Wizja przyszłości

Cyfrowe postarzanie zdjęć odkrywa tajemnicę naszego wyglądu za kilkadziesiąt lat.

Cyfrowe postarzanie zdjęć odkrywa tajemnicę naszego wyglądu za kilkadziesiąt lat.

Kliknij, aby powiększyć

Każdy z nas dałby wiele, aby zobaczyć swoją przyszłość. Przy odrobinie wyobraźni pomożemy wam uzyskać efekt postarzałej o kilkadziesiąt lat twarzy. Oczywiście, nie wystarczy dodanie zmarszczek i siwych włosów, ale i tak w stosunkowo prosty sposób osiągniemy doskonałe, wręcz zaskakujące efekty. Jako punkt wyjściowy posłużyło mi zdjęcie młodej modelki z naszych zasobów fotografii royalty - free biblioteki Corela.

Kliknij, aby powiększyć

1. Pierwszą rzeczą, od której zacząłem, było oko. Różnice pomiędzy wyglądem oka osoby młodej i starej są zdumiewające. Kolor oka jest bardziej zgaszony, barwy mniej nasycone. Białe partie już nie tak czyste. Pojawiają się żyłki, przekrwienia. Kształt oka, woreczków łzowych ulega zmianie, wiotczeją mięśnie, opada powieka. Włosy brwi siwieją, ich gęstość maleje. Wszystkie te zmiany nanosiłem za pomocą aerografu, malując żyłki czy włosy oraz używając komendy Levels i Hue/Saturate ściemniałem białka i zmieniałem nasycenie koloru w tęczówce.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyć

2. Ponieważ zdjęcie wyjściowe nie miało wystarczająco wielu szczegółów, zwłaszcza na skórze i włosach, z których mógłbym wydobyć (i dorysować) informacje o przyszłych zmarszczkach, przyjąłem metodę nanoszenia zmarszczek lub całych kawałków skóry "kupowanych" z innych zdjęć. Oczywiście, problemem było znalezienie takich zdjęć, z których byłoby to możliwe. Nie miałem żadnego idealnego, więc przenosiłem wycinki z różnych zdjęć, dostosowując ich kształt za pomocą Liquify do owalu twarzy mojej modelki.