Komórki jak kameleony

Przekonaj się, jak łatwo i szybko możesz wnieść do Twojego telefonu komórkowego trochę ożywienia w postaci nowych melodyjek lub ikonek.

Przekonaj się, jak łatwo i szybko możesz wnieść do Twojego telefonu komórkowego trochę ożywienia w postaci nowych melodyjek lub ikonek.

Wśród użytkowników telefonów komórkowych panuje nowa moda: zmiana dzwonków oraz logo. Trudno znaleźć nowy telefon, który nie pozwala skomponować melodyjki lub ściągnąć jej z Internetu. Idąc ulicą, usłyszysz telefony "dzwoniące" muzykę poważną, pop czy filmową, nawet "Bolka i Lolka". Wiele osób lubi się wyróżniać w tłumie, dlatego też od ponad dwóch lat do niektórych modeli aparatów można dokupić kolorowe, często bardzo oryginalne obudowy. Nowe komórki pozwalają także na wgranie (zauważalnego tylko dla użytkownika telefonu) logo operatora czy wygaszacza ekranu.

Zobacz również:

Melodyjki

Telefony ze Smart Messaging

Nokia 3210, 3310, 3330, 6110, 8810, 7110, 5510, 6210

Samsung R200, R210 (z obecnie zainstalowanym oprogramowaniem - bez możliwości odbierania loga operatora)

Ponieważ najwięcej telefonów oferuje wgrywanie bądź wpisywanie melodyjek, najpierw powiemy, jak korzystać właśnie z tych funkcji.

Do niedawna najprostszą i najtańszą formą wgrywania dzwonków było ich przesłanie z Internetu. Z polskich stron taki serwis oferują Wapster.pl oraz Aktivist.pl. W obu przypadkach po okresie promocyjnym wprowadzono opłaty za wysyłanie melodyjek. W czasie, gdy powstawał niniejszy artykuł, obie strony zawieszały omawianą usługę, a następnie ją wznawiały. W sieci pozostały dwie "stabilne" witryny - Tenbit (dla abonentów Idei) oraz Dzwonki Plus (dla abonentów sieci Plus GSM). Melodyjki z tych serwisów wysyłane są SMS-em, a poprawnie odebrać je mogą telefony obsługujące standard Smart Messaging, czyli nowe Nokie oraz Samsungi (R200 i R210). Za jeden dzwonek zapłacisz około 2 złotych.

Aby łatwiej było odszukać ten wymarzony, zbiór melodyjek podzielono na kategorie.

Od klawiszy do melodii

Nokia - nuta C (klawisz [1]), D [2], E[3], F[4], G[5], A[6], B[7]. Aby uzyskać pełną nutę, naciśnij dwa razy [9], dla półnuty [9], dla ćwierćnuty nic, dla ósemki [8], dla szesnastki [8 8]. Zwiększenie oktawy o jeden uzyskuje się, naciskając [+]. Pauza wstawiana jest klawiszem [0].

Siemens - C [1], D[2], E[3], F[4], G[5], A[6], H[7], C[8]. Gdy dłużej przytrzymasz naciśnięty któryś z wymienionych klawiszy, nuta zmieni się z szesnastki na ósemkę, potem na ćwierćnutę itd. Pauza to [0]. Przechodzenie między oktawami odbywa się po naciśnięciu [*].

Samsung - zmiana nuty o pół tonu w górę [Strzałka w górę], zmiana nuty o pół tonu w dół [Strzałka w dół], zmiana długości dźwięku [Strzałka w lewo], umieszczenie pauzy [Strzałka w prawo].

Ericsson - C[1], D[2], E[3], F[4], G[5], A[6], B[7], +C [8], +D[9], Pauza [*], Przejście o pół tonu do góry [#]. Przełączanie pomiędzy szesnastką a ósemką (ósemka oznaczona jest w zapisie wielką literą) wymaga dłuższego przytrzymania naciśniętego klawisza z przypisaną nutą.

W Tenbicie, tak jak i w serwisie Plusa, zasada wybierania jest bardzo podobna. Po znalezieniu melodii wyświetlony zostanie kod, który należy wysłać SMS-em pod stosowny numer telefonu (dokładny opis tych czynności znajduje się w ramce "Wysyłanie dzwonków z Internetu") i po chwili na wyświetlaczu Twojego telefonu pojawi się komunikat o otrzymaniu wiadomości zawierającej dzwonek.

Gdy zdecydujesz się ją zachować, dzwonek zostanie zapisany w pamięci telefonu. Musisz jednak pamiętać, że dźwięków odebranych z Internetu nie da się zapisać w miejsce wgranych przez producenta. Możesz jedynie zastąpić wcześniej ściągnięte bądź skomponowane dzwonki.

W Samsungach R200 i R210 dodatkowo melodie odebrane nie mogą być zapisane w pamięci przeznaczonej na kompozycje własne i na odwrót.

Po zapisaniu melodyjki na liście utworów, zwykle na końcu, pojawia się nowy wpis.

Nie zawsze jednak w Internecie znajdziesz odpowiedni utwór, nie zawsze też musisz mieć ochotę na wydawanie 2 zł na kolejny dzwonek. Czasami problemem jest brak dostępu do Internetu, gdy jesteś w podróży lub nie masz modemu czy stałego łącza. Prostym rozwiązaniem okazuje się kompozytor melodii zainstalowany w telefonie.

Nie wszystkie aparaty umożliwiające odebranie dzwonka wyposażono w edytor melodyjek. Tak jest chociażby w przypadku Nokii 6210.

Jeżeli masz zapis nutowy utworu, możesz go wprowadzić do telefonu. W tym przypadku klawiszom przypisane zostaną nuty oraz funkcja zmiany oktaw, odmienne dla różnych aparatów (patrz tabelka "Od klawiszy do melodii").

W większości przypadków w telefonach zainstalowano tekstowy edytor melodii, który wyświetla nuty w postaci liter.

Ciekawy pomysł zaprezentował Samsung, którego telefony oferują graficzny edytor dzwonków. W tym przypadku nuty umieszczasz na pięciolinii oraz regulujesz ich wartość.

Zaletą tekstowych edytorów jest łatwość w przekazywaniu drugiej osobie nut, które powinna wpisać. Wystarczy e-mailem wysłać teksty takie jak w ramce "Tekstowe utwory", a odbiorca wpisze je do swojego telefonu.

Konwertowanie zapisu nut na kombinację klawiszy w telefonie.Kliknij, aby powiększyćKonwertowanie zapisu nut na kombinację klawiszy w telefonie.Na tym opierają się serwisy takie jak SMSBOX, które oferują możliwość przejrzenia bądź dodania własnych utworów, zapisanych w formie tekstowej. Jeżeli masz któryś model Nokii z kompozytorem i nie chcesz pamiętać, który klawisz odpowiada której nucie, przyda Ci się program RingBOX (zamieszczamy na CD-ROM-ie dołączonym do tego numeru).

Gdy w górnym oknie podasz zapis melodii skopiowany ze strony internetowej, a następnie naciśniesz przycisk potwierdzenia, to w dolnym oknie zobaczysz, jakie kombinacje klawiszy musisz nacisnąć, aby Nokia zagrała nowy utwór. Na przykład dla 4e3 (gdzie 4 oznacza ćwierćnutę, a 3 trzecią oktawę) otrzymasz: 3++, czyli musisz nacisnąć klawisz [3], a następnie dwa razy [+].

Aby mieć możliwość zmiany tempa odgrywanej melodii, naciśnij przycisk Toolbox/info. Na naszym CD-ROM-ie znajdziesz popularne utwory muzyczne zapisane w postaci tekstowej, które można wprowadzić do pamięci telefonów Ericssona, Nokii lub Siemensa.

Bardzo rozbudowaną aplikacją ułatwiającą przepisywanie melodyjek jest LogoManager Program ten odczytuje nie tylko nuty zapisane ręcznie w formacie WartośćnutyNutaOktawa, ale także pliki MIDI. Dzięki temu otrzymujesz dostęp do bardzo wielu utworów zamieszczonych na stronach internetowych. Musisz jednak pamiętać, że telefon (bez dźwięków polifonicznych, czyli komponowanych przy użyciu zapisanych w pamięci brzmień wielu instrumentów) nie odegra poprawnie dźwięków instrumentów, nie mówiąc już o równoległym odtworzeniu kilku linii melodycznych. Na pewno zachowany będzie jednak główny temat utworu.

W takim przypadku po wczytaniu pliku MIDI w oknie pojawi się jego interpretacja dla Nokii, ten z kolei zapis wystarczy skopiować do programu RingBOX, aby wiedzieć, jak wpisać melodię do telefonu. Wcześniej możesz jej jeszcze wysłuchać, aby sprawdzić, czy jest odpowiednio przetworzona.