Bez oporu - do oporu!

Prawie każdy potrafi minimalnie przetaktować procesor. Jednak co robić, gdy płyta główna blokuje próby podkręcania? Zdradzimy Ci sztuczki profesjonalistów, które pozwolą wydobyć z peceta większą wydajność nawet wtedy, gdy oficjalnie jest to niemożliwe.

Prawie każdy potrafi minimalnie przetaktować procesor. Jednak co robić, gdy płyta główna blokuje próby podkręcania? Zdradzimy Ci sztuczki profesjonalistów, które pozwolą wydobyć z peceta większą wydajność nawet wtedy, gdy oficjalnie jest to niemożliwe.

Przyznaj się - czasami aż ręce swędzą, aby zwiększyć osiągi komputera. Wydajności nigdy za wiele. Zasada ta dotyczy przede wszystkim takich zastosowań, jak gry, montaż wideo czy projektowanie CAD. Pokażemy Ci, jak niewielkim nakładem finansowym przełamać w profesjonalny sposób (oficjalne) bariery wydajności sprzętu. Będzie to wymagało odrobiny zręczności. Oprócz tego przyda się lutownica, kawałek drutu i kilka części z najbliższego sklepu elektrotechnicznego.

Zobacz również:

<font color="red">Nie taka lutownica straszna. Większość przedstawionych porad wymaga wprawy w posługiwaniu się lutownicą, jednak nie wszystkie są przeznaczone tylko dla elektrotechnicznych fachowców. Niektóre czynności z lutownicą dotyczą stosunkowo niewrażliwych elementów elektrotechnicznych. Wykonując je, nie musisz się obawiać, że zafundujesz pecetowi bilet do krainy wiecznych łowów. Niebezpieczne jest majstrowanie lutownicą przy płycie głównej lub karcie graficznej. W tym przypadku wystarczy drobny błąd, aby uszkodzić kosztowny podzespół.

<font color="red">Ćwiczenie czyni mistrza. Jeśli nie jesteś pewien, czy potrafisz na przykład przylutować kabel do określonego elementu komputera, nie powodując uszkodzeń, wypróbuj swoje umiejętności na bezwartościowym podzespole (na przykład na starej, niepotrzebnej karcie graficznej ISA). Jeśli jednak po przeprowadzeniu kilku eksperymentów dojdziesz do wniosku, że nie jesteś urodzonym mistrzem lutownicy, powinieneś zlecić realizację porad komuś, kto ma w tej dziedzinie wystarczające doświadczenie. Dotyczy to przede wszystkim trudnych porad, które wymagają przeróbek płyty głównej lub karty graficznej. Pamiętaj też, że realizując nasze porady i modyfikując określone podzespoły, tracisz na nie gwarancję. Zachowaj szczególną ostrożność. Zwarcie może być przyczyną na przykład pożaru.

<font color="red">Po nitce do kłębka. W każdej poradzie oferujemy bardzo obszerny opis nieodzownych czynności. Sztuczki szczególnie trudne opatrzyliśmy dokładnymi ilustracjami, które pokazują miejsca wlutowania poszczególnych elementów.

<font color="red">Dobry warsztat to podstawa. Nie warto oszczędzać przy zakupie narzędzi. Do zrealizowania poniższych porad konieczna jest co najmniej lutownica elektroniczna o maksymalnej mocy 15 W. Powinna być wyposażona w wąski grot (czyli zakończenie), umożliwiający precyzyjne lutowanie. Jeszcze lepszy jest uziemiony, sterowany elektronicznie zestaw lutowniczy. Jeśli moc kolby lutowniczej będzie za duża lub grot za szeroki, możesz uszkodzić elektroniczne elementy.

<font color="red">Do dzieła! Jeśli spełnisz powyższe warunki, możesz się zabrać do dzieła. Pamiętaj jednak, że wszystkie czynności wykonujesz na własne ryzyko. Redakcja nie może przyjąć odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w wyniku realizowania porad.

Pod napięciem

Mozolna dłubanina - izolując i usuwając izolację odpowiednich styków procesora, ustalisz jakie napięcie ma mu zapewnić płyta główna.Kliknij, aby powiększyćMozolna dłubanina - izolując i usuwając izolację odpowiednich styków procesora, ustalisz jakie napięcie ma mu zapewnić płyta główna.Próby przetaktowania procesora bardzo często kończą się fiaskiem, ponieważ komputer traci stabilność działania. Niektóre płyty główne (np. Abit SA64 z gniazdem Socket 370 czy Elito-Epox 3SPA3) doskonale nadają się do przetaktowywania, ponieważ pozwalają podwyższać napięcie rdzenia procesora poza maksymalną wartość podaną przez producenta. W ten sposób da się uzyskać o 10 do 20 procent większą częstotliwość taktowania od tej, którą przewidział producent. Oprócz tego nie ryzykujesz, że komputer przestanie stabilnie działać.

Pamiętaj, że zwiększenie częstotliwości powoduje mocniejsze nagrzewanie się procesora. Po przetaktowaniu sprawdź, czy nie trzeba wstawić wydajniejszego wiatraka.

Nawet jeśli Twoja płyta oferuje tylko napięcie przeznaczone do zainstalowanego procesora, możesz je podwyższyć. Każda nowoczesna płyta (niezależnie od gniazda, którym dysponuje: Slot 1, Slot A, Socket 370, czy Socket A) sprawdza po włączeniu określone styki lub nóżki procesora. Zależnie od tego, które z nóżek lub styków (w układach Celeron i Pentium III VID0 do VID3) nie są ze sobą połączone ani uziemione, płyta główna ustawia odpowiednie napięcie rdzenia. Typ procesora decyduje zatem, które czynności są konieczne w celu zwiększenia napięcia rdzenia.

W przypadku płyt głównych z gniazdem Slot 1 trzeba zakleić odpowiednie styki. Pisaliśmy o tym w artykule "Megaharce" (PCWK 11/1999, str. 68). Używając taśmy samoprzylepnej lub lakieru do paznokci, zasłoń styki nr A121, A119 i B119 (patrz PCWK 11/1999, ilustracja w lewym, górnym rogu str. 70). Taśma lub warstwa lakieru powinna zakrywać całą powierzchnię styku, w przeciwnym razie między stykiem na płytce procesora a stykiem w gnieździe płyty może nadal istnieć połączenie. Wówczas płyta główna inaczej zinterpretuje kombinację styków i wybierze inne napięcie rdzenia (w skrajnym przypadku nawet 3,5 V). Doprowadzi to do trwałego uszkodzenia procesora! Zatem po wykonaniu powyższych czynności przywołaj ustawienia BIOS-u i skontroluj napięcie rdzenia. Jeśli nie wynosi 2,2 V, natychmiast wyłącz komputer i zobacz, czy styki są zaizolowane poprawnie.

Jeżeli masz procesor Athlon przeznaczony do zainstalowania w gnieździe Slot A, ostrożnie zdejmij obudowę układu (sposób wykonania tej operacji opisujemy szczegółowo w artyku-le "365..." (wydanie jubileuszowe PCWK, str. 69, porada z 19 lipca). Gdy zainstalujesz do 40-stykowego portu debugowania płytkę przetaktowującą (patrz wspomniana porada), będziesz mógł ustawić żądane napięcie rdzenia procesora za pomocą przełączników DIP. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradzie z 20 lipca, a odpowiednie ustawienie przełączników DIP - w instrukcji dołączonej do płytki przetaktowującej.

Prędkość bez żenady - wyższe napięcie rdzenia stabilizuje pracę przetaktowanego układu Pentium 4.Kliknij, aby powiększyćPrędkość bez żenady - wyższe napięcie rdzenia stabilizuje pracę przetaktowanego układu Pentium 4.Jeśli masz procesor instalowany w podstawce Socket A, możesz przyspieszyć jego działanie, łącząc odpowiednie styki na obudowie za pomocą miękkiego ołówka. Ostrożnie narysuj cztery linie łączące mostki (pary styków) L1. Styki łącz tylko parami, w przeciwnym razie możesz uszkodzić procesor. Szczegóły dotyczące odblokowania mnożnika częstotliwości opisaliśmy w artykule "Procesor na dopingu" (PCWK nr 4/2001, str. 66, porada "Jak to zrobić? - AMD Duron"). Jednak w nowszych Athlonach nie zastosujesz powyższej sztuczki, ponieważ są zabezpieczone przed przetaktowaniem. Według wstępnych ustaleń, dotyczy to układów wyprodukowanych po 38. tygodniu 2000 roku. Zabezpieczenie polega na trwałym zablokowaniu mnożnika częstotliwości. Aby ustalić, czy Twój procesor podlega wspomnianym ograniczeniom, sprawdź datę produkcji. Znajduje się na wierzchniej ścianie układu - cztery cyfry otoczone innymi znakami. Pierwsze dwie cyfry symbolizują rok, dwie kolejne numer tygodnia w roku, np. ciąg cyfr 0039 oznacza 39. tydzień 2000 roku. Jednocześnie AMD produkował procesory, które dopuszczają podkręcanie. W płytach głównych ze zmiennym mnożnikiem częstotliwości jest to możliwe po połączeniu par styków L1 (za pomocą ołówka), a w przypadku stałego mnożnika - po modyfikacji mostków L3, L4 i L6. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule "365..." (jubileuszowe wydanie PCWK, porady z 22-24 lipca, str. 69) i w artykule "Procesor na dopingu" (PCWK 4/2001, str. 66).

Wprowadzając na rynek układ Thunderbird taktowany z częstotliwością 1,2 GHz, AMD nawiązuje do tradycji, bo przywraca możliwość przetaktowania (nie dotyczy to pierwszej partii produkcyjnej). Ma to być możliwe nawet bez sięgania po ołówek, gdyż pary styków L1 będą łączone fabrycznie. Podobnie ma być w rodzinie Thunderbird 1 GHz - przynajmniej we wszystkich układach, których numer seryjny rozpoczyna się od ciągu liter AXIA i które zostały wyprodukowane po 5. tygodniu 2001 roku.