Listy z Pegazem

Poszukujesz sprawnego programu do obsługi poczty elektronicznej? Na rynku pojawiła się najnowsza wersja Pegasus Mail.

Poszukujesz sprawnego programu do obsługi poczty elektronicznej? Na rynku pojawiła się najnowsza wersja Pegasus Mail.

W programie uwagę zwraca edytor nowych wiadomości, który oprócz rozbudowanych opcji formatowania tekstu (krój i styl czcionki, akapity, listy numerowane, tabele, dołączone rysunki i tła) umożliwia sprawdzenie poprawności pisowni (tylko w języku angielskim), tworzenie odsyłaczy hipertekstowych z dowolnego ciągu znaków lub obrazu. Aplikacja zawiera również opcję automatycznego dopisywania często używanych fraz, zdań, adresów i plików (użytkownik sam może tworzyć ich zbiór po wybraniu polecenia Tools/Glossary). W najnowszej wersji programu te wszystkie udogodnienia są dostępne dzięki wprowadzeniu obsługi listów elektronicznych zgodnych z formatem HTML. Zwykła wiadomość staje się bardziej atrakcyjna wizualnie. Bardzo wygodne jest dołączanie do wiadomości załączników, dzięki zastosowaniu technologii przeciągania (pełna obsługa formatów MIME).

Zobacz również:

Zgodność ze standardem HTML umożliwia tworzenie kolorowych i atrakcyjnych listów. Pegasus Mail potrafi także importować sformatowany tekst z plików standardu RTF. Dzięki tym opcjom można redagować list w edytorze tekstów, a następnie wygodnie wkleić jego treść do nowej wiadomości.Kliknij, aby powiększyćZgodność ze standardem HTML umożliwia tworzenie kolorowych i atrakcyjnych listów. Pegasus Mail potrafi także importować sformatowany tekst z plików standardu RTF. Dzięki tym opcjom można redagować list w edytorze tekstów, a następnie wygodnie wkleić jego treść do nowej wiadomości.Ciekawym rozwiązaniem jest utworzenie notatnika (Tools/Notepads), w którym użytkownik przechowuje swoje zapiski i z którego może łatwo korzystać w czasie redagowania nowej wiadomości. W nowej wersji programu starannie przygotowano też moduł odpowiedzialny za tworzenie listów przeznaczonych dla wielu użytkowników. Z jednego komputera bez najmniejszego problemu można zarządzać nawet kilkudziesięcioma listami mailingowymi - do każdej zarejestrowanej grupy odbiorców będzie łatwy dostęp z menu Addresses/Distribution Lists. Każdego adresata można przypisać do dowolnej grupy oraz swobodnie przenosić go między nimi. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem w obsłudze kont pocztowych jest możliwość wyboru wiadomości, które pobiera się z serwera (Selective mail download). Kolejność nadsyłania wiadomości nie ma już znaczenia.

W programie znacznie rozbudowano możliwości sortowania bieżącej korespondencji. Możemy układać listy według nadawcy, tematu, daty nadesłania, rozmiaru oraz priorytetu (użytkownik sam go definiuje, może być wielostopniowy). Tworzenie reguł wiadomości jest bardziej efektywne i rozbudowane niż w Microsoft Outlook. Wydłużono listę działań, które program może wykonać, jeżeli przychodząca wiadomość spełni określone kryteria (np. wyślij plik, zmień tożsamość, odtwórz dźwięk, itd.). Dodatkowo, nowy Pegasus Mail usprawnia kontrolę nad tworzonymi w skrzynce pocztowej podkatalogami (np. jest tylko jeden nieusuwalny, systemowy podkatalog, pozostałe można dowolnie zamykać, otwierać, ukrywać oraz dodawać do skrzynki z innych lokalizacji).

Tablice dyskusyjne umożliwiają tworzenie bloków tematycznych, w których można zamieszczać własne listy.Kliknij, aby powiększyćTablice dyskusyjne umożliwiają tworzenie bloków tematycznych, w których można zamieszczać własne listy.Oprócz wyżej wymienionych funkcji, nowa wersja programu oferuje możliwość tworzenia tablic dyskusyjnych. Tablica dyskusyjna (przycisk Noticeboard) jest elementem skrzynki pocztowej użytkownika i przypomina zwykły podkatalog. Wszelkie wiadomości umieszczone w niej są dostępne publicznie i każdy może je przeczytać oraz skomentować (konstrukcja tablicy dyskusyjnej przypomina listę dyskusyjną).

Nowinką jest także możliwość wysyłania wiadomości telefonicznej (Telephone Message). Wbrew pozorom nie jest to dobrze znany użytkownikom komórek SMS, lecz zwykły list elektroniczny. Wysyłając wiadomość elektroniczną, powiadamiamy odbiorcę, iż nie udało nam się z nim skontaktować przez telefon. Pegasus Mail automatycznie wpisze wprowadzone przez nas informacje w treść krótkiego listu. Funkcja ta może być użyteczna dla pracowników biur, jednak naszym zdaniem nie usprawnia w znaczący sposób obiegu informacji (wypełnienie wszystkich rubryk zajmuje tyle samo czasu, co napisanie wiadomości).

Wielu użytkowników, wiele problemów

Wiadomość telefoniczna to automatycznie formatowany list elektroniczny. Wypełnienie wszystkich pozycji trwa zbyt długo. Lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie w programie bramki SMS.Kliknij, aby powiększyćWiadomość telefoniczna to automatycznie formatowany list elektroniczny. Wypełnienie wszystkich pozycji trwa zbyt długo. Lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie w programie bramki SMS.Pegasus Mail obsługuje pocztę elektroniczną zarówno poprzez łącza internetowe, jak i przez lokalne sieci LAN oparte na Novell NetWare. W tym celu wykorzystuje najpopularniejsze sieciowe protokoły - SMTP, POP3, IMAP, LDAP oraz PH. Program ma także system identyfikacji wielu użytkowników korzystających z jednego komputera - każdy z nich ma profil, który umożliwia dostosowanie programu do własnych potrzeb i gustów.

Pełną kontrolę nad programem sprawuje osoba instalująca Pegasus Mail po raz pierwszy - zostaje ona administratorem i ma prawo dodawać nowych użytkowników (którym także może nadać status administratora) oraz zmieniać wybrane przez nich ustawienia (menu Adresses/User management). Każdy następny użytkownik w procesie rejestracji wybiera m.in. lokalizację osobistej "skrzynki pocztowej" (może to być np. Pulpit w Windows).

W dość nietypowy sposób rozwiązano problem właścicieli wielu kont pocztowych. Jak zmusić program do ich obsługi? Może tu wystąpić trudność wynikająca z faktu, iż z każdym użytkownikiem powiązane są dwa określenia o nieco odmiennym znaczeniu niż te znane np. z produktów Microsoftu. Są to user, czyli użytkownik oraz identity, czyli tożsamość. Pierwsza z nich służy do identyfikacji indywidualnego profilu w programie - aby zalogować się jako inny użytkownik, należy wybrać z menu File opcję Change user. Z kolei tożsamość przyporządkowana jest do spersonalizowanych ustawień programu i do konkretnego konta pocztowego. Każdy użytkownik może mieć dowolną liczbę tożsamości i w ich ramach definiować parametry programu. Teoretycznie sprawdzenie pięciu kont pocztowych wymaga założenia pięciu tożsamości (tworzy się je, wybierając opcję Identities z menu Tools). Nie będziemy musieli się każdorazowo przełączać pomiędzy nimi, gdyż można uaktywnić opcję przeglądania kont wszystkich tożsamości za jednym razem (menu File opcja Network configuration/Receiving). Istnieje także specjalne rozszerzenie programu o nazwie MultiPOP (dostępne w menu Tools/Extensions), jednak, naszym zdaniem, za jego pomocą niewygodnie odbiera się pocztę z wielu źródeł (wymaga przejścia do nowego okna i akceptowania każdego adresu do sprawdzenia).

Problemem w programie jest bezpieczne przechowywanie danych użytkowników. O ile w systemie NetWare przy uruchamianiu Pegasus Mail oprócz podania nazwy konta potrzebne jest hasło systemowe, to w Windows logowanie odbywa się wyłącznie po wprowadzeniu nazwy konta. Co prawda "zwykły" użytkownik nie może bezpośrednio zmienić ustawień innych osób, jednakże wystarczy otworzyć katalog z cudzą skrzynką pocztową (dostęp do niej można zablokować jedynie w Windows NT/2000/XP) lub poznać nazwę konta, aby dowolnie manipulować wszelkimi parametrami programu.

Interfejs użytkownika

Hierarchiczna struktura paska narzędzi w Pegasus Mail pozwala na wyświetlenie na ekranie dwa razy więcej przycisków niż np. w Microsoft Outlook Express. Do innych opcji programu mamy dostęp poprzez menu rozwijane pod górnym paskiem programu.Kliknij, aby powiększyćHierarchiczna struktura paska narzędzi w Pegasus Mail pozwala na wyświetlenie na ekranie dwa razy więcej przycisków niż np. w Microsoft Outlook Express. Do innych opcji programu mamy dostęp poprzez menu rozwijane pod górnym paskiem programu.W Pegasus Mail aktywne moduły prezentowane są w głównym oknie programu - każdy z nich wyświetlany jest w osobnym oknie. Sami dobieramy rozmiar i położenie otwartych okien. Jeżeli nie mamy pomysłu jak je zorganizować, program może je posortować na kilka predefiniowanych sposobów (wyboru możemy dokonać w menu Windows).

W czasie pracy użytkownik może korzystać z poszczególnych opcji, stosując pasek narzędzi lub tradycyjne, rozwijane menu w górnej części ekranu. Pasek narzędzi umieszczamy w pozycji horyzontalnej lub jako pływające okna (nie polecamy tego rozwiązania, gdyż wtedy pasek jest praktycznie niewidoczny). Odnajdujemy na nim standardowe dla tego typu aplikacji funkcje programu, takie jak pisanie nowej wiadomości, zarządzanie folderami w skrzynce pocztowej, zarządzanie adresami w książce adresowej oraz wysyłanie i odbieranie poczty. Na pasku narzędzi mogą znajdować się dodatkowe przyciski, w zależności czy ma to być pasek standardowy (zmiany tożsamości, dodawanie reguł poczty) czy np. biznesowy (automatyczne przekazywanie, zapisywanie wiadomości) - wystarczy w menu Tools wybrać Options i zmienić ustawienia w sekcji User Interface/Toolbars. Dodatkowo każda aktywna funkcja programu (np. zarządzanie folderami skrzynki pocztowej) ma własny zestaw przycisków, znajdujący się w górnej części okna. Dzięki tym dodatkowym przyciskom mamy dostęp do podstawowych operacji, które wykonuje się w danym oknie (np. przenoszenie i usuwanie katalogów, zmiana nazwy, itp.). Dzięki tej rozbudowanej, hierarchicznej strukturze użytkownik może wykonać wiele czynności, klikając odpowiednie ikony, bez konieczności długich poszukiwań w rozwijanym menu. W praktyce przekonaliśmy się, że system ten sprawdza się stuprocentowo i funkcjonuje dużo lepiej niż np. pasek narzędzi w Microsoft Outlook Express (gdzie widocznych pozostaje zaledwie czternaście przycisków).

Zauważyliśmy tylko jedną niedogodność - aby na pasku pojawił się rozkład przycisków, niezdefiniowany w menu Options, należy utworzyć plik tekstowy w katalogu "skrzynki pocztowej". Dla zaawansowanych użytkowników nie będzie to żadnym problemem, jednak początkujący internauci mogą mieć z tym kłopoty.

Pobrać czy nie pobrać?

Odpowiedź brzmi: pobrać. Do domowego zastosowania Pegasus Mail nadaje się wręcz idealnie - przeciętny użytkownik znajdzie w nim wszystkie niezbędne opcje. Dzięki grupie entuzjastów, w Sieci znajdują się również serwisy oferujące nakładki poszerzające możliwości programu. Najpopularniejsze to te pozwalające na szyfrowanie wiadomości systemem PGP. Nieco zawiedzeni mogą być użytkownicy pracujący w dużych grupach roboczych. Pomimo starań autora, aby produkt był atrakcyjny dla firm i placówek edukacyjnych (dodatkowe opcje) - Pegasus Mail nie zapewnia satysfakcjonującego poziomu ochrony danych. Niewykluczone, że klienci korporacyjni zdecydują się jednak na jego instalację - produkt jest po prostu... "bezcenny".

Program Pegasus Mail v.4.01

System Windows 95/98/NT/ME/2000/ XP

Adres www.pmail.com