Projektowanie wyobraźni

O instalacji kina domowego w salonie należy myśleć wcześnie. Najlepiej jeszcze przed wykończeniem i umeblowaniem pokoju.

O instalacji kina domowego w salonie należy myśleć wcześnie. Najlepiej jeszcze przed wykończeniem i umeblowaniem pokoju.

Dawniej, gdy w skład zestawów wchodziły dwie kolumny, amplituner i magnetofon kasetowy, poprawne ustawienie systemu audio nie sprawiało zasadniczych trudności. Grający sprzęt nie był podłączany do telewizora, a kolumny głośnikowe najczęściej stawiano na szafach. Osoby bardziej dbające o poprawność instalacji umieszczały swoje Altusy na półkach w regale i nikt nie myślał nawet o standach pod głośniki ani o odsunięciu ich od tylnej ściany.

Zobacz również:

Pojawienie się płyty CD oraz oferowanego przez nią dźwięku o niespotykanej dotychczas jakości wymusiło na producentach znaczną poprawę zarówno wzmacniaczy, jak i kolumn głośnikowych. Okazało się, że nie wystarczy postawić głośników w układzie trójkąta, w którym słuchacz stanowiłby jeden z wierzchołków. Zaczęto zwracać uwagę na wysokość, na której należy zamontować kolumny oraz na odległości od mebli i ściany bocznej oraz tylnej. Wraz z pojawieniem się systemów kina domowego sprawa skomplikowała się o dodatkowe 4 głośniki (centralny, dwa tylne i subwoofer) oraz o podłączenie telewizora, magnetowidu i odtwarzacza DVD. Zauważono również wpływ akustyki pomieszczenia różnych materiałów na brzmienie.

Okazało się, że aby dobrze zaprojektować system, należy pomyśleć o jego budowie podczas robót wykończeniowych salonu lub w czasie generalnego remontu.

Wcześniej, znaczy lepiej

Mając w planach zakup systemu AV, już na etapie projektu możemy zwrócić uwagę na odpowiedni kształt pomieszczenia, które posłuży nam za salę kinową. Przede wszystkim nie powinno ono być budowane na bazie kwadratu, gdyż kształt ten powoduje największą ilość szkodliwych rezonansów. Najlepszymi proporcjami są 3x5, ale należy uważać, aby wysokość pomieszczenia nie była równa podstawie ściany bocznej.

Kolejnym ważnym elementem jest jednolitość ścian. Łączenie salonu z kuchnią przez usunięcie części jednej ze ścian powoduje zachwianie symetrii akustycznej, a jej skutkiem jest brak równowagi tonalnej w zakresie średnich częstotliwości oraz zdudnienie basu, najbardziej dokuczliwe we wnęce stworzonej przez kuchnię.

Światło na ekranie

Projektując nasz system, powinniśmy również zwrócić uwagę na światło słoneczne. Jest ono niekorzystne, więc najlepiej jeżeli okna takiej sali będą wychodziły na wschód lub południe, wtedy gdy będziemy oglądać ulubione filmy, okna będą w cieniu, a oświetlające je dzienne światło będzie łagodne i mocno rozproszone. Dzięki temu unikniemy odblasków, mogących bardzo negatywnie wpłynąć na obraz telewizora. Gdy już określimy kształt i położenie sali kinowej, musimy zadbać o jej akustykę. Jeżeli planujemy, że na podłodze nie położymy miękkiej wykładziny lub dywanu, lecz terakotę albo inny materiał o dużym współczynniku odbicia akustycznego, należy utworzyć "dywan" na suficie. Najprostszą metodą jest wyłożenie go podwójną warstwą płyt styropianowych, pomiędzy którymi będzie wklejona warstwa filcu, pluszu lub wełny mineralnej. Płyty takie można bez problemu kupić, a położenie na nich cieniutkiej warstwy sztablatury nie przedstawia żadnego problemu. Należy również zwrócić uwagę, aby ściana, przy której stoi telewizor oraz kolumny przednie i centralna, odbijała jak najmniej dźwięku. Idealnym rozwiązaniem jest powieszenie na niej ciężkiej materiałowej zasłony lub wytłumienie jej wymienionymi wcześniej płytami styropianowymi. Osoby o wygórowanych wymaganiach akustycznych powinny dodatkowo wytłumić wszystkie górne narożniki małymi trójkątnymi poduszeczkami zwanymi jaskółczym gniazdem. Poprawi to w zasadniczym stopniu jakość najniższych częstotliwości. Warto pamiętać, że zaprojektowanie instalacji odpowiednio wcześniej pozwoli nam na pełne poprowadzenie kabli głośnikowych i zasilających w ścianach. Dzięki temu znacznie podniesie się estetyka naszego salonu, a jednocześnie unikniemy ryzyka wypadku (zaczepienia nogą o przewód może spowodować upadek kolumny, zwarcie wyrwanego przewodu i uszkodzenie wzmacniacza, a nawet uraz fizyczny). Kable głośnikowe nie powinny biec w bezpośrednim sasiedztwie przewodów zasilających. Zastosowanie tych kilku praktycznych porad może znacznie ułatwić nam uzyskanie jak najlepszej jakości dźwięku i obrazu oraz uchronić przed niepotrzebnymi problemami.