Operacja Windows

Czy lubisz hazard? Poniższe porady nie uczynią Cię milionerem ani chyba nie doprowadzą do bankructwa, ale zaoferują dreszczyk emocji. Stosując je, musisz podjąć spore ryzyko. Powiemy Ci, jak wysoka jest stawka i jak sowita nagroda.

Czy lubisz hazard? Poniższe porady nie uczynią Cię milionerem ani chyba nie doprowadzą do bankructwa, ale zaoferują dreszczyk emocji. Stosując je, musisz podjąć spore ryzyko. Powiemy Ci, jak wysoka jest stawka i jak sowita nagroda.

Poniższy materiał to nie lektura dla mięczaków i maminsynków. Bo przecież ten, kto lekką ręką grzebie w mechanizmie przywracania systemu Windows, z zimną krwią eliminuje Internet Explorer, wyrzucając natręta z dysku, i podkręca Rejestr za pomocą klawisza [Del], musi mieć żyłkę gracza i silne nerwy. Powinien również dysponować tak dużym doświadczeniem w pokerowych wieczorach z Windows, aby doskonale wiedzieć, jakie karty może przynieść systemowa partyjka. Stawka i ryzyko są duże - niezbyt doświadczeni gracze niech lepiej usiądą na widowni. Stamtąd obejrzą 22 rundy, które przygotowaliśmy dla koneserów hazardowych rozgrywek. Jeśli decydujesz się wejść do gry, najpierw zapoznaj się z rozdziałem Ryzyko, który zamieszczamy przy każdej partii.

Zobacz również:

Ryzyko jest tak czy inaczej - tego, kto wygra, czeka sowita nagroda. Jeśli uda Ci się rozbić bank, zamiast stosu brzęczących monet dostaniesz szybszy i smuklejszy Windows, czysty dysk bez niepotrzebnego balastu i niezniszczalny sejf na cenne pliki. Przy odrobinie sprytu otrzymasz dyskietkę startową z dostępem do sieci, zoptymalizowany mechanizm logowania, a także kompletną kopię systemu wraz z aplikacjami na drugim dysku. Na liście głównych nagród mamy niemigoczący monitor i porządne zamki do zabezpieczania systemu przed napastnikami. Jeśli nie jesteś pewien, czy gra warta świeczki, rzuć okiem na rozdział Korzyści. Zanim oddasz się rozkoszom hazardu, sprawdź, czy Twój system spełnia wymagania stawiane w danej rundzie.

Startować do sieci

Win 95/98

<font color="red">Problem. Windows 95 i 98 pozwala utworzyć dyskietkę startową przydatną w wypadku awarii. Jest to możliwe podczas instalacji lub w każdej chwili po zainstalowaniu systemu (patrz ikona Dodaj/Usuń programy i karta Dysk startowy). Dyskietka sporządzona w Windows 95 nie daje dostępu do napędu CD-ROM ani do zasobów sieciowych. Dyskietka przygotowana w Windows 98 pozwala przynajmniej korzystać z czytnika CD-ROM. W poniższej poradzie opisujemy, jak utworzyć dyskietkę, która daje dostęp do obu wspomnianych składników.

Etap 1

Najpierw sprawdź, czy na dysku jest dosowy sterownik karty sieciowej. Aby ustalić nazwę sterownika, uruchom Edytor Rejestru i przejdź do klucza "HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Network\Real Mode Net". W wartości ciągu "netcard" znajdziesz stosowną nazwę sterownika, np. "pcntnd.dos". Jeśli w Rejestrze brakuje wymienionego klucza lub w folderze Windows brakuje pliku, którego nazwa figuruje w wartości ciągu "netcard", musisz pobrać odpowiedni sterownik z internetowej witryny producenta lub poprosić o sterownik w miejscu zakupu karty.

Etap 2

Przedstawione pliki pozwalają uzyskać dostęp do sieci z poziomu dyskietki startowej. Wiersze oznaczone czerwoną czcionką wymagają poprawek użytkownikaKliknij, aby powiększyćPrzedstawione pliki pozwalają uzyskać dostęp do sieci z poziomu dyskietki startowej. Wiersze oznaczone czerwoną czcionką wymagają poprawek użytkownikaUpewnij się, że w systemie jest zainstalowany co najmniej jeden z protokołów NetBEUI i IPX/SPX. Popularny protokół TCP/IP nie pomoże Ci w tym przypadku, ponieważ nie może być stosowany przez sterowniki działające w trybie rzeczywistym. Zainicjowanie obsługi sieci odbywa się później poprzez przywołanie programu NET.EXE. Program ten wymaga określonych kluczy Rejestru. Tymczasem cały Rejestr nie mieści się na jednej dyskietce. Można jednak wyodrębnić fragmenty dotyczące konfiguracji sieciowej i utworzyć z nich niewielki (zajmuje zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu KB) plik SYSTEM.DAT. Pomoże Ci w tym plik REGEXP.BAT, który znajdziesz na CD-ROM-ie dołączonym do numeru. Utwórz na dysku C: katalog BATCH, po czym skopiuj do niego zbiór REGEXP.BAT. Następnie uruchom system w trybie MS-DOS i przywołaj plik wsadowy REGEXP.BAT. Utworzy on zbiór SYSTEM.DAT, umieszczając go w tym samym katalogu. Rozmiar nowego pliku Rejestru powinien wynosić około 30 KB. Pamiętaj, że plik wsadowy REGEXP.BAT nie działa, gdy jest uruchamiany z poziomu Windows.

Etap 3

Skopiuj plik MKNET.BAT (znajdziesz go na CD-ROM-ie dołączonym do numeru) do założonego przed chwilą katalogu C:\BATCH. Teraz otwórz edytor tekstowy i zmodyfikuj wiersz odnoszący się do pliku z rozszerzeniem PWL. Zastąp nazwę te.PWL nazwą swojego pliku z hasłem. Przykładowo, jeśli logujesz się w komputerze pod pseudonimem Aleks, zbiór ten nosi nazwę ALEKS.PWL. Zastąp też nazwę pcntnd.dos nazwą sterownika, którą ustaliłeś na etapie 1. Wszystkie wiersze, które wymagają zmian, zaznaczyliśmy na ilustracji czerwoną czcionką. Po wykonaniu tych czynności włóż dyskietkę startową do napędu i przywołaj plik MKNET.BAT, a skopiują się na nią wszystkie nieodzowne zbiory.

Etap 4

W dalszej kolejności musisz dokonać zmian w pliku SYSTEM.INI, który znajduje się na dyskietce. Otwórz go w edytorze tekstowym i znajdź wiersz [Password Lists]. Uzupełnij odnośnik do pliku PWL o literę napędu. Pozostając przy naszym przykładzie, zmodyfikowany wiersz musiałby wyglądać następująco:

aleks=a:\aleks.pwl

Etap 5

Jeżeli nie potrzebujesz funkcji przywracania systemu, możesz wyłączyć ją, zaznaczając pole wyboru.Kliknij, aby powiększyćJeżeli nie potrzebujesz funkcji przywracania systemu, możesz wyłączyć ją, zaznaczając pole wyboru.Teraz dyskietka jest wyposażona we wszystkie potrzebne pliki z wyjątkiem CONFIG.SYS i AUTOEXEC.BAT, niezbędne do wczytywania sterowników sieciowych podczas uruchamiania systemu operacyjnego. Przykłady obu plików konfiguracyjnych (wraz z koniecznymi modyfikacjami) przedstawia ilustracja. Teraz możesz uruchomić system z dyskietki. Polecenie net start workstation umieszczone w zbiorze AUTOEXEC.BAT zainicjuje dostęp do sieci. Aby potem korzystać np. z serwera MAMBO i z udostępnionego na nim katalogu \TOOLS, trzeba przywołać wiersz poleceń i wpisać:

net use L: \\mambo\tools

Polecenie net umożliwia połączenia tylko z tymi serwerami, które stosują protokół IPX lub NetBEUI. Komunikacja z użyciem protokołu TCP/IP jest wykluczona.

<font color="red">Korzyści. Jeśli stosujesz Windows 95 lub 98 w środowisku sieciowym i dojdzie do awarii systemu (nie będzie można go uruchomić), stracisz dostęp do zasobów sieciowych. W wyniku tego nie będziesz mógł skorzystać z plików na serwerze, które w znacznym stopniu przyspieszyłyby naprawę systemu. To samo dotyczy komputera bez napędu CD-ROM, w którym chciałbyś zainstalować Windows. Dysponując dyskietką startową dającą dostęp do sieci, możesz skopiować na dysk nieodzowne pliki z dowolnego komputera w sieci, który jest wyposażony w napęd CD-ROM. Oprócz tego dyskietka znajduje zastosowanie w połączeniu z emulatorami pecetów, takimi jak np. VM-Ware. Uzyskanie dostępu do innych pecetów w sieci może się w tym wypadku okazać bardzo przydatne.

<font color="red">Ryzyko. Microsoft nie przewidział możliwości tworzenia dyskietek startowych według opisanej metody. Nasza sztuczka ma zatem charakter eksperymentalny. Wprawdzie przetestowaliśmy ją w kilku komputerach, lecz nie można wykluczyć, że w określonych konfiguracjach zostaną wyodrębnione wszystkie klucze konieczne do utworzenia minirejestru na dyskietce. Najwięcej problemów pojawia się w komputerach, w których brakuje odpowiedniego sterownika karty sieciowej działającego w trybie rzeczywistym (patrz etap 1). Ponadto trzeba liczyć się z tym, że zostanie popełniony błąd podczas zakładania okrojonej wersji Rejestru. Wówczas może dojść do zamazania pierwotnej wersji pliku SYSTEM.DAT, co uniemożliwiłoby uruchomienie Windows. Z tego względu należy koniecznie utworzyć zapasową kopię Rejestru.