Precz z błądzeniem w pajęczynie

Pod względem ilości informacji z Siecią nie może się równać żadna biblioteka. Ponieważ sposób i zakres działania narzędzi wyszukiwawczych nieustannie się zmienia, przedstawiamy całą wiedzę, którą udało nam się dotychczas na ich temat zgromadzić.

Pod względem ilości informacji z Siecią nie może się równać żadna biblioteka. Ponieważ sposób i zakres działania narzędzi wyszukiwawczych nieustannie się zmienia, przedstawiamy całą wiedzę, którą udało nam się dotychczas na ich temat zgromadzić.

Zestawienie serwisów wyszukiwawczychKliknij, aby powiększyćZestawienie serwisów wyszukiwawczychNarzędzia do przeszukiwania zasobów Internetu można z grubsza podzielić na dwie grupy - wyszukiwarki oraz katalogi. Wyszukiwarki (czyli search engines - silniki wyszukujące) to aplikacje, które do zbierania danych o stronach WWW wykorzystują tzw. spidery (pajączki), programy skanujące witryny internetowe i indeksujące je na podstawie informacji zdobytych podczas przeszukiwania. Są wyszukiwarki ogólne, specjalistyczne i multiwyszukiwarki (metawyszukiwarki). Działanie katalogów (czyli directories) oparte jest na innej zasadzie - zgromadzone w nich strony oraz dokumenty katalogują ludzie. Daje to pewność znalezienia na proponowanej stronie tego, czego się szuka. Korzystając z wyszukiwarki, od czasu do czasu trafisz na stronę zupełnie niezwiązaną z interesującym Cię zagadnieniem.

Zobacz również:

Świat się zmienia

Nieustannie zmienia się sposób i zakres działania narzędzi wyszukiwawczych. Jeszcze niedawno nowością, wprowadzoną przez twórców serwisu Google, było przeszukiwanie dokumentów utworzonych w programie Adobe (PDF). Dziś coraz więcej serwisów oferuje taką opcję, a w formacie PDF publikowanych jest wiele rządowych lub firmowych dokumentów (np. instrukcje obsługi). Oznacza to, że termin "niewidzialna sieć" powoli się dezaktualizuje. Jeszcze kilka lat temu funkcje wyszukiwarek ograniczały się do skanowania treści dokumentów HTML i dlatego bardzo wiele umieszczonych w Sieci plików znajdowało się poza ich zasięgiem. Coraz więcej wyszukiwarek potrafi również od razu weryfikować, czy podawane przez nie odnośniki są wciąż aktualne (tzn. czy pod wyświetlonymi adresami nadal są odpowiednie dokumenty). Dzięki temu unikniesz frustrującego odwiedzania "pustych" stron. Technologia ta budzi jednak sporo wątpliwości. Na jakiej podstawie można stwierdzić, czy dana strona jest niedostępna chwilowo, czy też właściciel postanowił ją zlikwidować?

Co się liczy?

Dla każdego internauty najważniejszym kryterium przydatności wyszukiwarki powinna być trafność wyszukiwania. Przy dzisiejszej konkurencji na rynku serwis, który nie potrafi wyświetlić w pierwszej dwudziestce odniesień do poszukiwanej strony, prędzej czy później straci popularność. Badania wykazują, że internauci niechętnie przeglądają więcej niż trzydzieści adresów jako wynik jednorazowego zapytania. Niełatwo maszynie zrozumieć intencje człowieka. Wynika to przede wszystkim ze sposobu, w jaki wyszukiwarki oceniają trafność określonej strony. Najczęstszym kryterium jest częstotliwość występowania w treści zindeksowanego dokumentu słowa wpisanego przez użytkownika. Chcąc ugotować pyszny obiad, najrozsądniej będzie wpisać słowa "przepisy kulinarne". Na pierwszy rzut oka dokumenty, w których wielokrotnie powtarza się ta fraza, należy uznać za odpowiednie. Jeżeli jednak zależy Ci na znalezieniu recepty na dobrą zupę pomidorową, nie szukasz tekstu, w którym kilkadziesiąt razy powtarza się podana fraza. Próba uogólnienia zapytania przez wpisanie tylko wyrazu "przepisy" nie da żadnego rezultatu. Spowoduje jedynie wiele niejasności, gdyż wyszukiwarka zaprezentuje strony o przepisach drogowych, karnych, skarbowych itd. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak zadawać pytania i jak uniknąć nieporozumień wynikających ze sposobu działania wyszukiwarek, zapoznaj się z ramką "Operuj operatorami".

OperatoryKliknij, aby powiększyćOperatoryDrugą cechą, która ma znaczenie w ocenie wyszukiwarki, jest liczba zindeksowanych stron. Nie zawsze im więcej, tym lepiej. Ważne, czy dokumenty zebrane w bazie nie powtarzają się, ile jest duplikatów oraz odniesień do stron nieistniejących. Może się okazać, że deklaracje o kilkuset milionach zindeksowanych stron to bajka. Warto przetestować pod tym kątem ulubioną wyszukiwarkę, zadając jej serię pytań i następnie badając podane adresy.

Trzecim bardzo ważnym elementem każdego serwisu tego typu jest opcja szukania zaawansowanego (Advanced Search). Pozwala kompleksowo zawężać obszar poszukiwań, narzucając dodatkowe kryteria, takie jak rozmiar pliku, data ostatniej aktualizacji, lokalizacja w Sieci (położenie w określonym kraju, na specyficznym serwerze itd.) oraz wiele innych. Korzystanie z zaawansowanego wyszukiwania czasami zmniejsza liczbę proponowanych przez wyszukiwarkę odniesień o kilkadziesiąt procent (w skrajnych przypadkach nawet o sto)! W tabeli "Zestawienie serwisów wyszukiwawczych" oceniliśmy te trzy cechy każdej z wyszukiwarek opisanych w dalszej części artykułu.

Szukaj z najlepszymi

Najlepszą rekomendacją jakości produktu jest jego popularność - na naszej stronie internetowej umieściliśmy miniankietę, w której internauci oddawali głos na zagraniczny serwis wyszukiwawczy, z którego usług najczęściej korzystają.

W ten sposób ułożyliśmy złotą piątkę światowych serwisów szukających. Warto wspomnieć, że mechanizmy najlepszych z nich są wykorzystywane przez polskie portale. Oto zwycięzcy:

Google

Rodzaj: wyszukiwarka ogólna

Adres: www.google.com

W Polsce: szukaj.ahoj.pl; szukaj.hoga.pl; szukaj.wp.pl

Serwis oficjalnie wystartował 21 sierpnia 1999 roku (firma powstała w 1998 roku). Popularność zawdzięcza głównie dużej trafności proponowanych odniesień. Stosuje opisane wcześniej kryterium częstotliwości, a ponadto bada liczbę odniesień i powiązań między stronami oraz przypisuje wagę odpowiednim częściom strony (tytułom, nagłówkom, śródtytułom). Pajączek Google jest niezwykle sprawny, gdyż zgromadził już około 1,3 miliarda stron, zarówno kompletnie zindeksowanych, jak i oczekujących na wpisanie do bazy. Oprócz wyszukiwarki Google oferuje zasoby katalogu Open Directory Project oraz serwisu RealNames (www.realnames.com).

Altavista

Rodzaj: wyszukiwarka ogólna

Adres: www.altavista.com

W Polsce: gazeta.pl, szukaj.interia.pl, szukaj.onet.pl, portal.pl

Jeszcze do niedawna na ten serwis składały się dwa interfejsy: Altavista Basic i Advanced. W sierpniu 2000 roku dodano trzeci, Power Search. Użytkownicy mają dostęp do ponad 550 milionów stron (indeksowanie dokumentów utworzonych w 25 językach). Firma deklaruje, że miała już ponad 60 milionów unique visitors oraz obsługuje przeszło 50 milionów zapytań dziennie. Samą technologię wyszukiwania kupiło prawie tysiąc firm. Internauci cenią serwis za bardzo rozwinięte opcje i dużą trafność odniesień. Oprócz wyszukiwarki masz do dyspozycji katalog tematyczny.

Yahoo!

Rodzaj: katalog

Adres: www.yahoo.com

W Polsce: brak

Najstarszy i najbardziej popularny katalog na świecie był jedną z pierwszych firm internetowych debiutujących na nowojorskiej giełdzie. Oferuje około 2,2 miliona zindeksowanych stron podzielonych na kilka tysięcy kategorii i działa w dwunastu językach. Do przeszukiwania zasobów sieciowych Yahoo! wykorzystuje technologię Google. Niektórym może przeszkadzać przeładowanie stron reklamami, co czasem utrudnia dotarcie do pożądanych informacji (choćby z powodu wyświetlania długiej listy odniesień do sklepów współpracujących z serwisem).