Film z peceta

Zewsząd otaczają nas reklamy zachęcające do kupienia stacjonarnych zestawów filmowych. Niestety, pełnowartościowy system kinowy jest wciąż stosunkowo kosztowny. Rozwiązanie, które zadowoli sporą grupę użytkowników, to przekształcenie "blaszaka" w centrum multimedialnej rozrywki. Powiemy, jak to zrobić i na co zwrócić szczególną uwagę.

Zewsząd otaczają nas reklamy zachęcające do kupienia stacjonarnych zestawów filmowych. Niestety, pełnowartościowy system kinowy jest wciąż stosunkowo kosztowny. Rozwiązanie, które zadowoli sporą grupę użytkowników, to przekształcenie "blaszaka" w centrum multimedialnej rozrywki. Powiemy, jak to zrobić i na co zwrócić szczególną uwagę.

Widoczny na zdjęciu ATI Radeon 8500 All-in-wonder oprócz bardzo drobnych jakościowo wyjść telewizyjnych ma wbudowany tuner telewizyjny oraz cyfrowe wyjście monitorowe DVI.Kliknij, aby powiększyćWidoczny na zdjęciu ATI Radeon 8500 All-in-wonder oprócz bardzo drobnych jakościowo wyjść telewizyjnych ma wbudowany tuner telewizyjny oraz cyfrowe wyjście monitorowe DVI.DVD to najszybciej rozwijający się nośnik w historii elektroniki użytkowej. Pod względem tempa wzrostu przegonił już dotychczasowego lidera - płytę CD. Przewiduje się, że ta tendencja się utrzyma przy wzroście produktów pochodnych, takich jak nagrywarki DVD i przeznaczone do nich nośniki. Jeszcze dwa, trzy lata temu na odtwarzacze DVD mogli sobie w Polsce pozwolić jedynie najzamożniejsi, a obecnie na tanie stacjonarne urządzenie za około 900 zł stać już wielu. Niestety, zakup odtwarzacza to pierwszy z wydatków niezbędnych do skompletowania zestawu prawdziwego kina domowego.

Zobacz również:

Dla większości Polaków przygoda z DVD kończy się w momencie kupienia nowego telewizora i przy tej okazji odtwarzacza DVD. Oba urządzenia połączone przewodem Scart zwykle pozostają w takiej konfiguracji na stałe, a ich właściciel nawet nie zdaje sobie sprawy, co traci, rezygnując z dźwięku przestrzennego. Fabrycznie zainstalowane głośniki nawet w najlepszym telewizorze są gorsze niż w przeciętnej jakości miniwieży. Dla tych, których na razie nie stać na skompletowanie zestawu kina domowego w pełnym tego słowa znaczeniu (myślę o wzmacniaczu wielokanałowym, zestawie minimum 5 kolumn pełnopasmowych plus subwoofer, odtwarzaczu DVD i dużym telewizorze panoramicznym, a najlepiej projektorze), przygotowaliśmy poradnik, jak przekształcić komputer w centrum domowej rozrywki z możliwością odtwarzania filmów DVD na czele. Ponieważ i wśród komputerowców są bardziej i mniej zamożni, postanowiliśmy przedstawić konfiguracje sprzętowe i rozwiązania, które zadowolą jednych i drugich.

Zacznijmy od "blaszaka"

Na taki zestaw kina domowego z prawdziwego zdarzenia stać niewielu.Kliknij, aby powiększyćNa taki zestaw kina domowego z prawdziwego zdarzenia stać niewielu.Płynne wyświetlanie filmów DVD wymaga od komputera sporej mocy obliczeniowej. Są dwa sposoby uzyskania płynnej, pełnoklatkowej prezentacji. Pierwszym powinni się zainteresować właściciele "wiekowych", jak na dzisiejsze standardy, konfiguracji z procesorami typu Pentium 133 MHz i zbliżonymi. Moc obliczeniowa takiego zestawu nie wystarcza do poprawnego dekodowania materiału DVD przez odtwarzacze programowe. Jednak i na to znajdzie się rada w postaci dodatkowej karty rozszerzeń, będącej sprzętowym dekoderem DVD. Karty tego typu, oferowane m.in. przez firmy ART-Multimedia oraz Creative, mają wbudowany procesor, który zwalnia jednostkę obliczeniową komputera z obowiązku dekodowania. Do poprawnej pracy takiej karty wystarczy nawet słaby komputer z 32 MB pamięci RAM. Ważne, aby osoba planująca zakup dekodera sprzętowego zorientowała się, czy na płycie głównej znajduje się wolne złącze PCI, bo w takim gnieździe należy zainstalować "mózg systemu DVD". Sprzętowy dekoder, oprócz uwolnienia komputera od ograniczeń natury wydajnościowej, zapewni dodatkowe korzyści w postaci standardowo instalowanych wyjść wideo. Zwykle karty są wyposażone w wyjścia wideo w standardzie composite i S-Video. Za ich pomocą można połączyć kartę z odbiornikiem telewizyjnym, mającym zwykle większą przekątną ekranu niż przeciętny monitor. Ważne, że jakość sygnału płynącego ze złączy wyspecjalizowanych kart jest nieporównywalnie wyższa niż uzyskana z coraz częściej spotykanych wyjść telewizyjnych popularnych kart graficznych (nawet najnowszych produktów z GeForce3). Z popularnych kart na wyróżnienie zasługują produkty firm ATI (np. Radeon VIVO, All-in-Wonder Radeon, Radeon VE) i Matrox (Millenium G450 DH, G550 DH), jednych z niewielu instalujących wyjścia telewizyjne wysokiej jakości.

Jakość obrazu telewizyjnego uzyskanego z większości pozostałych produktów, nawet w wypadku transmisji przewodem S-Video, zadowoli jedynie mało wymagających wideomaniaków.

Sprzętowe dekodery DVD

Nowoczesne karty graficzne z dobrej jakości wyjściami telewizyjnymi, takie jak np. Matrox Millenium G550 DH, powoli wypierają z rynku dekodery DVD.Kliknij, aby powiększyćNowoczesne karty graficzne z dobrej jakości wyjściami telewizyjnymi, takie jak np. Matrox Millenium G550 DH, powoli wypierają z rynku dekodery DVD.Bardzo popularne swego czasu karty PCI, przeznaczone wyłącznie do dekodowania materiału DVD, powoli ustępują pola uniwersalnym kartom graficznym, dysponującym mocą obliczeniową pozwalającą na bezproblemową dekompresję w czasie rzeczywistym.

Nowoczesne karty graficzne z dobrej jakości wyjściami telewizyjnymi, takie jak np. Matrox Millenium G550 DH, powoli wypierają z rynku dekodery DVD.

Jednak wyspecjalizowane karty oferują o wiele więcej niż odciążenie procesora komputera. Po pierwsze, mają wyjścia telewizyjne bardzo dobrej jakości. Odbiornik TV można podłączyć do komputera złączem composite (słabsza jakość) lub S-Video (jakość dużo lepsza dzięki oddzieleniu sygnałów chrominancji i luminancji). Kolejny plus to wyjście sygnału cyfrowego SPDIF, które zwalnia użytkownika z zakupu karty dźwiękowej mającej złącze tego typu. Ostatnią zaletą jest duża funkcjonalność i wygoda obsługi, którą gwarantuje dołączany w zestawie pilot zdalnego sterowania.

Na rynku dekoderów sprzętowych królują dwa modele: Creative Encore DXR3 i ART-Multimedia REALMagic. Ich konstrukcja jest bardzo zbliżona, bo w obu zastosowano procesor graficzny tego samego producenta - firmy Sigma Design. Typowy w dekoderze sprzętowym zestaw gniazd podłączeń składa się z następujących złączy audio-wideo: minijack (do głośników lub karty dźwiękowej), SPDIF (cyfrowe elektryczne do połączenia z zewnętrznym wzmacniaczem), S-Video (telewizyjne), composite (standardowe TV), monitorowe VGA, złącze do karty graficznej VGA, wyjścia liniowego audio oraz wejścia audio. Jak już wspominaliśmy, wymagania sprzętowe niezbędne do płynnego odtwarzania DVD za pomocą jednej z powyższych kart są naprawdę niewielkie. Wystarczy komputer z procesorem Pentium 133 MHz, 16 MB RAM (zalecane 32 MB) i kartą graficzną SVGA z 2 MB pamięci.

Odtwarzacze programowe

Kartę Encore DXR3 kupisz jako samodzielny produkt - jak na zdjęciu - komponent zestawu z czytnikiem DVD. W każdym przypadku otrzymasz pilota zdalnego sterowania, który znacznie poprawia komfort codziennej obsługi.Kliknij, aby powiększyćKartę Encore DXR3 kupisz jako samodzielny produkt - jak na zdjęciu - komponent zestawu z czytnikiem DVD. W każdym przypadku otrzymasz pilota zdalnego sterowania, który znacznie poprawia komfort codziennej obsługi.Drugi sposób dekodowania materiału DVD mogą zastosować właściciele w miarę nowych komputerów, które poradzą sobie bez pomocy sprzętowej karty DVD. Tutaj kluczową rolę odgrywa wydajność procesora. Mniejszą wagę należy przykładać do ilości pamięci RAM oraz wydajności karty graficznej. Można przyjąć, że już pecet wyposażony w procesor Pentium II 233 MHz, 64 MB RAM i kartę graficzną z procesorem NVIDIA Riva TNT zapewni płynne odtwarzanie filmów DVD. Większość nowoczesnych kart graficznych ma także sprzętowe wspomaganie choćby niektórych funkcji dekodowania DVD (np. kompensacja ruchu). Nawet "wiekowa" karta Riva TNT z 16 MB pamięci RAM bez problemu radzi sobie z dekodowaniem danych z płyt DVD. Tak jak w przypadku dekoderów sprzętowych, tak i na rynku aplikacji do odtwarzania filmów DVD dominującą pozycję zdobyły sobie dwa produkty - PowerDVD i WinDVD 2000.

Za nimi, ze znacznie mniejszym udziałem w rynku, plasuje się dołączany do kart ATI firmowy odtwarzacz DVD.