Zmierzch komputerów stacjonarnych

Czy już za kilka lat wielkie pudło komputera odejdzie do muzeum informatyki, a jego miejsce zajmie komputer przenośny o wydajności profesjonalnej stacji graficznej?

Czy już za kilka lat wielkie pudło komputera odejdzie do muzeum informatyki, a jego miejsce zajmie komputer przenośny o wydajności profesjonalnej stacji graficznej?

Właściciele stacjonarnych komputerów (iMaca czy Power Macintosha) nieraz spoglądają z zazdrością na użytkowników laptopów, którzy mogą pracować przy kawie w kawiarni, oglądać filmy w czasie długich podróży pociągiem czy samolotem, lub po prostu surfować w Internecie czy ściągać pocztę za pomocą modemu w telefonie komórkowym. Przestają jednak im zazdrość, gdy uświadomią sobie, że notebook nigdy nie zastąpi prawdziwego komputera.

Zobacz również:

Jest przecież od niego wolniejszy, gorzej wyposażony i w dodatku sporo droższy. Dlatego laptopy są używane przeważnie przez osoby, które ze względu na pracę są zmuszone do korzystania z komputera przenośnego. W ciągu zaledwie ostatnich dwunastu miesięcy Apple sprzedał trzykrotnie więcej przenośnych jabłuszek niż w roku poprzednim. Przenośne Macintoshe z każdym nowym modelem stają się lżejsze, wygodniejsze i szybsze, oferując w dodatku coraz większy zestaw przydatnych funkcji. Najnowsze modele iBooków i PowerBooków G4 stanowią już poważne zagrożenie dla twardo broniących się iMaców i Power Macintoshy. Zastanówmy się więc, czy przenośny Macintosh może zastąpić stacjonarny? Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pomoże dokonać właściwego do oczekiwań i potrzeb wyboru.

Elastyczność

W kategorii "elastyczność" zwycięzcą jest z całą pewnością komputer przenośny. Nie jest zależny od źródła zasilania, wyposażony w wyświetlacz i klawiaturę umożliwia pracę bez konieczności przyłączania dodatkowych urządzeń. Jego niewielkie wymiary i masa (iBook - poniżej 2,5 kg) czynią z niego idealnego towarzysza podróży i eskapad. Mówiąc szczerze, trudno wyobrazić sobie Power Macintosha w roli komputera przenośnego - nawet pomimo wbudowanych uchwytów.

Właściciel notebooka ma wszystkie ważne pliki, programy i dokumenty zawsze przy sobie - niezależnie od tego, gdzie w danej chwili się znajduje. Niektórym takie stwierdzenie wystarczy do podjęcia decyzji. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak ważna jest dla przedstawiciela handlowego w podróży możliwość dostępu do regularnie uaktualnianej bazy kontrahentów czy też systemu księgowego. Podobnie redaktor, mogący w ciągu kilkunastu minut napisać "na żywo" reportaż i przesłać go do redakcji wraz z wykonanymi za pomocą cyfrowego aparatu fotografiami nie będzie długo się zastanawiał nad wyborem odpowiedniego komputera. Pomyśl również nad wygodą przenoszenia plików pomiędzy biurem a domem - oto zalety komputerów przenośnych.

Notebooki zagościły również w szkolnictwie. Wiele szkół zdecydowało się wyposażyć pracownie w przenośne iBooki, dzięki czemu nie muszą utrzymywać specjalnych sal do zajęć z informatyki. Komputery stacjonarne ograniczają niejako ich zastosowanie - notebooka można zabrać ze sobą na różne zajęcia, a nawet (po lekcjach) do domu. Przenośny Macintosh wydaje się również idealnym narzędziem pracy dla studenta - ciasne pokoje akademików nie nadają się specjalnie do pracy na komputerze stacjonarnym. Nawet zwarty iMac z wbudowanym uchwytem może sprawić sporo kłopotów podczas przenoszenia go z wykładu na wykład.

Problemy z przenoszeniem

Oczywiście, oprócz wielu zalet, elastyczność notebooków może również okazać się dla użytkowników kłopotliwa. Niewielkie rozmiary przenośnych komputerów i ich spora wartość stanowią o ich atrakcyjności dla złodziei.

Co gorsze, kradzież laptopa wiąże się zazwyczaj z utratą wszystkich ważnych dokumentów - sam coś o tym wiem, gdyż mój iBook pozostawiony na chwilę na tylnym siedzeniu samochodu zmienił właściciela w ciągu kilku minut. Nie pomogło włożenie go do niczym

nie wyróżniającej się aktówki, przykrytej dodatkowo luźnymi kartkami papieru - w jednej chwili (oprócz szyby) straciłem moje warte kilka tysięcy narzędzie pracy wraz z wszystkimi ważnymi plikami - mówiąc szczerze, utrata portfela zabolałaby mnie mniej. Nie tylko złodzieje stanowią zagrożenie dla laptopów. Wbrew pozorom są to dość delikatne urządzenia - czasem wystarczy jedno przypadkowe puknięcie czy uderzenie w obudowę, aby notebook zamienił się w ciągu sekundy w kilkukilogramowy przycisk do papieru. Jedno jest przy tym pewne - użytkownicy stacjonarnych Macintoshy nie mają takich problemów.

Jeśli dużo czasu spędzasz w podróży i w dodatku chcesz, aby Macintosh towarzyszył ci wszędzie, kup laptopa. Szybko przekonasz się, że możliwość pracy w dowolnie wybranym miejscu stanie się przedmiotem zazdrości kolegów, "przywiązanych" do swych biurkowych Macintoshy.

Wydajność

Komputery przenośne nigdy nie były demonami prędkości, a nawet nie aspirowały do tego miana. W końcu miejsca wewnątrz obudowy nigdy nie było za wiele, podobnie jak prądu w bateriach. Natomiast w konstrukcji Macintoshy stacjonarnych, zasilanych praktycznie z nieograniczonego źródła, problemy takie nie występowały. Więcej miejsca wewnątrz obudowy pozwalało na stosowanie mniej oszczędnych, za to szybszych procesorów - problem wydzielania ciepła rozwiązywano za pomocą większych radiatorów i wiatraczków chłodzących. Także pojęcie oszczędności energii rzadko pojawiało się pośród użytkowników stacjonarnych Macintoshy - z kolei właściciele PowerBooków z chęcią zamieniliby kilkadziesiąt megaherców procesora na kilkadziesiąt dodatkowych minut pracy z baterii. Tradycją stało się więc wyposażanie przenośnych Macintoshy w starsze, wolniejsze, ale za to zużywające mniej energii układy.