Kanały w Internecie

IRC, czyli Internet Relay Chat, jest wciąż jednym z najpopularniejszych sposobów komunikacji przez Internet w czasie rzeczywistym.

IRC, czyli Internet Relay Chat, jest wciąż jednym z najpopularniejszych sposobów komunikacji przez Internet w czasie rzeczywistym.

Sposób porozumiewania się za pomocą IRC przypomina rozmowy przez CB-Radio. Internauta może wejść na dowolny kanał oznaczony kombinacją znaków rozpoczynających się od # & lub ! i porozmawiać z obecnymi tam osobami. Mimo powstania konkurencyjnych programów pozwalających na kontakt z innymi na żywo (np. ICQ, Gadu-Gadu), popularność IRC wciąż rośnie.

Zobacz również:

Usługa IRC powstała w sierpniu 1988 roku, kiedy Jariko Oikarinen po raz pierwszy uruchomił program sprawnie obsługujący połączenia w czasie rzeczywistym między wieloma użytkownikami. Jej możliwości były fantastyczne, dlatego w krótkim czasie zdobyła oszałamiającą popularność. Elementy, które czynią IRC jedynym w swoim rodzaju środkiem komunikacji, to przede wszystkim anonimowość (w pewnym stopniu ograniczona), możliwość kontaktu z wieloma interesującymi osobami z całego świata i zazwyczaj miła atmosfera dyskusji (ale nie zawsze). Dzięki swobodzie tworzenia kanałów ich różnorodność sprawia, że prawie każdy może wybrać coś dla siebie. Na uwagę zasługuje też możliwość tworzenia własnych kanałów tematycznych.

Aby rozpocząć ircowanie, wystarczy mieć dowolny komputer (pecet, Mac, Amigę, a nawet Atari) z dostępem do Internetu i odpowiedni program, czyli klienta IRC. Ze względu na wielką popularność tego rodzaju komunikacji powstało wiele aplikacji działających niemal ze wszystkimi systemami operacyjnymi. Jedynym problemem jest wybór klienta najlepiej dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przedstawiamy opis wybranych programów w porządku alfabetycznym.

Programy do Windows

Kliknij, aby powiększyćBersirc Jeden z ciekawszych klientów IRC. Jak większość tego typu programów, obsługuje CTCP i DCC, standardowe polecenia, pozwala na rozszerzenie możliwości za pomocą skryptów pisanych w języku Object Pascal. Osoby, które stosowały mIRC, mogą zaimportować z niego plik konfiguracyjny. Bersirc pozwala tworzyć profile, dzięki czemu z tego samego programu może korzystać kilku użytkowników. Dodatkowe polecenie /nserver pozwala na jednoczesne połączenie z kilkoma serwerami. Funkcja Smart Paste ułatwia kopiowanie i wysyłanie dużych ilości tekstu, dzieli go na części po 440 znaków i wysyła każdą z nich z sekundowym opóźnieniem, aby zapobiec floodowi. Program nie umożliwia natomiast definiowania aliasów (skrótów poleceń).

dIRC Interesująca alternatywa mIRC i Pircha. Oprócz standardowych funkcji ma ciekawe i nowatorskie rozwiązania. Jednym z nich jest zintegrowany słownik i mechanizm autokorekcji. Dodatkową atrakcję stanowi możliwość użycia skórek utworzonych w HTML. Do tworzenia takiego pliku możesz wykorzystać HTML, DHTML, JavaScript VBScript oraz inne technologie obsługiwane przez Internet Explorer. Pozwala na łączenie się z kilkoma serwerami jednocześnie. Skrypty do dIRC można tworzyć w VBScripcie, JScripcie, PerlScripcie i Pythonie. Producent udostępnia także kod źródłowy programu.

IRC Toons Należy go traktować raczej jako ciekawostkę. Tworzy się w nim asystenta - rysunek własnej postaci, przy czym można określić takie cechy, jak płeć, kolor skóry, włosów itp. Za pomocą asystenta możesz wchodzić w interakcje z asystentami innych użytkowników programu (podawać rękę, ściskać się, całować). Aktywne połączenie z Internetem jest niezbędne nawet podczas dokonywania konfiguracji. W przypadku korzystania z serwera IRC Toons raczej nie będziesz mieć szansy na przetestowanie możliwości tego klienta, bo serwer jest skrajnie niepopularny. Podczas połączeń z innymi serwerami nie unikniesz problemów - dość trudno znaleźć osobę, która także korzysta z IRC Toons w trybie asystenta. Oczywiście, możesz zrezygnować z dodatkowych funkcji graficznych i używać programu jako zwykłego klienta IRC, ale do tego celu utworzono wiele lepszych aplikacji.

Kliknij, aby powiększyćLeafChat Nie ma okna statusu, wszystkie informacje, które powinny się tam pojawiać, są kierowane do aktywnego okna. Użytkownicy sieci DALnet mogą korzystać z wbudowanej w program obsługi poleceń NickServ i Chanserv. Niestety, w innych sieciach ta dodatkowa funkcjonalność jest zablokowana. Jeśli w nieaktywnym oknie pojawi się nowy tekst, jego obwódka zaczyna migotać - to niefortunne rozwiązanie, bo przy większej liczbie otwartych okien efekt jest dość irytujący.

Do standardu należą już takie cechy, jak możliwość pisania skryptów, definiowania aliasów, interpretacja poleceń IRC, obsługa CTCP i DCC. W projektowaniu interfejsu graficznego większy nacisk położono na estetykę niż na jego praktyczne zastosowanie. Do zdecydowanych zalet należy zaliczyć niezwykle rozbudowany system pomocy.

Kliknij, aby powiększyćMicrosoft Chat Jedyny produkt Microsoftu w tej kategorii i kolejny program, który miał zmienić surowy charakter IRC i wzbogacić tekst grafiką. Jest jednak uboższy w funkcje niż IRC Toons. Podczas testów wielokrotnie próbowałem się połączyć z serwerami Microsoftu, ale ani razu się to nie udało.

W zwykłych sieciach tryb komiksu oferowany przez ten produkt nie jest tolerowany, ponieważ użytkownikom innych klientów obrazki przesyłane przez program ukazują się w formie zestawu różnych "krzaczków". Jeżeli ktokolwiek chciałby skorzystać z tej aplikacji, nie narażając się na krytykę i wrogie reakcje ze strony innych użytkowników IRC, należy wyłączyć tryb komiksowy. Masz wtedy do dyspozycji bardzo ubogiego klienta IRC, który nawet nie potrafi interpretować poleceń IRC. Zdecydowanie odradzam.

mIRC Najbardziej popularny klient IRC przeznaczony do komputerów z systemem operacyjnym Windows (są dwie wersje tego programu - 16- i 32-bitowa). Interfejs graficzny jest dość oszczędny, co pozwala uzyskać najlepszą funkcjonalność. Obsługuje DCC i CTCP. Dodatkowym atutem jest możliwość tworzenia skryptów, a za ich pomocą dodanie nowych funkcji i dostosowywanie programu do własnych potrzeb (można także definiować aliasy). Lepiej korzystać z wersji od 5.3, ponieważ wszystkie inne są podatne na działanie wirusa script.ini. Poważnym minusem jest brak możliwości jednoczesnego połączenia z kilkoma serwerami.

PIRCH Drugi pod względem popularności klient systemu Windows. Ma intuicyjny interfejs, podobnie jak mIRC obsługuje CTCP i DCC oraz umożliwia definiowanie aliasów. Pozwala na połączenie z większą liczbą serwerów oraz odtwarzanie plików dźwiękowych i filmowych. Jego możliwości można rozszerzać za pomocą skryptów (innych niż skrypty do mIRC). Program w ciekawy sposób wyświetla listę kanałów, które można sortować alfabetycznie, według liczby osób na kanale itp.

Kliknij, aby powiększyćStuBot Proffesional To program dla osób, które nie potrafią lub nie mogą skorzystać z prawdziwego bota, jakim jest Eggdrop lub Void. W przeciwieństwie do dobrze znanych "kolegów", StuBot pracuje w systemie Windows. Potrafi kontrolować to, co się dzieje na kanale, i usuwać osoby, które się zachowują niewłaściwie. Autorzy obrali sobie za punkt honoru, aby jego działanie przypominało zachowania człowieka. Można definiować szybkość, z jaką odpowiada na zadawane pytania, oraz prawdopodobieństwo popełniania błędów pisowni. Funkcjonalność programu możesz rozszerzyć dzięki wtyczkom napisanym w Visual Basicu 5+. Jeśli zamierzasz skorzystać z tego programu na polskim kanale, musisz przetłumaczyć wszystkie odpowiedzi bota.

VisualIRC Tak jak wyżej opisane programy, ma możliwość zaimplementowania utworzonych skryptów. Menu nie jest bardzo rozbudowane, dlatego dostęp do większości funkcji możliwy jest jedynie przez polecenia, co nie powinno być dokuczliwe przy właściwie zdefiniowanych aliasach. Program wzbogacono o dodatkowe funkcje, m.in. transmisję wideo i audio.