Tuning Windows pod lupą

Coraz wydajniejszy sprzęt i coraz bardziej dopracowane wersje Windows uniemożliwiają stosowanie wielu sztuczek, które miały zapewnić sprawniejsze działanie systemu. Niegdyś przydatne, dziś sprawiają wrażenie zbędnych detali. Czy opłaca się szperać w systemie operacyjnym nowoczesnego peceta?

Coraz wydajniejszy sprzęt i coraz bardziej dopracowane wersje Windows uniemożliwiają stosowanie wielu sztuczek, które miały zapewnić sprawniejsze działanie systemu. Niegdyś przydatne, dziś sprawiają wrażenie zbędnych detali. Czy opłaca się szperać w systemie operacyjnym nowoczesnego peceta?

Indywidualne modyfikacje pulpitu, bezpośrednie linki do często używanych elementów, skrypty i makra automatyzujące powtarzające się sekwencje poleceń - oto garść przykładów z bogatego repertuaru porad tuningowych. Chęć optymalizowania systemu będzie żywa, dopóki nie zakończy się era cyfrowego przetwarzania danych. Powstają jednak coraz większe wątpliwości wszędzie tam, gdzie mowa o wydajności systemu operacyjnego. Czy w dzisiejszych czasach nadal trzeba poprawiać fabryczne ustawienia systemu?

Zobacz również:

Chcemy odpowiedzieć na to pytanie. Sprawdziliśmy w tym celu wiele porad optymalizacyjnych z użyciem stosowanych obecnie systemów Windows. Użyliśmy sprzętu, który uchodzi aktualnie za standard wydajności. Różnice wydajności przed i po zastosowaniu porady mierzyliśmy za pomocą programów benchmarkowych lub własnych skryptów. Wiele sztuczek optymalizacyjnych, uznawanych nadal za skuteczne, okazało się przestarzałych. Nawet takie czynności, które zyskały sobie miano rytuałów - np. defragmentowanie twardych dysków - musiały udowodnić swoją rację bytu. Szczególną uwagę zwróciliśmy na wątpliwe sztuczki tuningowe, których mnóstwo w Internecie. Honor starych, choć już wcale nie jarych, porad uratuje stwierdzenie, że w dobie spartańskich zasobów pamięciowych i skrzypiących dysków, były na wagę złota.

1. Bufor w pamięci

95,98,Me

Teoria Windows przeznacza pokaźną część (często nawet połowę) dostępnej pamięci roboczej na bufor dyskowy. Wprawdzie bufor pozwala przyspieszyć odczyt z twardego dysku, jednak jego rozmiar wydaje się zawyżony. Gdyby uszczuplić bufor, powinno być więcej pamięci dla aplikacji.

Praktyka Do ustalenia maksymalnego rozmiaru bufora potrzebne są dwa dodatkowe wiersze w pliku SYSTEM.INI. Poniżej pokazujemy, jak ograniczyć rozmiar bufora do 8 MB (8 x 1024 KB = 8192 KB):

[vcache]

MaxFileCache=8192

Analogicznie można ustalić minimalny rozmiar bufora. Służy do tego parametr MinFileCache. Przypisując ten sam rozmiar parametrom MinFileCache i MaxFileCache, zamienisz bufor dynamiczny na statyczny. Nowsze edycje Windows (od wersji 98) ignorują parametr MaxFileCache, jeśli przyporządkowany mu rozmiar nie sięga 6 MB (6144 KB).

Ocena Funkcja Vcache odpowiedzialna za zarządzanie buforem była dopracowywana przez kilka lat i godnie spełnia powierzone zadanie. Dopasowuje rozmiar bufora zależnie od zasobów pamięci RAM zainstalowanej w komputerze i natychmiast reaguje na zapotrzebowanie pamięciowe ze strony uruchamianych aplikacji. Można to zaobserwować, korzystając z narzędzia Monitor systemu (menu Start / Programy / Akcesoria / Narzędzia systemowe / Monitor systemu). Ograniczając bufor do rozmiaru w granicach od 8 do 16 MB, ryzykujesz spadek łącznej wydajności systemu o 2 do 11 procent w standardowych zastosowaniach. System osiąga większą wydajność, gdy użytkownik nie ogranicza rozmiaru bufora. Zjawisko to ma miejsce niezależnie od pojemności zainstalowanej pamięci RAM. Testowaliśmy to w pecetach z pamięcią 32, 64 i 128 MB RAM. Ale jest wyjątek. Gdy dochodzi do obciążenia komputera przez aplikacje, które wymagają skrajnie dużych ilości zasobów, zmniejszenie bufora dyskowego przyczynia się do przyspieszenia działania tych programów. Oczywiście tylko w sytuacji, gdy zapotrzebowanie nie przewyższa dostępnych zasobów.

Komputer biorący udział w testach (wyposażony w 128 MB RAM) reagował na zapotrzebowanie na miejsce w pamięci o 30 procent szybciej, gdy zmniejszyliśmy rozmiar bufora dyskowego do 8 MB. Nawet gdy po ogromnym popycie na zasoby pamięciowe następują operacje dyskowe, zredukowanie bufora (zazwyczaj) zwiększa łączną wydajność systemu. Podczas testów zwyżka wydajności wyniosła maksymalnie 11 procent.

Miej na uwadze, że dotyczy to wyłącznie programów, które mając wielkie wymagania pamięciowe, nie korzystają z twardego dysku (np. gry z bardzo złożoną grafiką). W przypadku, gdy operacje zapisu i odczytu w pamięci RAM mają miejsce obok częstego buforowania danych na dysku, uzyskasz większą wydajność, nie ograniczając rozmiaru bufora. Oprócz tego nie znaleźliśmy ani jednego przypadku, w którym ustawienie parametru MinFileCache przyniosłoby korzyści. Z tego względu pozostaw systemowi ustawianie minimalnego rozmiaru bufora.

2. Alternatywna powłoka

95,98,Me

Menedżer zadań w roli powłoki - zrezygnowanie ze standardowej powłoki Windows daje szybsze uruchamianie aplikacji, lecz niewygodna obsługa uniemożliwia codzienne użytkowanie systemu.Kliknij, aby powiększyćMenedżer zadań w roli powłoki - zrezygnowanie ze standardowej powłoki Windows daje szybsze uruchamianie aplikacji, lecz niewygodna obsługa uniemożliwia codzienne użytkowanie systemu.Teoria Zmiana powłoki systemu wydaje się korzystna przede wszystkim w notebookach i w komputerach o skromnych zasobach. Zamieniając graficzną powłokę Explorera na znacznie uboższą powłokę z wierszem poleceń, np. oferowaną w pliku TASKMAN.EXE, oszczędzisz sporo miejsca w pamięci RAM i zwiększysz wydajność systemu.

Praktyka Zamiana powłoki jest nadzwyczaj prosta. Wystarczy otworzyć plik SYSTEM.INI (znajduje się w katalogu \WINDOWS) i zablokować średnikiem przywołanie powłoki:

;shell=explorer.exe

Następnie trzeba wstawić przywołanie nowej powłoki, np.:

shell=taskman.exe

Spartańska powłoka pojawi się po zrestartowaniu systemu.

Ocena Przetestowaliśmy podmianę powłoki przy użyciu komputera z procesorem Pentium III (866 MHz), 128 MB RAM i z zainstalowanym systemem Windows 98. Zanotowaliśmy znaczne odciążenie pamięci RAM. Jednak 5 MB to mniej, niż oczekiwaliśmy. Przyczyną jest konieczność wczytywania przez TASKMAN.EXE wielu bibliotek systemowych DLL do realizacji swoich funkcji (przede wszystkim funkcji Znajdź).

Duże rozczarowanie przyniosły rezultaty uzyskane z porównania wydajności. Prosty skrypt testowy, który wielokrotnie otwiera i zamyka większe aplikacje, nie osiągnął wyższej wydajności mimo sporego odciążenia pamięci RAM. Nawet ograniczenie pamięci RAM do 16 MB nie przyniosło zmiany wyników. System stał się wolniejszy o 38 procent - zarówno przy użyciu powłoki EXPLORER.EXE, jak i przy użyciu powłoki TASKMAN.EXE. Warto mieć na uwadze, że obsługa prostej powłoki Taskmana jest bardziej czasochłonna od obsługi standardowej powłoki Windows z pulpitem i menu Start. Z tego względu zdecydowanie odradzamy zmieniać powłokę, jeśli masz szybki komputer.

Jeśli natomiast masz do dyspozycji notebook i korzystasz zazwyczaj tylko z jednej aplikacji, rozważ możliwość umieszczenia jej w pliku SYSTEM.INI jako powłokę systemu. Dzięki temu przyspieszysz uruchamianie systemu, choć różnica czasów wczytywania nie jest szokująca. Podczas testów system wczytywał się o 4 sekundy szybciej, co oznacza przyspieszenie rzędu 12 procent.