Lecznica mixtura

Jak rozwiązywać problemy z nowym systemem OS X

Jak rozwiązywać problemy z nowym systemem OS X

Masz teraz całkowicie nowy system operacyjny, bo OS X to znacznie więcej niż zwyczajne uaktualnienie. Kiedy więc pojawią się ostre dolegliwości, stare lekarstwa okażą się nieskuteczne.

Ponieważ Apple dołącza obecnie OS-a X do każdego komputera, powinieneś dowiedzieć się, jak utrzymać nowy system w perfekcyjnym stanie. Zapoznamy cię teraz z podstawowymi sposobami przywracania systemu do idealnego zdrowia.

Zobacz również:

Odmrażanie Maca

Aplikacje mogą się zamrozić w Mac OS-ie X. Najczęstszym objawem katastrofy jest nieprzerwanie obracający się kursor w kształcie kolorowej piłki. W przeciwieństwie do OS-a 9 nie oznacza to jednak, że cały Macintosh zawiesił się. Jeśli klikniesz okno innej aplikacji, Mac powinien zareagować normalnie. Należy jednak wiedzieć, co zrobić, aby ponownie użyć zawieszonej aplikacji. Oto typowa metoda postępowania:

<font color="#FF0000">1. Zastosuj polecenia Force Quit Jeśli w Mac OS-ie 9 używałeś kombinacji klawiszy z-option-escape, z pewnością ucieszysz się, że to polecenie działa również w nowym systemie. Możesz wybrać Force Quit z menu Apple. Obie te metody wywołują okno Force Quit Applications (zobacz zrzut ekranowy "Force Quit"), w którym możesz wybrać aplikację (włączając w to Findera). Powinna być zamknięta.

Zamykanie Docka - Aby zamknąć procesy, które nie są pokazane w oknie Force Quit Applications, użyj Process Viewera.Kliknij, aby powiększyćZamykanie Docka - Aby zamknąć procesy, które nie są pokazane w oknie Force Quit Applications, użyj Process Viewera.<font color="#FF0000">2. Użyj Process Viewera W Mac OS-ie X niektóre programy (na przykład Dock) działają w tle. Ponieważ nie są one uruchamiane przez użytkownika, nie znajdują się na liście w oknie Force Quit Applications. Może wystąpić jednak konieczność ich zamknięcia; być może przestała działać ikonka w Docku lub po usunięciu pewnej ikonki nie znika z ekranu "dymek". W takim przypadku konieczne może okazać się zamknięcie i ponowne uruchomienie Docka. Z pomocą może przyjść Process Viewer (znajdujący się w teczce Utilities). Uruchom go i na pojawiającej się liście wybierz proces Dock (zobacz zrzut ekranowy "Zamykanie Docka"), a następnie wybierz polecenie Quit Process z menu Processes. Dock zniknie i pojawi się ponownie po około dziesięciu sekundach.

<font color="#FF0000">3. Wylogowanie się i restart Jeśli nie pomoże użycie Force Quit ani Quit Process, wybierz polecenie Log Out z menu Apple, aby wylogować się, a następnie zalogować ponownie. Praktycznie zawsze umożliwia to pozbycie się problemu z zawieszoną Force Quit - Jeśli jakaś aplikacja zawiesi się, okno Force Quit Applications pozwoli ci wybrać program, który chcesz zmusić do zamknięcia.Kliknij, aby powiększyćForce Quit - Jeśli jakaś aplikacja zawiesi się, okno Force Quit Applications pozwoli ci wybrać program, który chcesz zmusić do zamknięcia.aplikacją. Ponieważ taki problem ma związek tylko z jednym programem, zwykle możliwe jest wcześniejsze zachowanie dokumentów w innych aplikacjach.

W tych rzadkich przypadkach, kiedy polecenie Log Out nie zadziała, konieczny może być restart Maca. Zanim jednak to zrobisz, poczekaj kilka minut - dzięki temu na dysk twardy zostaną zapisane dane z pamięci RAM. Jest to możliwe, nawet gdy system operacyjny się zawiesi. Po upływie tego czasu możesz zrestartować komputer, wciskając kombinację klawiszy z-control-zasilanie w PowerBooku lub przycisk reset w przypadku Maców biurkowych.

Ataki paniki

Większość użytkowników Maców od czasu do czasu napotyka bombę systemową w starszych systemach. Ten problem nie pojawia się jednak w Mac OS-ie X. Nie ciesz się jednak zanadto - nowy system ma własną wersję zawieszenia systemu, nazwaną paniką jądra (kernel panic). Przysparza ona co najmniej tyle samo zmartwień, co bomba systemowa. Ten typ zawieszenia systemu jest związany z problemami jądra unixowego, będącego podstawą Mac OS-a X. Łatwo go rozpoznać - zanim wszystko przestanie działać, na ekranie zobaczysz ciąg napisów, zawierających komunikaty błędów.

<font color="#FF0000">Błąd kernel panic pojawia się dość rzadko, ale jest wywoływany przez znajome demony - uszkodzone programy, błąd aplikacji czy niekompatybilne urządzenia. Dla przykładu, w OS-ie X 10.0.4 taki błąd może wystąpić, jeśli próbujesz wyjąć płytę w trakcie otwierania iTunes lub jeśli w nagrywarce SCSI znajdzie się czysta płyta w czasie uruchamiania komputera, a także gdy pamięć RAM nie jest zgodna ze specyfikacjami AppleŐa, nawet kiedy wcześniej działała świetnie w OS-ie 9. Oto jak pozbyć się błędu kernel panic:

Pierwsza pomoc - Dobrze znane narzędzie do naprawy dysków o nazwie Disk First Aid stało się teraz częścią Disk Utility w OS-ie X.Kliknij, aby powiększyćPierwsza pomoc - Dobrze znane narzędzie do naprawy dysków o nazwie Disk First Aid stało się teraz częścią Disk Utility w OS-ie X.<font color="#FF0000">1. Restart Jeśli wystąpi błąd tego rodzaju, to zrestartuj komputer.

<font color="#FF0000">2. Reinstalacja lub aktualizacja programu Zwykle prewencja jest lepsza niż leczenie, warto więc zainstalować łatkę dla aplikacji powodującej błędy. Aby sprawdzić istnienie takiej aktualizacji, wykorzystaj funkcję Software Update, a także odwiedź witrynę www.versiontracker.com. Jeśli wydaje ci się jednak, że problem wywołuje uszkodzenie oprogramowania, powinieneś je przeinstalować.

Uruchamianie uszkodzonego systemu

Czasami natkniesz się na sytuację, kiedy Mac nawet nie będzie chciał wystartować. Może charakteryzować się to różnymi symptomami, począwszy od pustego "niebieskiego ekranu śmierci", poprzez

Wskazówka

Możesz użyć polecenia Force Quit dla każdej aplikacji, znajdującej się w Docku. Po prostu kliknij i przytrzymaj przycisk myszki nad ikonką programu, a po chwili pojawi się menu z opcją Quit. Jeśli wciśniesz teraz klawisz option, polecenie Quit zmieni się w Force Quit.

pękniętą ikonkę teczki systemowej, aż po przejście systemu w tryb linii poleceń, w którym wyświetlone jest wiele linii komunikatów błędów. W takich sytuacjach spróbuj zastosować poniższe sztuczki:

<font color="#FF0000">1. Restart w systemie OS 9 W przypadku większości nowszych Maców, działających z OS-em X, możliwe jest wciśnięcie klawisza option podczas uruchamiania komputera. Pojawi się okno, pozwalające na wybór dysku startowego (na niektórych Macach system automatycznie załaduje się z innej partycji niż domyślna). Wybierz ikonkę Mac OS-a 9, a po uruchomieniu systemu wejdź to tablicy Startup Disk. Pamiętaj, aby używać tej tablicy w wersji co najmniej 9.2.1 (nowszą wersję uzyskasz poprzez Software Update), gdyż starsze wersje mogą powodować problemy w przełączaniu się do Mac OS-a X. Wybierz teraz system OS X i zrestartuj komputer. Istnieje duża szansa, że tym razem wszystko się powiedzie.