Napędy DVD

Połączenie umiejętności odczytu dwóch standardów w jednym napędzie nie jest proste.

Połączenie umiejętności odczytu dwóch standardów w jednym napędzie nie jest proste.

Ocena końcowaKliknij, aby powiększyćOcena końcowaW grudniowym teście 14 napędów DVD okazało się, że modelom znajdującym się na rynku wiele brakuje do ideału. Niektóre urządzenia lepiej radziły sobie z odczytem płyt wideo, inne - z obsługą tradycyjnych kompaktów. Sporo napędów dużo wolniej czytało mniej kontrastowe krążki wykonane z materiałów do wielokrotnego nagrania, CD-RW.

Trudności sprawiała też ekstrakcja dźwięku z płyt w formacie CD-Audio na twardy dysk. Niektóre modele wykonywały ją za wolno, stosując przy tym algorytm zapożyczony ze zwykłego odtwarzania muzyki ze stałą szybkością liniową. Inne pracowały szybciej, ale z błędami.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyćNa pierwsze miejsce rankingu awansował nowy napęd Asusa, DVD-E616. Jest to niewątpliwie najciekawszy model w rankingu. W przeciwieństwie do dotychczasowego lidera, Samsunga SD-616F, jego silniejszą stroną okazała się obsługa płyt starszego formatu.

Zarówno ekstrakcja plików audio, jak i odczyt płyt RW przebiegały w bardzo dobrym tempie, przy wyjątkowo niewielkim obciążeniu procesora. Czasem napęd wykazywał tendencje do nadmiernego rozpędzania się, wtedy można było zwolnić jego pracę za pomocą niezwykłego hamulca, uruchamianego przez użycie jednego z przycisków.

Parametry techniczne i wyniki testów napędów DVDKliknij, aby powiększyćParametry techniczne i wyniki testów napędów DVDZwycięzcę rankingu wyposażono bardzo dobrze, m. in. w aktualnie najszybszy interfejs ATA/100 i programowy odtwarzacz DVD. Samsung SD-616F pozostał napędem najlepiej obsługującym format DVD i zachował drugie miejsce w rankingu. Następne obsadził Acer DVP 1640A, oparty na najnowszym projekcie Pioneera. Najlepszym napędem do przegrywania kompaktów audio i najwyżej ocenionym ze względu na opłacalność zakupu pozostał Lite-On LTD-163.

Dziewięć pierwszych miejsc zajęły napędy starannie wyposażone, m. in. w programowy odtwarzacz DVD i akcesoria do prawidłowego montażu. Nawet bardzo wydajne urządzenia, ale bez odpowiedniego wyposażenia, oceniliśmy niżej.