Cyfrowa postprodukcja

Współczesne kino i telewizja to nie tylko wysiłek włożony w scenariusz, zdjęcia czy reżyserię. Ostateczny kształt dzieła oglądanego na dużym lub małym ekranie widzowie zawdzięczają tak zwanej postprodukcji.

Współczesne kino i telewizja to nie tylko wysiłek włożony w scenariusz, zdjęcia czy reżyserię. Ostateczny kształt dzieła oglądanego na dużym lub małym ekranie widzowie zawdzięczają tak zwanej postprodukcji.

Kliknij, aby powiększyćNa proces ten składa się kilka etapów, z których każdy wiąże się z cyfrową obróbką obrazu filmowego. Metoda ręcznego montażu celuloidowej taśmy została całkowicie zastąpiona technikami komputerowymi.

Zobacz również:

Telekino

Filozofia tego rodzaju systemów polega na transferowaniu obrazu negatywowego lub pozytywowego z taśmy filmowej na taśmę wideo. Proces ten można podzielić na dwa zasadnicze etapy: skanowanie obrazu z taśmy i zapis już w postaci cyfrowej na taśmę wideo lub dysk. Do najnowocześniejszych i najbardziej cenionych systemów należą telekina Spirit, produkowane przez firmę Phillips.

Jako źródło światła zastosowano tu lampę ksenonową, zapewniającą wierność skanowanych barw. Ten typ oświetlenia ma temperaturę barwową (6500 K), najbardziej zbliżoną do naturalnego spektrum światła dziennego. W rezultacie każda subtelność tonalna jest odtworzona podczas transferu, dokładnie tak jak była eksponowana na negatywie.

Montaż, kompozycja, efekty specjalne

Od momentu gdy materiał zostanie zapisany w formacie cyfrowym, staje się całkowicie plastycznym tworzywem. Narzędzia stanowiące kombinację sprzętu i oprogramowania dają twórcom nieograniczone możliwości. Najbardziej wszechstronne środowisko pracy stwarza oprogramowanie kanadyjskiej firmy Discreet, działające na potężnych komputerach Silicon Graphics Onyx.

"Titanic", "Matrix", "Gwiezdne wojny. Epizod I: Mroczne widmo", "Armageddon" - wszystkie te oscarowe superprodukcje powstały właśnie w oparciu o systemy z gwiazdką (tak Discreet oznacza swoje produkty): *flame, *inferno, *fire.

Prezentacja niektórych możliwości modułu od obróbki tesktu w systemach Discreet.Kliknij, aby powiększyćPrezentacja niektórych możliwości modułu od obróbki tesktu w systemach Discreet.*flame i *inferno to systemy efektowo-montażowe, pracujące w niezależnej rozdzielczości (8 - 12 bitów na kanał koloru) w trybie on-line. *flame - laureat nagrody

Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej ŇScientific and Engeneering Award" (odpowiednik Oscara w dziedzinie rozwiązań technicznych) - jest najbardziej znanym produktem Discreet w kategorii oprogramowania postprodukcyjnego. System pracuje w rozdzielczości telewizyjnej, filmowej i wideo. Jego "starszy brat" *inferno stworzony został głównie z myślą o obróbce wielkoformatowych filmów wysokiej jakości oraz 10- i 12-bitowego wideo.

Oba systemy oferują montaż wielowarstwowy, zaawansowaną obróbkę obrazu, a także całą gamę efektów specjalnych.

Moduł 3D-tracking pozyskuje informacje o realnej kamerze (położenie względem osi współrzędnych, parametry optyczne) z obrazu dwuwymiarowego, włączając w to dane o obiektach poruszających się w stosunku do kamery. Umożliwia to integrację filmu z grafiką komputerową, począwszy od wkomponowania obrazów 2D, skończywszy na łączeniu ze scenami trójwymiarowymi.

Tracer to narzędzie, służące do selekcji, kluczowania i śledzenia elementów obrazu. Radzi sobie nawet z tak skomplikowanymi obiektami, jak futro i włosy. Do wykonania poprawnej selekcji nie jest wymagana technika bluescreen (fotografowanie obiektów na jednolitym tle), co umożliwia np. zamianę pór roku ("Przedwiośnie") lub "wklejenie" postaci z archiwalnych materiałów do współczesnego filmu ("Forrest Gump").

Kompozycja dwóch sekwencji filmowych z jednoczesną korekcją koloru i modyfikacją oświetlenia.Kliknij, aby powiększyćKompozycja dwóch sekwencji filmowych z jednoczesną korekcją koloru i modyfikacją oświetlenia.Keyer to zestaw różnorodnych modyfikatorów krawędzi. Umożliwia kluczowanie cieni,odbić i przezroczystości. Daje nieograniczone możliwości animowania masek pomocniczych opartych na krzywych typu spline.

Motion estimation time warp to algorytm śledzenia zmian w pikselach obrazu i interpolacji ruchu. Tworzy realistyczne efekty spowolnienia ruchu (slow-motion), nie powodując przy tym utraty jakości oraz efektu rozmycia (motion blur). Action module - interaktywne środowisko 3D do kompozycji i tworzenia efektów specjalnych z podglądem w czasie rzeczywistym. Zawiera moduł importu projektów 3D z pełną informacją o teksturach, atrybutach powierzchni i kamery, narzędzia do tworzenia tekstu oraz narzędzia deformacji (displace). Umożliwia używanie nieograniczonej liczby źródeł światła oraz generowanie efektów atmosferycznych i eksplozji w oparciu o znane z programów 3D systemy cząsteczek (particle system).