.exe. W przeciwnym wypadku nie będziesz mógł skorzystać z Windows Media Player.