Poczta szyta na miarę

Wielu użytkowników poczty elektronicznej skarży się, że do ich skrzynek e-mailowych napływa coraz więcej niechcianych wiadomości. Tymczasem wystarczy prawidłowa konfiguracja programu pocztowego, aby zminimalizować ten problem.

Wielu użytkowników poczty elektronicznej skarży się, że do ich skrzynek e-mailowych napływa coraz więcej niechcianych wiadomości. Tymczasem wystarczy prawidłowa konfiguracja programu pocztowego, aby zminimalizować ten problem.

Utworzenie nowego folderu nie trwa długo.Kliknij, aby powiększyćUtworzenie nowego folderu nie trwa długo.Użytkownicy poczty elektronicznej otrzymują po pewnym czasie coraz więcej coraz mniej istotnych wiadomości. Najlepszym przykładem są przesyłane nieraz dziesiątki razy e-maile zawierające żarty, śmieszne filmiki czy zdjęcia. Częste są też wszelkiego rodzaju łańcuszki szczęścia, no i oczywiście "uwielbiane" przez wszystkich użytkowników poczty elektronicznej reklamy.

Zobacz również:

Z badań Ferris Research wynika, że e-mail staje się coraz większym pożeraczem czasu. Według prognoz firmy, internauci zawodowo używający poczty elektronicznej jeszcze przed 2002 rokiem będą spędzać ponad 4 godziny dziennie na czytaniu i odpowiadaniu na wiadomości. Badania wykazały, że obecnie pracownicy firm otrzymują średnio 30 wiadomości dziennie (50 procent więcej niż przed rokiem).

Początkujący użytkownik Internetu otrzymuje niewiele e-maili, z czasem jednak ich liczba rośnie. Mniej niż połowa (44 procent) internautów, którzy wzięli udział w ankiecie przeprowadzonej na stronach PCWK (www.pcworld.com.pl), nie otrzymuje dziennie nawet 5 e-maili, jedna trzecia odbiera ponad 10 przesyłek każdego dnia, a około 6 procent ankietowanych otrzymuje ponad 50 e-maili dziennie!

Internauci zaczynający dopiero swoją przygodę z Siecią najczęściej zapisują się na wszystkie napotkane listy mailingowe. Gdy minie pierwsza fala entuzjazmu, pojawia się zniecierpliwienie podczas pobierania z serwera pocztowego dziesiątków maili, z czego większość to spam i zamówione, ale już niechciane wiadomości z list wysyłkowych. Zniecierpliwienie po pewnym czasie zamienia się we wściekłość, co oznacza, że jak najszybciej należy się ochronić przez zalewem niechcianej korespondencji.

Wojna ze spamem

Spam - słowo, które u większości internautów wywołuje wściekłość - to chyba jedno z pierwszych, które poznają początkujący adepci Internetu. Dla przypomnienia, jest to potoczna nazwa niechcianych wiadomości (najczęściej reklamowych) otrzymywanych za pośrednictwem poczty elektronicznej. Co zrobić, żeby zamiast np. 15 e-maili dziennie, z których 10 to mało nas obchodzące reklamy, dostawać tylko pozostałe 5?

Paid e-mail? Obiecanki cacanki.Kliknij, aby powiększyćPaid e-mail? Obiecanki cacanki.Według danych Komisji Europejskiej, użytkownicy globalnej Sieci zalewani niechcianą pocztą zawierającą reklamy wydają z tego tytułu ponad 10 miliardów euro rocznie. To koszt zbędnych połączeń telefonicznych. Praktycznie każdy z nas ma swój, czasem niewielki, a czasem całkiem spory, udział w tej kwocie. Co zrobić, aby był jak najmniejszy?

W Polsce brak przepisów jednoznacznie regulujących kwestię spamu (direct mailingu elektronicznego, jak nazywają go specjaliści od marketingu). Pierwsze próby wprowadzenia pewnego porządku w tej dziedzinie podjęły (jak zwykle zresztą) Stany Zjednoczone.

Do Kongresu trafił projekt ustawy, która ma ograniczyć liczbę niechcianych reklam otrzymywanych pocztą elektroniczną. Projekt przewiduje, że reklamowe e-maile będą musiały zawierać adres, pod który można przesłać rezygnację z ich otrzymywania. Nagłówek listu będzie musiał jasno określać, kto jest nadawcą przesyłki. Autorów spamu, którzy zignorują sygnały, że odbiorca nie chce otrzymywać wiadomości reklamowych, można będzie podać do sądu. Ustawa pozwoli żądać odszkodowania w wysokości nawet 500 dolarów za niechciany e-mail.

Wysokość grzywny będzie jednak ograniczona do 50 tys. dolarów. Projekt ustawy wywołał już spore kontrowersje. Przeciwnicy ostrzegają, że wprowadzenie jej w życie może spowodować spadek tempa rozwoju handlu elektronicznego. Reklamy rozsyłane za pośrednictwem e-maili są bowiem jedną z najpopularniejszych metod promocji sklepów i usług internetowych. Dodatkowe wątpliwości budzi to, że dotychczas spam nie został jednoznacznie zdefiniowany w prawie amerykańskim.

Są dwa podstawowe sposoby uniknięcia spamu: możesz wykorzystać funkcje swojego programu pocztowego, czyli tzw. reguły wiadomości, albo posłużyć się specjalnie do tego przeznaczoną aplikacją.

Outlook Express

Najpopularniejszym programem pocztowym niezmiennie od kilku lat pozostaje w Polsce (i nie tylko) Outlook Express firmy Microsoft. Jest dostarczany razem z przeglądarką Internet Explorer, co po części tłumaczy jego niezwykłą popularność. Drugim powodem są bardzo duże możliwości dostosowania aplikacji do potrzeb użytkownika. Ponad 57 procent osób, które wzięły udział w ankiecie zamieszczonej na naszych stronach internetowych, używa tego programu.

W Outlooku 2000 blokowanie wiadomości zawierających określone słowa jest bardzo proste.Kliknij, aby powiększyćW Outlooku 2000 blokowanie wiadomości zawierających określone słowa jest bardzo proste.Obronę przed spamem zacznij od utworzenia folderu, do którego automatycznie będą przenoszone - a nie usuwane - wszelkie wiadomości podejrzane o to, że nie chcesz ich oglądać. Dzięki temu nie usuniesz omyłkowo ważnej informacji od szefa tylko dlatego, że zawierała np. słowo "promocja". Aby utworzyć taki folder, kliknij prawym przyciskiem myszy folder Skrzynka odbiorcza w widoku folderów i wybierz z menu polecenie Nowy folder. Po wpisaniu dowolnej nazwy, np. Spam, zaakceptuj wybór przyciskiem OK. Folder Spam będzie pełnił funkcję systemowego kosza - nic z niego nie zginie, dopóki sam tego nie usuniesz.

Teraz trzeba utworzyć regułę, która będzie mówiła programowi, co ma umieszczać w folderze Spam. Z menu Narzędzia wybierz Reguły wiadomości | Poczta | Nowa. Zapewne wiesz już, kto wysyła niechciane wiadomości. Zaznacz pole Kiedy w polu Od znajdują się osoby, kliknij pojawiający się poniżej odnośnik, wpisz nadawcę, którego przesyłek nie masz już ochoty czytać, i kliknij Dodaj. Następnie w panelu poniżej zaznacz pole Przenieś ją do folderu, wybierając folder Spam i zatwierdzając wybór przyciskiem OK. Teraz program, pobierając pocztę z serwera, automatycznie będzie przenosił e-maile od wybranych nadawców do folderu Spam.

Oprócz wiadomości od określonych nadawców możesz przenosić do folderu Spam e-maile zawierające określone słowa w temacie czy w treści. Jeśli szybkość Twojego połączenia z Internetem pozostawia wiele do życzenia, możesz także odfiltrowywać wiadomości o rozmiarach przekraczających określoną wielkość. Aby nie były pobierane, zamiast przenosić je do folderu Spam, zaznacz pole wyboru opcji Nie pobieraj jej z serwera. Wiadomość pozostanie jednak na serwerze. Jeżeli tego nie chcesz, bo na przetrzymywanie dużych wiadomości nie pozwala pojemność Twojego konta, wybierz opcję Usuń ją z serwera. Podobnie można postąpić z wiadomościami niekoniecznie dużymi, ale niepożądanymi. Zastosowanie tej opcji uwolni Cię na dobre od kontaktu ze spamem, ale jest o tyle ryzykowne, że przez pomyłkę możesz bezpowrotnie stracić ważne e-maile i nawet nie wiedzieć, że ktoś próbował je do Ciebie wysłać.

Outlook 2000

Drugi klient pocztowy pochodzący z Redmond - Outlook 2000 - również cieszy się sporym uznaniem internautów. Jest częścią pakietu biurowego Office 2000. W naszej ankiecie do jego wykorzystywania przyznał się prawie co czwarty użytkownik Sieci. Outlook (obecnie dostępny już także w wersji 2002, wchodzącej w skład pakietu Office XP) oferuje jeszcze więcej funkcji niż Outlook Express. Jego głównym zadaniem nie jest jednak pełnienie funkcji programu pocztowego - przygotowano go z myślą o grupowej pracy w sieci, współdzieleniu zadań, kontaktów itp. Pochłania o wiele więcej zasobów systemowych niż Outlook Express, ale w zamian oferuje naprawdę ogromną funkcjonalność.