Kino jak w kinie

Kino domowe od publicznego różni się przede wszystkim wielkością obrazu, metodą jego wyświetlania oraz formatem. Zastosowany projektor może spowodować, że domowa instalacja zatrze te różnice. Aby to uzyskać, potrzebny jest dobry i prawidłowo umieszczony ekran.

Kino domowe od publicznego różni się przede wszystkim wielkością obrazu, metodą jego wyświetlania oraz formatem. Zastosowany projektor może spowodować, że domowa instalacja zatrze te różnice. Aby to uzyskać, potrzebny jest dobry i prawidłowo umieszczony ekran.

Instalacja systemu AV opartego na technologii projektora z emisją przednią nie musi oznaczać całkowitego przerobienia mieszkania na salę kinową. Nie oznacza również rezygnacji z codziennego używania systemu stereo lub normalnej telewizji. Współczesne rozwiązania umożliwiają skuteczne ukrycie poszczególnych elementów systemu. Projektor, pięciokanałowy system głośników, a nawet ekran nie muszą tworzyć dysonansu z architekturą całego salonu.

Zobacz również:

Ekran - płaski, duży, nieustawny

Projektor wymusza zastosowanie dużej białej płaszczyzny, na której strumień światła przechodząc przez matrycę (LCD lub DLP), a następnie ukształtowany przez układ optyczny obiektywu tworzy obraz. Najczęściej taką płaszczyzną staje się fragment ściany. Trzeba tu jednak uważać na rodzaj farby, którą jest pokryta. Farba nie może być zbyt błyszcząca, ponieważ powstaną na niej refleksy, będące skutkiem bezpośredniego odbicia obiektywu projektora. Doprowadzi to do przepalenia kolorów w centrum ekranu oraz bardzo dużej różnicy jasności pomiędzy środkiem obrazu a jego obszarami, znajdującymi się przy krawędziach. Zbyt matowa płaszczyzna może spowodować znaczną utratę jasności obrazu, a jego prawidłowy odbiór będzie możliwy tylko w warunkach pełnego zaciemnienia. Równie ważnym parametrem, definiującym jakość ekranu jest kąt, pod którym możemy oglądać uzyskany obraz bez widocznej utraty jasności. Z tego powodu płaszczyzna tworząca ekran powinna mieć pewną mikrogradację. W sprzedaży są specjalne farby, które zapewniają uzyskanie pożądanego efektu na gładkiej ścianie. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest zainstalowanie fabrycznie przygotowanego specjalnego ekranu.

Kliknij, aby powiększyćW domowych instalacjach stosuje się ekrany przeznaczone do emisji przedniej, to znaczy, że widz ogląda obraz odbity od jego płaszczyzny. W profesjonalnych systemach konferencyjnych używa się czasami ekranów przeznaczonych do emisji tylnej. Działają one wtedy na zasadach matówki, a otrzymany obraz charakteryzuje się większą jasnością. Trzeba użyć do tego specjalnego projektora, który pozwala na uzyskanie lustrzanego odbicia obrazu.

W ofercie dostępnej na polskim rynku możemy wyszczególnić trzy grupy ekranów: ramowe, służące do montażu na stałe, zwijane w rolę, zwijane w specjalnym metalowym pudełku za pomocą mechanizmu sprężynowego oraz ich zautomatyzowaną wersje, czyli ekrany elektryczne. Płaszczyzna ekranów wykonywana jest z tworzywa sztucznego, którego faktura jest odpowiednio matowiona. Są również konstrukcje, gdzie jest ono naniesione na drobno tkany materiał.