Płytochroniarze

Dobry program do monitorowania płyt głównych pozwoli zabezpieczyć sprzęt i dane przed skutkami awarii.

Dobry program do monitorowania płyt głównych pozwoli zabezpieczyć sprzęt i dane przed skutkami awarii.

Anatomia Kliknij, aby powiększyćAnatomia "pachy" komputera. Termometr dotyka wewnętrznej powierzchni procesora.Już nie musisz co pięć minut przykładać szklanki do ścianki swego ukochanego peceta. Masz szpiega, który doniesie na bieżąco, jak się to wszystko kręci. Jego zadaniem będzie przesyłanie regularnych raportów o temperaturze procesora i płyty głównej, obrotach wentylatorów oraz napięciach otrzymywanych z zasilacza, baterii i lokalnej przetwornicy. Powinien natychmiast informować swego siedzącego za klawiaturą szefa o grożących niebezpieczeństwach, a gdy ten wpadnie w panikę i nie będzie w stanie wezwać odpowiednich służb, samodzielnie przeprowadzić akcję ratunkową i ograniczyć zasięg zniszczeń.

Zobacz również:

Centrala dla pluskiew

Intel - twórca idealnych procesorów i chipsetów - oczywiście nie mógł brać pod uwagę możliwości niepoprawnego ich działania. Nie widział i dalej nie widzi potrzeby jakiejkolwiek kontroli. Niedopuszczani przez Intela do wnętrza chipsetu musieli szukać własnych źródeł informacji. Dla nich skonstruowano niewielki układ, do którego poprowadzono przewody od podrzucanych tu i ówdzie pluskiew. W jego wnętrzu znajduje się przetwornik analogowo-cyfrowy niezbędny do przetłumaczenia temperatur i napięć na język komputerowy. Funkcję termometrów spełniają termistory. W tego typu czujnikach opór elektryczny zależy od temperatury.

Podobnie jak u ludzi, także w komputerze gorączka jest objawem choroby i tutaj wczesne wykrycie symptomów ułatwia leczenie i ogranicza szkody. Nadmiar ciepła wydzielający się z uszkodzonego elementu musi szybko dotrzeć do termometru, niosąc sygnał o niebezpieczeństwie. Odległość jest czynnikiem decydującym. Niestety, powietrze wypełniające wnętrze komputera nie jest dobrym przewodnikiem ciepła. Przeciągi wywołane pracą wentylatorów mogą równe dobrze przyspieszać, jak i opóźniać przesłanie ostrzeżenia. Dlatego wystarczająco szybka reakcja możliwa jest tylko w razie umieszczenia termometru jak najbliżej elementów najbardziej podatnych na uszkodzenia.

Jeden z termometrów przeznacza się do obsługi procesora. W nowszych CPU Intela czujnik znajduje się w jego wnętrzu. Jest to miejsce najlepsze. Kiedy w procesorze nie ma termometru, czujnik podrzucany jest obok złącza krawędziowego albo do wnętrza gniazda typu socket. Przy takim rozmieszczeniu raport o temperaturze procesora podawany jest z opóźnieniem.

Niektóre płyty główne pozwalają na podłączenie termometrów na dłuższym przewodzie. Można wtedy sprawdzać temperaturę karty graficznej czy twardego dysku. W innych płytach nie ma widocznego czujnika, mimo to jakaś temperatura jest podawana. Wyjaśnienie zagadki jest proste. Termometr umieszcza się wewnątrz monitorującego układu. Tajemniczo brzmiące określenie "temperatura systemu" dotyczy ciepłoty właśnie tego miejsca.

Układy i układziki

Jednym z najpopularniejszych producentów układów monitorujących stała się firma Winbond. Jej oferta zawiera wyroby charakterystyczne także dla innych wytwórców i dlatego jest warta omówienia.

Przegląd rozpocznijmy od układu 83781D. Jest on w stanie monitorować pięć napięć dodatnich, dwa ujemne, trzy temperatury i trzy prędkości obrotowe wentylatorów. Można również podłączyć dodatkowy czujnik przeznaczony do rejestrowania każdego otwarcia obudowy. Z siedmiu wejść napięciowych część zazwyczaj służy do monitorowania pracy zasilacza i przetwornicy umieszczonej na płycie głównej (+/- 5V, +/- 12V, +3,3V, napięcie rdzenia procesora). Jedno wejście nie ma z góry określonego przeznaczenia.

Następny model, 83782D, ma specjalne podłączenie do pomiaru temperatury, przeznaczone do obsługi diody termicznej położonej wewnątrz procesora, którą Intel zaczął montować, gdy wprowadził technologię 0,25 mikrometra. Oprócz tego układ pozwala na rejestrację dziewięciu napięć, dwóch dodatkowych temperatur i trzech prędkości obrotowych. Układ dostosowano do obsługi procesorów z różnymi napięciami rdzenia - stosownie do tego wyświetlana jest wartość referencyjna. Kontrolowane może być także otwarcie obudowy. Dwa dodatkowe gniazdka pozwalają na monitorowanie kompletu napięć bez konieczności rezygnacji z niektórych, czego wymagał poprzedni model. Kolejny układ, 83783S jest uproszczoną wersją poprzedniego. Jedyną różnicą jest zmniejszenie do sześciu liczby mierzonych napięć.

Układy Winbond 83627 i 83697HF są w istocie rzeczy kontrolerami I/O, które przy okazji mogą pełnić funkcje monitora. Dodatkowo są w stanie sterować prędkością obrotową wentylatorów stosownie do zmian temperatury procesora. Pierwszy z wymienionych modeli ma o jedno wejście więcej wszystkich rodzajów podłączeń: napięciowych (9 w stosunku do 8), temperaturowych (3 do 2) i wentylatorowych (również 3 do 2). Najnowsze wyroby tego producenta, z serii W83791, poza umiejętnością monitorowania opanowały także sztukę... mówienia.

Bardzo podobne możliwości mają układy innych producentów, zarówno wyspecjalizowane, takie jak chociażby Asus AS99127F, wiele modeli produkcji ITE, SMCS, Analog Devices, Genesis Logic, czy też zintegrowane w chipsetach. Te ostatnie chętnie stosuje intelowska konkurencja: Ali, SiS i przez czas jakiś VIA, włączając monitorowanie do zakresu obowiązków mostków południowych z serii 686.

Dymek z płyty czy zrzut na dysk?

Będąc właścicielem pomiarowego układu, warto się rozejrzeć za jakąś dodatkową korzyścią z nowego nabytku. Rozpocząć należy od znalezienia w setupie karty nazwanej PC Health albo podobnie i ucieszyć oko migającymi cyferkami. Pokazują się jakieś temperatury, obroty i napięcia. To dzieło naszego układu. W niektórych BIOS-ach można wybrać jedną lub dwie temperatury: alarmową i taką, której przekroczenie spowoduje nagłe wyłączenie komputera. Na więcej żaden setup nie pozwoli. Bardziej subtelne reakcje na zagrożenie możliwe są tylko z poziomu programów monitorujących. Przyjrzeliśmy się kilku z nich.

Najpierw warto zwrócić uwagę na brak jakiegokolwiek standardu normującego sposób porozumiewania się programów i sprzętu. Konieczną kompatybilność czujnika zamontowanego na płycie z układem i programem odczytującym jego wskazania uzyskuje się w prosty sposób. Aplikacja pisana jest tylko do jednego lub kilku - znanych jej autorowi - rodzajów układów, termometrów i wentylatorów. Współpraca z innymi nie musi być uwieńczona sukcesem, chociaż pozornie jakieś dane będą przepływać i coś się będzie działo. Czasem wystarczą poprawki w pliku konfiguracyjnym, innym razem nie dojdzie do prawidłowej współpracy. Nie będzie nieszczęścia, jeżeli reakcja ograniczy się do odczytu błędnych danych. Ale jeśli na podstawie fałszywych danych zostanie uruchomiona jakaś akcja, można uszkodzić sprzęt. Nie ma co liczyć na odszkodowanie - twórcy programów umieszczają w licencjach zastrzeżenia zwalniające ich od odpowiedzialności za poniesione szkody. Dołączamy się do tych ostrzeżeń.

Hmonitor Pro

W odróżnieniu od pozostałych Hmonitor Pro jest programem shareware'owym. Można go używać bezpłatnie przez miesiąc. Po tym okresie należy zapłacić 20 dolarów albo program usunąć. Zdaniem producenta, aplikacja współpracuje z wieloma czujnikami i chipsetami płyt głównych. Odpowiednia informacja jest na stronie www.hmonitor.com.

Program stanowi swego rodzaju centralę wiążącą sygnały pochodzące z kontrolowanych miejsc z pozostałą częścią systemu operacyjnego. Przekroczenie wartości granicznej w jednym z czujników może uruchomić aplikację wybraną zawczasu przez obsługującego. Niestety, te najbardziej przydatne w momentach kryzysowych nie są w żaden sposób skatalogowane. Przeciętny użytkownik Windows łatwiej poradzi sobie z zaprogramowaniem odegrania jakiejś melodyjki niż z wywołaniem jednej z wersji zamykania systemu. W programie do monitorowania płyt głównych powinno być odwrotnie. Oprócz uruchamiania wybranych aplikacji można prowadzić dziennik zdarzeń i awarii, wywołać sprzętowe i programowe studzenie procesora.