Czarodziej Illustrator

Co w wektorze piszczy?

Co w wektorze piszczy?

Pojawienie się na rynku graficznego oprogramowania komputerowego, nowej wersji Adobe Illustratora 10, stało się świetną okazją do pokazania wam nowych możliwości jego narzędzi. Myślę, że niektóre z nich bardzo mile was zaskoczą i pozwolą z jeszcze większą swobodą poruszać się w świecie twórczej wyobraźni.

Kliknij, aby powiększyć

1. Ilustracja do baśni "Krzesiwo" Andersena jest namalowana na papierze, zeskanowana i wczytana do pliku w programie Adobe Illustrator. Służy ona jako tło do budowania poszczególnych elementów ilustracji, opartych na krzywych Béziera.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyć

2. Posłużenie się narzędziem Mesh z głównego okna narzędziowego pozwala na wielokrotne mieszanie ze sobą kolorów w obrębie selekcji obiektu. Edycja kolorów jest taka sama, jak w poprzednich wersjach programu. Dużym ułatwieniem jest możliwość zageszczenia siatki w zależności od tego, jak wiele kolorów chcielibyśmy użyć

Kliknij, aby powiększyć

3. Ponieważ siatka obiektu zrobiona Meshem jest zbudowana z krzywych Béziera, można ją edytować (zmieniać kształt, położenie, modyfikować zagęszczenie linii). Doskonale zdaje to narzędzie egzamin, jeżeli chcemy nałożyć cień na obiekcie bez potrzeby tworzenia dodatkowej formy graficznej i wypełniania jej przejściem tonalnym bądź kolorem.

Kliknij, aby powiększyć

4. Linie obiektów graficznych łatwiej będzie skorygować, wyłączając tryb Preview i włączając tryb Outline, dostępny z belki Menu/Windows. Łatwiej i szybciej będzie można również zgrupować te elementy grafiki, które tego wymagają.

Kliknij, aby powiększyć

5. Dużym udogodnieniem jest wprowadzenie do Illustratora narzędzi dostępnych wcześniej tylko w Photoshopie. Mowa tu o narzędziach modyfikujących obraz na warstwach (np. hard light multiple), dostępnych w oknie Layers w Photoshopie, a w Illustratorze w oknie Transparency.

Kliknij, aby powiększyć

6. Narzędzie przezroczystości umożliwia ustawienie jej w każdym obiekcie grafiki i na każdym etapie pracy nad ilustracją, przy wykorzystaniu przejścia kolorów w trybie Linear czy Radial.

Kliknij, aby powiększyć