Bajeczne WWW

O sukcesie serwisu internetowego decyduje nie tylko jego zawartość merytoryczna, ale także oprawa graficzna. Stworzenie oryginalnego wyglądu stron WWW jest zadaniem trudnym. Nie wystarczy tylko pomysł na oprawę graficzną strony (o który - wbrew pozorom - niełatwo). Potrzebne są odpowiednie narzędzia, dzięki którym wizja nabierze realnych kształtów.

O sukcesie serwisu internetowego decyduje nie tylko jego zawartość merytoryczna, ale także oprawa graficzna. Stworzenie oryginalnego wyglądu stron WWW jest zadaniem trudnym. Nie wystarczy tylko pomysł na oprawę graficzną strony (o który - wbrew pozorom - niełatwo). Potrzebne są odpowiednie narzędzia, dzięki którym wizja nabierze realnych kształtów.

Prezentujemy programy graficzne, które osobom początkującym pozwolą na przygotowanie interesującej oprawy graficznej. Zamieszczamy też przegląd najlepszych i najpopularniejszych narzędzi do tworzenia grafiki.

Zobacz również:

Wektor czy raster?

Grafikę sieciową można podzielić na dwa typy: wektorową i rastrową. Wektor jest prostym obiektem (np. kwadratem) utworzonym na ekranie komputera za pomocą formuł matematycznych. Konsekwencją jest możliwość zmiany jego parametrów poprzez rozciąganie, skalowanie, wypełnianie tekstem itp. Liczba poprawek jest nieograniczona. I co ważne, za każdym razem istnieje możliwość powrotu do pierwotnych ustawień. Kształty można swobodnie przenosić w przestrzeń trójwymiarową, a nawet w pseudoczterowymiarową, poprzez nadanie im możliwości ruchu i ewoluowania (zmiany postaci).

Programy oparte na technologii wektorowej służą przede wszystkim do wpisywania tekstu na strony, tworzenia i umieszczania na nich tła, przycisków nawigacyjnych, animacji, interaktywnych banerów, logo firm, rozwijanych (wielopoziomowych) menu, map obrazkowych itp. Dzięki wektorom nie każdy piksel obrazu musi być przeliczany (patrz: grafika rastrowa), umożliwiają więc one znaczne zmniejszenie objętości stron. Rozwiązanie to ma również kilka wad. Jedną z największych (paradoksalnie!) jest ogromna liczba efektów, które użytkownik może wykorzystać do zmiany wyglądu stworzonego przez siebie obrazu. Opanowanie operowania obiektami nie jest łatwe, a układanie z nich warstw, przypisywanie im pożądanych cech może początkującego grafika przyprawić o ból głowy. Tworzenie naturalnych obiektów - wektorów na stronach internetowych wymaga wyczucia przestrzeni, wyobraźni i zdolności artystycznych.

Tworzenie po raz pierwszy grafiki na strony WWW można rozpocząć od grafiki rastrowej . W tym przypadku większość materiałów, które podlegają obróbce, została pobrana z zewnętrznych urządzeń komputera (np. skanera). Dotyczy to głównie obrazów bitmapowych, np. zdjęć. Są one przedstawiane na ekranie przy użyciu rastra lub siatki pikseli. Każdemu pikselowi obrazu zostaje przyporządkowana liczba, określająca jego odcień (hue), nasycenie (saturation) i jaskrawość (brightness). Program pozwala później dowolnie zmieniać barwy, rozmiary, ostrość wybranych fragmentów bitmap itp. Istnieje możliwość nakładania ich na siebie, dopasowując ich wygląd do charakteru tworzonej strony internetowej. Niestety wprowadzone zmiany w odniesieniu do większości efektów są nieodwracalne. Próby ich odwrócenia mogą powodować zniekształcenia i błędy w wyświetlanym obrazie. Jak stosować programy rastrowe do tworzenia lepszej oprawy graficznej serwisu?

Grafika rastrowa jest elementem niezbędnym do poprawnego prezentowania na stronach internetowych wszelkiego rodzaju fotografii. Należy pamiętać, że konieczność przyporządkowania pikselom określonych wartości powoduje znaczne zwiększenie rozmiarów plików bitmapowych. Oznacza to wydłużenie czasu pobierania strony internetowej, co w większości przypadków zniechęca internautów do jej ponownego odwiedzenia. Dzięki programom rastrowym można znacznie ograniczyć jej rozmiar np. poprzez zmniejszenie liczby barw i wymiarów obrazów (więcej informacji na ten temat w artykule "Sprasowany kolor" na stronie 39).

Równoczesne wykorzystanie technologii wektorowej i rastrowej umożliwia podział pracy nad wyglądem strony WWW na dwa etapy - tworzenie jej środowiska (wektory) oraz zamieszczanie na niej materiałów (np. zdjęć). Dostępnych jest wiele programów, które pomogą zarówno początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom uatrakcyjnić wygląd ich witryny internetowej.

Łatwo i oszczędnie

Formaty internetowe

Prace powstałe przy użyciu programów do obróbki grafiki sieciowej można zapisać w wielu formatach. Przy wyborze programu graficznego należy zwrócić uwagę, czy obsługuje on przynajmniej część z nich. Oto lista najpopularniejszych w Internecie typów graficznych plików.

Graphics Interchange Format (GIF) - Pozwala na zapisywanie obrazów w maksymalnie 256 kolorach i różnych rozdzielczościach. Stosuje algorytm kompresji Lempel-Zif-Welch, który jest idealny w przypadku obrazów o niewielkiej liczbie kolorów. Obsługuje animację, przeplot i przezroczystość. Jeden z najstarszych formatów graficznych, opracowany w 1989 r.

Joint Photographic Experts Group (JPEG) - Niezwykle popularny format zapisu grafiki rastrowej, użyteczny nie tylko w Internecie. Pozwala na zapis wielobitowego koloru i różnych rozdzielczości. Zastosowany w nim algorytm kompresji jest przeznaczony do przechowywania obrazów z dużą liczbą przeplatających się kolorów. Im większy stopień kompresji (nawet 95%!), tym gorsza jakość obrazu.

Portable Network Graphics (PNG) - Powstał jako alternatywa dla plików GIF (gdyż technologia kompresji w GIF jest licencjonowana) i ma takie same możliwości. Pozwala skompresować bez strat nieskomplikowane pliki. Dużą wadą tego formatu jest jego mała popularność, co w przypadku niektórych przeglądarek oznacza konieczność instalacji dodatkowego oprogramowania (plug-in).

DjVu - Mało popularny format, w którym przy kompresji obrazu jest stosowana metoda wavelet. Wyróżnia się tym, że plik graficzny nie traci na jakości w czasie kompresji. Wymaga instalowania plug-inu do przeglądarki.

Scalable Vector Graphics (SVG) - To właściwie język do tworzenia grafiki wektorowej, oparty na XML. Pliki SVG można tworzyć w edytorach tekstowych, przypisując odpowiednie wartości elementom SVG (np. atrybuty powiększania, ostrości itp.). Dzięki temu SVG zapewnia znacznie większy stopień kompresji niż GIF i JPEG, dowolne manipulowanie rozdzielczością (skalowanie) czy tworzenie odnośników do obszarów obrazu. Pozwala na indeksowanie przez wyszukiwarki internetowe tekstu zagnieżdżonego w pliku. Obecnie przeglądarki nie są w stanie obsłużyć tego formatu bez zainstalowania plug-inu, który jest dostępny w Internecie.e

Podczas tworzenia oprawy graficznej strony WWW nie jest konieczny gotowy projekt. Brak inwencji twórczej można nadrobić korzystając z zamieszczonych w Internecie bezpłatnych generatorów grafiki i kolekcji obrazków. To dobre rozwiązanie dla osób, których ograniczone możliwości finansowe nie pozwalają na zakup profesjonalnego oprogramowania.

Chcąc wykonać obiekt w technologii wektorowej, można skorzystać ze stron www.cre-con.com/banners.html oraz www.mediabuil-der.com/abn.html, które ułatwią stworzenie banerów reklamowych, a na stronie www.buttonmaker.com - przycisków nawigacyjnych. Tekst wykraczający stylem poza możliwości języka HTML (np. animowany, trójwymiarowy) łatwo wykreować korzystając z www.flamingtext.com oraz www.3dtextmaker.com. Nie ma problemu w przypadku obróbki grafiki rastrowej online. Tu godna polecenia jest strona www.gifworks.com. Możliwości tych serwisów są dosyć ograniczone i przy ich użyciu nie sposób przygotować profesjonalnej oprawy strony internetowej. Wadą jest również konieczność dysponowania dość szybkim łączem internetowym.

Dla osób wymagających bardziej zaawansowanych możliwości można polecić specjalistyczne programy. Koszt ich rejestracji nie przekracza 90 USD. Pozwalają one na wszechstronną obróbkę gotowych, skomplikowanych obrazów i ewentualnie umieszczanie ich na stronach internetowych.

Prym wśród niedrogich programów graficznych wiedzie Paint Shop Pro 7.01, który jest dowodem na to, iż za niewielką kwotę można otrzymać pełnowartościowy produkt przydatny w wielu zastosowaniach. Jest w nim sporo funkcji, których na próżno szukać nawet w profesjonalnych narzędziach, czyli zautomatyzowana, szybka konwersja między różnymi formatami graficznymi, wbudowana przeglądarka pozwalająca na szybki podgląd katalogów obrazów, zaawansowane opcje zapisywania widoku ekranu. Poważnie potraktowano również kreatora obiektów wektorowych, rozbudowując wszelkiego rodzaju filtry pomocne przy ich tworzeniu. Program umożliwia zapis w kilkudziesięciu formatach graficznych (obsługuje ich prawie 2 razy więcej niż Adobe Photoshop). Nie można nic zarzucić modułowi grafiki rastrowej, nie sposób bowiem wykorzystać wszystkich dostępnych rodzajów warstw, narzędzi wypełniających, klonowanych pędzli, nakładaczy cieni i wielu podobnych funkcji, pozwalających na osiągnięcie efektów specjalnych na stronach internetowych. Na szczególną uwagę zasługuje moduł do tworzenia animacji (Animation Shop 3). Narzędzie to wyposażono w obszerne zestawienie przykładowych układów tekstu i grafiki, dzięki czemu osiągnięcie zamierzonego efektu nie trwa długo. Dostępna jest opcja szybkiego tworzenia banerów za pomocą nowych technik zmiany klatek (np. morphing) oraz dodawania krzywych Beziera do dowolnych fragmentów animacji. Nowy wymiar tworzeniu ruchomych obrazów nadaje możliwość współpracy z plikami MPEG. Paint Shop Pro 7.01 jest produktem prawie idealnym. Jedyne, co można w nim poprawić, to opcje zarządzania wczytywanym obrazem, w większym stopniu dopracowane w innych programach tej samej firmy (np. JasCapture).