Witryna pełna dodatków

Projektanci witryn internetowych prześcigają się w dodawaniu elementów, które mają spowodować, że ich dzieło będzie wyróżniało się spośród mnogości stron WWW. Księgi gości, sondy, listy dyskusyjne - wszystko to ma sprawić, że internauci, którzy raz odwiedzili stronę, będą do niej chętnie i często wracać. W Internecie można znaleźć wiele miejsc udostępniających gotowe elementy, którymi jak klockami możemy obudować własny serwis internetowy.

Projektanci witryn internetowych prześcigają się w dodawaniu elementów, które mają spowodować, że ich dzieło będzie wyróżniało się spośród mnogości stron WWW. Księgi gości, sondy, listy dyskusyjne - wszystko to ma sprawić, że internauci, którzy raz odwiedzili stronę, będą do niej chętnie i często wracać. W Internecie można znaleźć wiele miejsc udostępniających gotowe elementy, którymi jak klockami możemy obudować własny serwis internetowy.

Liczba witryn opublikowanych w sieci jest ogromna (ponad 1,3 mld) i stale rośnie. Materiały zgromadzone w Internecie zawierają terabajty informacji. Małe i duże przedsiębiorstwa czy organizacje chcą mieć własne strony internetowe. Powstaje wiele stron hobbystycznych, będących dziełem indywidualnych użytkowników komputerów. Zaprojektowanie atrakcyjnych stron, chętnie i często odwiedzanych przez internautów, nie jest zadaniem łatwym - ciekawe teksty i interesująca szata graficzna to coraz częściej zbyt mało, by na dłuższy czas przykuć uwagę użytkowników sieci. Dzisiaj przygotowywaniem witryn zajmują się specjalistyczne przedsiębiorstwa, z których usług coraz częściej korzysta wiele firm i instytucji. Czy więc ktoś, kto nie zajmuje się na co dzień tworzeniem stron internetowych, może samodzielnie skonstruować atrakcyjną witrynę, która zyska popularność? Tak - i nie wymaga to ogromnych nakładów czasu i pracy.

Zobacz również:

W Internecie znajduje się wiele serwisów, oferujących pokaźną liczbę dodatków, które pozwalają na przygotowanie atrakcyjnych stron WWW. Do dyspozycji potencjalnego twórcy istnieją zatem zbiory gotowych elementów witryn - sondy, liczniki, księgi gości, zbiory obrazków i zdjęć, skryptów JavaScript i CGI. "Złożenie" strony z takich elementów nie jest trudne i, co ważniejsze, nie wymaga od twórcy znajomości programowania. Najczęściej wystarczy po prostu umieszczenie na własnej stronie odpowiedniego odsyłacza albo przekopiowanie kodu skryptu.

Różne interaktywne elementy nie tylko urozmaicają wygląd witryny i powodują, że wyróżnia się ona spośród statycznych stron WWW, ale pozwalają też na swego rodzaju budowanie społeczności wokół serwisu. Na podstawie wyników ankiet, chatów, list i forów dyskusyjnych można poznać opinie użytkowników odwiedzających naszą witrynę. Internauci, którzy nie tylko biernie oglądają przygotowane strony, ale i współuczestniczą w jej rozwoju, będą i częściej, i chętniej ją odwiedzać. Przygotowując serwis internetowy, warto więc pomyśleć nie tylko o tekstach i grafice, ale również o innych dodatkach.

Sondy i ankiety

Serwis taknie.4free.pl udostępnia darmowe ankiety.Kliknij, aby powiększyćSerwis taknie.4free.pl udostępnia darmowe ankiety.Jednym z elementów, które w znacznym stopniu podnoszą atrakcyjność witryny, są ankiety. Dzięki nim można poznać opinie internautów. Wśród dodatków, oferowanych przez różne serwisy, znajduje się wiele prostych komponentów, umożliwiających prezentację tylko takich pytań, na które można odpowiedzieć "tak" lub "nie" (wtedy wyniki są najczęściej przedstawiane w postaci kolorowego paska, gdzie wyraźnie widać stosunek odpowiedzi pozytywnych do negatywnych).

Można też pokusić się o umieszczenie na stronie bardziej rozbudowanej ankiety z kilkoma, a nawet kilkunastoma wariantami odpowiedzi. Serwis sonda.pl udostępnia też tzw. sondy globalne. Właściciel strony nie musi w tym przypadku troszczyć się o regularne uaktualnianie pytań, są one bowiem zmieniane przez administratora systemu sond. Serwisy umożliwiające korzystanie z różnego rodzaju sond są przydatne w zabezpieczeniu przed możliwością wielokrotnego odpowiadania na to samo pytanie przez jednego użytkownika. W tym przypadku stosowane są takie metody, jak blokowanie oddawania kolejnych głosów z tego samego adresu IP, lub jest wykorzystywany mechanizm cookies.

Adresy serwisów udostępniających sondy i ankiety:

http://www.sonda.pl

http://www.nethit.pl

http://pages.hostedscripts.com/

http://www.bravenet.com

http://www.taknie.4free.pl/index.php

Księgi gości

Serwis nethit.pl udostępnia bezpłatnie m.in. księgi gości i fora dyskusyjne.Kliknij, aby powiększyćSerwis nethit.pl udostępnia bezpłatnie m.in. księgi gości i fora dyskusyjne.Umieszczenie księgi gości na stronach WWW wprowadzi możliwość wzajemnego komunikowania się osób odwiedzających witrynę. Księga gości stanowi element, dzięki któremu internauci mogą np. wyrażać opinie na temat strony, przekazywać pozdrowienia i życzenia. Ze względu na dużą liczbę opcji konfiguracyjnych, jakie oferują serwisy udostępniające księgi gości, łatwo jest dostosować ten element do szaty graficznej witryny.

Wsród dodatków, jakie oferuje bravenet.com, są nie tylko księgi gościKliknij, aby powiększyćWsród dodatków, jakie oferuje bravenet.com, są nie tylko księgi gościProjektant stron może dobrać kolor lub grafikę, stanowiącą tło tego komponentu, elementy rozdzielające poszczególne wpisy, krój i rozmiar czcionki oraz wersję językową. Inne często spotykane opcje konfiguracyjne to dodanie licznika wpisów, cenzurowanie wpisów wulgarnych i obraźliwych, blokowanie wpisów w HTML-u, możliwość usuwania wiadomości, powiadamianie o nowych wpisach pocztą elektroniczną albo poprzez wiadomości tekstowe SMS. Przygotowanie księgi gości polega zwykle na wypełnieniu formularza, skopiowaniu odpowiedniego kodu HTML i włączeniu go do swojej strony. Właściciel księgi gości otrzymuje też login i hasło, dzięki którym może korzystać z odpowiedniego systemu zapewniającego konfigurację księgi. Większość serwisów ten element udostępnia bezpłatnie. W niektórych oferowanych za darmo księgach gości pojawiają się jednak banery reklamowe.

Adresy serwisów udostępniających księgi gości:

http://www.ksiegi-gosci.pl

http://ksiegi.emix.net.pl

http://www.kgnet.la.pl/

http://www.free-cgi.com/freecgi/

http://www.nethit.pl/

http://www.bravenet.com/

Grupy i listy dyskusyjne

W serwisie esalon.pl istnieje możliwość założenia własnej grupy dyskusyjnej.Kliknij, aby powiększyćW serwisie esalon.pl istnieje możliwość założenia własnej grupy dyskusyjnej.Coraz popularniejsze staje się zakładanie grup i list dyskusyjnych związanych z witrynami internetowymi. Własna lista dyskusyjna umożliwia stworzenie "społeczności" związanej z konkretną stroną. Stanowi też dobry sposób na powiadamianie zainteresowanych osób o zmianach i nowościach w witrynie. Może też być forum wymiany poglądów. Osoba zakładająca listę dyskusyjną ma zazwyczaj możliwość ustalenia, czy lista będzie ogólnodostępna, czy też tylko właściciel będzie miał prawo do zapisywania nowych osób. W moderowanych listach dyskusyjnych wszystkie wiadomości są wstępnie czytane przez osobę prowadzącą, dopiero później rozsyłane do użytkowników. Dzięki temu można eliminować np. pocztę nie związaną z interesującym użytkowników tematem.

Adresy serwisów udostępniających możliwość założenia list bądź grup dyskusyjnych:

http://www.yahoogroups.com

http://www.esalon.pl