Taryfowa wojna

Sieć Idea w listopadzie wprowadziła do swoich cenników nowe taryfy Idea Optima. Rywalizacja między konkurencyjnymi operatorami zaczęła się od nowa.

Sieć Idea w listopadzie wprowadziła do swoich cenników nowe taryfy Idea Optima. Rywalizacja między konkurencyjnymi operatorami zaczęła się od nowa.

Porównanie taryfKliknij, aby powiększyćPorównanie taryfWybierając sieć, zwracaj uwagę nie na promocje, a na taryfy, które oferują operatorzy. To one informują, jakie koszty będziesz ponosić przez długie miesiące. Wybór odpowiedniego abonamentu zależy od tego, ile czasu spędzasz na rozmowach czy pisaniu SMS-ów. Sieć A może się okazać idealna dla osób, które dużo rozmawiają, natomiast dla abonentów rzadko używających telefonu będzie nieopłacalna.

Zobacz również:

Optymalna nowość?

W nowej ofercie Idei Optima zaszły pewne zmiany w porównaniu z poprzednimi taryfami. Powstała wspólna pula darmowych minut oraz SMS-ów. Wykorzystanie jednej minuty powoduje zmniejszenie o cztery liczby wliczonych wiadomości tekstowych. W drugą stronę sytuacja wygląda podobnie, jednak wysyłając np. pięć SMS-ów pozbawiony zostaniesz dwóch darmowych minut, przy czym do wykorzystania pozostaną jeszcze trzy wiadomości tekstowe. Wadą tego rozwiązania jest to, że wysyłanie SMS-ów z puli w abonamencie okazuje się droższe od płatnej wiadomości tekstowej. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku pisanie wiadomości dopiero po wykorzystaniu puli minut. Niewykorzystane minuty i SMS-y przechodzą na następny miesiąc. Drugą zmianą w porównaniu z poprzednimi taryfami jest ustalenie jednej opłaty za połączenie, niezależnej od pory dnia i sieci, z którą jest nawiązane.

Porównaj

Wraz z pojawieniem się nowej oferty Optimy poprzednie wyliczenia kosztów rozmów należy przeprowadzić na nowo. Porównanie taryf, a w tym cen połączeń i usług takich jak SMS-y, przeprowadziliśmy dwuetapowo: cena jednej tzw. darmowej minuty i wiadomości tekstowej oraz koszt miesięcznego używania telefonu przy założeniu jednego z kilku scenariuszy.

Porozmawiaj

Naliczanie impulsów ma niebagatelne znaczenie. Obecnie jedynie Plus GSM robi to co pół minuty już od początku rozmowy. W Erze oraz Idei odbywa się to co pół minuty po minucie rozmowy. W związku z tym, gdy na przykład rozmawiasz przez 20 sekund, w Plusie zapłacisz jak za rozmowę 30-sekundową, natomiast w Erze i Idei jak za minutową. Jeżeli dzwonisz dość często, ale rozmowy trwają bardzo krótko, oferta Plusa okaże się najtańsza.

W Erze we wszystkich taryfach ceny zależne są od pory przeprowadzania rozmów. Najdroższe są rozmowy między 8.00 a 18.00 od poniedziałku do piątku (godziny szczytu). W Plusie w taryfie Czasami oraz Często rozróżniany jest dodatkowo czas nocny (23.00-6.00), kiedy minuta rozmowy kosztuje 31 gr. W nowej Optimie, tak jak w planie taryfowym Non-Stop Plusa, nie ma podziału na godziny szczytu czy weekendy. W takim wypadku w dni powszednie w godzinach pracy zapłacisz relatywnie mniej, za to rozmowy w innym czasie kosztować będą relatywnie więcej.

Ile za "darmowe" minuty?

Między bajki można włożyć informacje o darmowych minutach. Naturalnie utrzymanie sieci, klienta, wystawienie faktur kosztuje. W każdej sieci jednak dość podobnie. Ciekawe okazuje się zatem porównanie wartości "darmowej" minuty. W taryfach z dodatkowymi SMS-ami, wiadomości (w proporcjach 4* SMS = 1 minuta) zostały zamienione na minuty. W wypadku taryfy Optima wszystkie minuty traktujemy jako dodatkowe, bez wykorzystania SMS-ów.

Warto zwrócić uwagę, że przy tej samej cenie abonamentu w taryfie Optima15 cena 60 tzw. darmowych sekund jest aż o 88 gorszy niższa od dodatkowej minuty w Mojej 10. Podobnie sytuacja wygląda z Optimą 60 i Często oraz Non-Stop 50. W "sześdziesiątce" minuta wliczona w abonament kosztuje o 25 gr mniej niż w konkurencyjnym Często czy Non-Stop.

Warianty

Aby obrazowo ukazać taryfy poszczególnych operatorów, przedstawimy trzy możliwości. W pierwszym przypadku abonent rozmawia 17 minut, w drugim 40, a w trzecim 130 minut. Minuty pozostałe po upływie "darmowych" wykorzystano w następujących proporcjach:

 • W wariancie 17 minut 1/6 czasu przypadła na połączenia w szczycie i w tej samej sieci, 2/6 na połączenia poza szczytem, kolejna 1/6 - w szczycie, ale z inną siecią oraz 2/6 - poza szczytem i z inną siecią.

 • W wariancie 40 minut długość połączeń w szczycie w tej samej sieci, poza szczytem i w tej samej sieci, w szczycie i z inną siecią oraz poza szczytem z inną siecią była taka sama.

 • W wariancie 130 minut zastosowano następujący rozkład czasu połączeń: 2/6 w tej samej sieci i szczycie, 1/6 - w tej samej sieci poza szczytem, 2/6 - z inną siecią i w szczycie oraz 1/6 - z inną siecią poza szczytem.

  W pierwszym wariancie wysłano również 10 SMS-ów, w drugim 30, a w trzecim 60. Warto zaznaczyć, że SMS-y wykorzystano przed jakąkolwiek rozmową, co ma znaczenie w nowej Optimie. To, że w Plusie cena pierwszych 20 wiadomości wynosi w taryfach Często i Non-Stop 61 gr, kolejnych zaś o połowę mniej, ma również wpływ na ostateczny wynik tego porównania. W przypadku taryfy Czasami wszystkie minuty wliczone w abonament mogą zostać wykorzystane jedynie poza godzinami szczytu. W tym przypadku nie było oczekiwania na skończenie się darmowych minut, aby uniknąć tego, że minuty w wariancie (17, 40, 130) były zużyte jedynie na rozmowy poza szczytem.

  Wyniki

  W wariancie 17-minutowym najtańszym rozwiązaniem jest wybranie w Plusie taryfy Czasami 10. Koszt wyniósł w tym planie 45,14 zł i był o 92 gr mniejszy od kosztu w Erze (Moja 10) oraz o 1,51 zł w Idei (Optima 15).

  W 40-minutowym scenariuszu oferta Idei Optima 30 okazuje się najtańsza (78,43 zł), drugie miejsce zajmuje Era z Moją 45 (85,28 zł), a na końcu jest Czasami 15 Plusa (89,30 zł). W taryfie Ery do dyspozycji abonenta pozostanie jeszcze 5 minut wliczonych w abonament oraz 10 w planie Plusa (tylko do rozmów poza szczytem). Symulacja 130 minut rozmów w ciągu miesiąca ponownie wykazała, że najbardziej ekonomiczna jest taryfa Idei Optima 120. W tym przypadku abonent może się spodziewać rachunku wynoszącego 164,69 zł, klient Ery (Moja 100) otrzyma fakturę na 176,90 zł, a Plusa (Non-Stop 100) na 190,81 zł.