Przydatne czytadło

Praktycznie wszystkie produkowane dziś urządzenia przenośne, takie jak aparaty cyfrowe, palmtopy, a przede wszystkim odtwarzacze MP3, wyposażone są w gniazda kart pamięci.

Praktycznie wszystkie produkowane dziś urządzenia przenośne, takie jak aparaty cyfrowe, palmtopy, a przede wszystkim odtwarzacze MP3, wyposażone są w gniazda kart pamięci.

Kliknij, aby powiększyćKarty służą w nich za podstawowy nośnik danych, toteż coraz większą popularnością cieszą się czytniki umożliwiające transfer zawartości kart do peceta (i w drugą stronę, bo dzięki nim możliwy jest także zapis danych). Zwykle są one podłączane do portu USB, wygodniejsze w użyciu i szybsze od bezpośredniej komunikacji z urządzeniem. Ponieważ na rynku mamy aż cztery typy kart pamięci, dostępne są czytniki przeznaczone do pracy z konkretnymi standardami albo obsługujące je wszystkie. Określenie "czytnik" może być mylące, ponieważ praktycznie wszystkie urządzenia tego typu pozwalają także na zapis danych na karcie.

Zobacz również:

Lawinowo rosnąca oferta produktów wykorzystujących karty SD spowodowała pojawienie się czytników zgodnych z tym formatem pamięci. Do naszej redakcji trafiło jedno z takich urządzeń, i-Tec SD/MMC USB Reader, podłączane przez port USB. Jego instalacja jest prosta: wymaga uruchomienia oprogramowania z dołączonego CD, a następnie podłączenia czytnika do portu USB. Po chwili okno Mojego komputera wzbogaca się o ikonę napędu wymiennego, reprezentującą czytnik. Do testów szybkości transferu danych wykorzystaliśmy kartę SD 16 MB (faktycznie dostępne 14,1 MB), na którą kopiowaliśmy dwa pliki o łącznej wielkości 12,9 MB. Zapis trwał 17 s, odczyt był natomiast szybszy - tylko 7 s. Pliki nie zawierały błędów, co jest o tyle istotne, że czytniki czasem wprowadzają przekłamania.