PDF-y odporne na wszystko

Twórz poprawne PDF-y i unikaj pospolitych błędów.

Twórz poprawne PDF-y i unikaj pospolitych błędów.

Jeśli chcesz pokazać swoją pracę w Internecie lub współpracownikom, najlepiej skonwertować ją do formatu Adobe PDF (Adobe's Portable Document Format). W przeciwieństwie do formatu HTML, który poddaje się zmianom dokonywanym poprzez różne typy platform systemowych, przeglądarek lub ustawienia użytkownika, PDF może zawierać potrzebne czcionki oraz grafiki, co sprawia, że zachowuje wygląd oryginalnego dokumentu z o wiele większą wiernością. Aby otworzyć, odczytać i wydrukować dokument w formacie PDF, wszyscy potrzebują darmowego Acrobat Readera (www.adobe.com), który przeważnie jest zainstalowany w większości komputerów.

Stworzenie PDF-a, który będzie dobrze wyglądał i dobrze się drukował, jest dość trudne. Nie jest czymś niezwykłym otwarcie dokumentu z tytułami o źle rozmieszczonej czcionce Courier i z grafiką zamienioną w impresjonistyczne rozpikselowane obrazki.

Zobacz również:

Żeby uniknąć tych błędów, musisz wyczuć równowagę pomiędzy dążeniem do uzyskania jak najmniejszych plików a użyciem grafiki wysokiej jakości. Potrzebujesz do tego programu Acrobat Distiller, części Adobe Acrobata 5 (www.adobe.com, cena 300 USD). Jeśli używasz Distillera w wersji 4, zajrzyj na www.macworld.com/2001/06/howto/distill4.html.

Chociaż niektóre aplikacje umożliwiają wyeksportowanie dokumentów bezpośrednio do PDF-a bez użycia Distillera, jednak użycie podanej przez nas metody pozwala na zrobienie dokumentu, z którym nie będzie problemu przy dystrybucji oraz odczytaniu.

1. Konwersja do PostScriptu. Przed stworzeniem PDF-a, musisz dokonać konwersji dokumentu do PostScriptu (PS), języka używanego przez komputer do opisu tekstu oraz grafiki w wysokiej rozdzielczości przy druku. Acrobat nie potrafi odczytać dokumentów na przykład w formacie Microsoft Word czy QuarkXPress. Czytelny dla niego jest tylko PostScript.

Kliknij, aby powiększyć

Najpierw otwórz Chooser z menu Apple i wybierz drukarkę PostScript, na przykład LaserWriter 8, jako urządzenie końcowe. Od czasu kiedy w Mac OS-ie znalazła się LaserWriter 8, powinieneś ją mieć niezależnie od typu używanej drukarki.

Otwórz swój dokument, z menu File wybierz Print. W oknie dialogowym wybierz File z menu Destination. (<font color="red">A) Jeśli zaznaczysz tę opcję, twój dokument nie zostanie wydrukowany, tylko zmieniony w plik PostScript.

Kliknij, aby powiększyć

Wybierz Save As File z menu pop-up.(<font color="red">B) Upewnij się, że menu Format jest ustawione na PostScript Job i wybierz Binary jako opcję w Data Format. Wybierz All w menu Font Inclusion (<font color="red">C), upewnisz się, że wszystkie użyte przez ciebie czcionki zostaną bezpośrednio zapisane w pliku PS. Acrobat nie potrafi umieścić czcionek w twoim PDF-ie, jeśli ty mu tego nie umożliwisz.

Kiedy już dokonasz wszystkich ustawień, kliknij Save, nadaj plikowi nazwę oraz kliknij OK.

2. Strojenie Distillera. Kiedy już postscriptowa wersja dokumentu jest gotowa, nadszedł czas na odpalenie Distillera i zamianę PS-a w PDF. Wybór poprawnych Job Option jest warunkiem stworzenia poprawnego PDF-a.

Kliknij, aby powiększyć

W oknie dialogowym Job Options (<font color="red">A) wybierz ustawienia najlepiej pasujące do tych, w jakich PDF będzie używany. Jeśli spodziewasz się, że użytkownik będzie korzystał z dokumentu tylko w formie elektronicznej, wybierz Screen. Spowoduje to, że dokument będzie skompresowany do jak najmniejszego objętościowo pliku. Ale pamiętaj o tym, że wiele osób drukuje PDF-y, nawet te stworzone do użytku w sieci, więc dobrym pomysłem będzie wybór opcji Print.