Niezwykłe odtwarzacze

Nazywamy je odtwarzaczami DVD i rzeczywiście mogą służyć do obejrzenia filmu nagranego na płycie wykonanej w technologii gęstego zapisu. Jest to ich jedyna wspólna cecha, a przecież każdy z nich oferuje jeszcze wiele innych możliwości jak pokazuje przykład: Pioneera DV-747 czy Samsunga SV DV1E Dual Vision.

Nazywamy je odtwarzaczami DVD i rzeczywiście mogą służyć do obejrzenia filmu nagranego na płycie wykonanej w technologii gęstego zapisu. Jest to ich jedyna wspólna cecha, a przecież każdy z nich oferuje jeszcze wiele innych możliwości. Urządzenia te uświadamiają nam, w jak różnych kierunkach może być przekształcona i rozbudowana bazowa technologia, aby spełnić potrzeby i kaprysy użytkowników.

Od samego początku odtwarzacz DVD był wyposażony w dodatkową funkcję, tak zwaną wsteczną kompatybilność, czyli umiejętność czytania 12-centrymetrowej płyty CD Audio. Była ona protoplastą płyty DVD i bardzo wiele zarówno jej cech zewnętrznych, jak i rozwiązań technologicznych znalazło zastosowanie przy opracowywaniu nowego formatu. Niejako dodatkowo odtwarzacze DVD posiadły umiejętność odczytu również formatu Video CD. Formatu, który dziś staje się w Polsce coraz bardziej popularny, mimo iż jego światowy triumf (w USA i na Dalekim Wschodzie) miał miejsce w 1991 r. Tam też płyta DVD, umożliwiająca uzyskanie znacznie lepszej jakości, zastępuje i wypiera VCD. U nas różnica cenowa pomiędzy nośnikami powoduje, że są one przeznaczone dla innego odbiorcy i wzajemnie się uzupełniają. Już to, że w każdym odtwarzaczu dostępnym na rynku możemy odtworzyć trzy formaty nośników czyni z nich bardzo atrakcyjny produkt. Okazało się jednak, że nie wystarcza to ani producentom, ani użytkownikom.

Zobacz również:

Pioneer poliglota

Kliknij, aby powiększyćOd mniej więcej roku do bardziej rozbudowanych odtwarzaczy DVD zaczęto dodawać układ, umożliwiający odczyt nowych formatów zapisu dźwięku. Niestety, firmy w przypadku standardów audio nie były tak zgodne, jak w momencie powstania DVD Video. Opracowano więc dwa niezależne, a w rezultacie niekompatybilne ze sobą systemy rejestracji i odczytu dźwięku o wysokiej rozdzielczości. DVD Audio oparto o zapis w systemie PCM 192Hz/24 bity, a SACD, wykorzystujące nowy, opracowany przez Sony i Philipsa, format zapisu DSD. Obie technologie dają jakość brzmienia znacznie wyższą od tej oferowanej przez CD i są do siebie bardzo zbliżone sonicznie. Zaistniała więc klasyczna sytuacja zwana wojną standardów. Powstałe w jej wyniku zamieszanie wpłynęło bardzo niekorzystnie na rozwój obu technologii. Większość użytkowników zainteresowanych najwyższej klasy dźwiękiem wstrzymała się z wyborem formatu, gdyż do dnia dzisiejszego żaden z nich nie uzyskał wobec drugiego przewagi marketingowej. Sytuację utrudnia fakt, że nie została wydana żadna płyta, gdzie ten sam utwór muzyczny nagrany na tych samych mikrofonach występowałby w obu formatach. Pierwszym urządzeniem, dającym możliwość odczytania płyt w obu standardach, jest Pioneer DV-747.