Firewalle

Jeśli chcesz bezpiecznie surfować po Internecie, nie obejdziesz się bez software'owej zapory. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie ochronę przed coraz częstszymi atakami z zewnątrz. Przetestowaliśmy popularne firewalle i wybraliśmy dziesięć najlepszych.

Jeśli chcesz bezpiecznie surfować po Internecie, nie obejdziesz się bez software'owej zapory. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie ochronę przed coraz częstszymi atakami z zewnątrz. Przetestowaliśmy popularne firewalle i wybraliśmy dziesięć najlepszych.

Ocenialiśmy firewalle, biorąc pod uwagę następujące kryteria: zakres funkcji, stopień bezpieczeństwa, łatwość obsługi i cenę. Każda zapora musi oferować użytkownikowi podstawowe zabezpieczenia, takie jak filtr portów i funkcje do ograniczania przepływu danych. Jej celem jest przede wszystkim uniemożliwienie komunikowania się z Internetem trojanom i innym szkodliwym programom, które mogły niepostrzeżenie zakraść się do systemu. Firewall powinien zgłaszać każdą aplikację, która usiłuje nawiązać połączenie z Internetem. W jego skład mogą wchodzić dodatkowe zabezpieczenia. Niektóre programy oferują, np. funkcję sandbox, która pozwala wytyczyć programom korzystającym z Internetu zasoby, do których mają dostęp. Pozostałe zasoby są wówczas zablokowane do zapisu i/lub odczytu przez określoną aplikację. Inne programy udostępniają specjalne skanery do wyszukiwania trojanów lub nadzorują pliki systemowe Windows, zgłaszając próby ich modyfikacji. Stopień bezpieczeństwa poszczególnych firewalli sprawdzili specjaliści z Uniwersytetu w Magdeburgu i firmy Gega IT-Solutions (www.av-test.org). Korzystając ze znanych, a także nowych programów hakerskich, sprawdzono, czy zapory mają luki pozwalające się dostać do chronionego systemu. Do wspomnianych testów należy m. in. skanowanie portów (czyli sprawdzanie, czy w systemie istnieją otwarte porty). Piętą achillesową większości firewalli jest port 139, który służy do udostępniania plików i drukarek w sieciach Windows. Ponadto sprawdzono działanie firewalli w połączeniu z trojanem o nazwie Back Orifice, próbując nawiązać z nim łączność spoza systemu. Próba penetracji ma wykazać, czy firewall potrafi zablokować podmianę aplikacji łączącej się z Internetem. Sztuczkę tę wykorzystują niektóre ze szkodliwych programów. Oprócz tego podmieniano pliki programów, aby sprawdzić, czy firewall potrafi obronić się przed próbami manipulowania. Na zakończenie testów usiłowano zdalnie zawiesić system.

Zobacz również:

Firewalle - wyniki testówKliknij, aby powiększyćFirewalle - wyniki testówFirewall pozwoli odnieść sukces tylko wtedy, gdy użytkownik potrafi się nim posługiwać. Dlatego interfejs powinien być zaprojektowany tak, aby funkcje były łatwo dostępne i zrozumiałe dla osoby obsługującej program. Nie można wymagać, aby przed skorzystaniem z oprogramowania użytkownik studiował fachową literaturę lub przeglądał strony pomocy. Podczas pierwszej konfiguracji program powinien oprowadzić użytkownika po podstawowych poleceniach menu w celu zapoznania go z najbardziej istotnymi funkcjami firewalla.