Na głos i pogłos

Systemy dźwięku 3d. Czy naprawdę dwie kolumny wystarczą do odtworzenia akustyki sali koncertowej, a wszystkie systemy przestrzenne to tylko zabiegi marketingowe, mające na celu przyciągnięcie mniej doświadczonych słuchaczy?

Czy naprawdę dwie kolumny wystarczą do odtworzenia akustyki sali koncertowej, a wszystkie systemy przestrzenne to tylko zabiegi marketingowe, mające na celu przyciągnięcie mniej doświadczonych słuchaczy?

W tradycyjnych studiach nagraniowych każdy z instrumentów nagrywany jest na osobnej ścieżce dźwiękowej. Mikrofony umieszczone są bardzo blisko instrumentów w akustycznie "martwym" pomieszczeniu, więc rejestrują tylko dźwięk, pochodzący bezpośrednio z każdego z instrumentów. Dopiero w trakcie miksowania dobiera się proporcje głośności poszczególnych instrumentów i dodaje sztuczny pogłos.

Zobacz również:

O metodzie

W wytwórniach audiofilskich (m.in. Telarc, Chesky, DMP), czyli tych dbających o jak najwyższą jakość dźwięku i wierność odtworzenia muzyki, nagrania przygotowane są w odmienny sposób. Rejestracje dokonywane są na "żywo" - nagrywani są od razu wszyscy muzycy. Taki sposób rejestracji wymaga od muzyków profesjonalizmu i wielkiej dyscypliny - w razie pomyłki jednego z nich wszyscy zaczynają pracę od początku. Nagrania są realizowane w naturalnych wnętrzach - w klubach, salach koncertowych, kościołach, a nie w wygłuszonym studiu. Liczba mikrofonów ograniczona jest do minimum - pięciu w przypadku nagrań surround i jednego mikrofonu stereo dla nagrań dwukanałowych. Starannie ustawione mikrofony rejestrują nie tylko brzmienie samych instrumentów, ale także akustykę pomieszczenia. Wpływ sali na dźwięk jest bardzo ważny. Ta sama orkiestra grająca w dwóch pomieszczeniach, w każdym z nich będzie brzmiała odmiennie. Tylko dzięki nagraniom wielokanałowym możliwe jest odtworzenie w warunkach domowych akustyki sali, w której odbywał się koncert.

Oczywiście, efekt nie zawsze jest doskonały, realizacja dobrego nagrania wielokanałowego nie jest sprawą łatwą i wymaga ogromnego doświadczenia. Gdy jednak się uda, osiągnięty rezultat może być zadziwiający - rozmieszczenie instrumentów na scenie jest niemal namacalne i "słychać" pomieszczenie, w którym dokonano nagrania. Stereofonia, z całą pewnością, nie oferuje takich możliwości.

Na podstawie testów stwierdzono, że w stereofonii dwukanałowej możliwa jest lokalizacja dźwięków w obszarze +/- 30 stopni, licząc od linii na wprost słuchacza. Biorąc pod uwagę, iż potrafimy lokalizować dźwięki w promieniu 360 stopni, wspomniane 60 stopni nie wygląda imponująco. Poszukiwania mające na celu rozszerzenie tego obszaru przebiegały dotąd w dwóch kierunkach. Z jednej strony wybrano z pozoru najprostsze rozwiązanie, czyli zwiększenie liczby głośników. Problem był tylko jeden - jak zapisać większą liczbę kanałów na dwukanałowych nośnikach. Poszukiwano także metody na oszukanie zmysłu słuchu i stworzenie za pomocą dwóch głośników (słuchawek) iluzji dźwięku przestrzennego.