CD-RW na dłużej

Nagrywanie srebrzystych krążków stało się pasją wielu użytkowników. Ale jak długo sprzęt wytrzyma ciągłe obciążenie? Poddaliśmy napędy CD-R(W) długotrwałym i bardzo wymagającym testom, aby podpowiedzieć Ci, gdzie leżą granice możliwości nagrywarek. Przeczytaj poniższy materiał, a dowiesz się, jak przedłużyć żywot napędu.

Nagrywanie srebrzystych krążków stało się pasją wielu użytkowników. Ale jak długo sprzęt wytrzyma ciągłe obciążenie? Poddaliśmy napędy CD-R(W) długotrwałym i bardzo wymagającym testom, aby podpowiedzieć Ci, gdzie leżą granice możliwości nagrywarek. Przeczytaj poniższy materiał, a dowiesz się, jak przedłużyć żywot napędu.

Płyty TDK, Kodaka i Silver Circle posłużyły nam do zbadania jakości zapisu po przeprowadzeniu testów wytrzymałościowych.Kliknij, aby powiększyćPłyty TDK, Kodaka i Silver Circle posłużyły nam do zbadania jakości zapisu po przeprowadzeniu testów wytrzymałościowych.Wypalanie płytek szybko wchodzi w nałóg. Nic dziwnego - dobrą nagrywarkę kupisz już za kilkaset złotych, a ceny nośników na giełdach i w hipermarketach spadły poniżej magicznej granicy dwóch złotych. A przecież do nagrania jest tyle rzeczy... nowa płyta, którą musisz oddać, zanim zdążysz przesłuchać, zapasowa kopia gry 3D, zanim oryginał polegnie podczas igrzysk w sieci, fotki z urlopu na Mauritiusie, aby wzbudzić zazdrość kolegów z pracy, kilka kopii płyt audio do samochodu, aby oryginały nie padły łupem złodzieja, i kolekcja najlepszych kawałków Sinatry dla cioci. Gdybyś chciał nagrać to wszystko w jednym podejściu, napęd musiałby pracować dzień i noc. Ale dlaczego nie?

Zobacz również:

Zapalony amator i (wy)palacz nałogowiec Wielu użytkowników chce intensywnie korzystać z dobrodziejstw nagrywarki, wypalając płyty jedna za drugą. Lecz czy nieustanna praca nie zaszkodzi napędowi lub nie pogorszy jakości zapisywanych płyt? Podpowiemy Ci, jak długo możesz korzystać z nagrywarki bez obawy ewentualnych uszkodzeń.

Daliśmy im popalić Aby ustalić, jak napędy reagują na duże obciążenie, poddaliśmy trzy nagrywarki testom wytrzymałościowym. Miały wykazać, jak długo potrafią pracować bez przerwy i ile krążków nagrywają w tym czasie. Sprawdziliśmy, czy obciążenie wpływa na jakość zapisu. Wyniki testów pomogą Ci stwierdzić, jak bardzo możesz obciążać swój napęd. Znajomość ograniczeń napędu pozwoli Ci racjonalniej korzystać z nagrywarki.

Kartki z kalendarza Duże obciążenie to nieustanne wypalanie płyt godzinami, a nawet całymi dniami. Harówka każdego z napędów trwała dopóty, dopóki się nie załamał i nie przerwał pracy. Liczba zapisanych płyt nie sięgała dziesięciu czy dwudziestu, lecz pięćdziesięciu i więcej.

Nieważna ilość bez jakości Płyty nagrywa się, żeby z nich korzystać. Cóż z tego, że napęd nie poddaje się nawet po zapisaniu kilkudziesięciu krążków, skoro zawierają błędy? Po zakończeniu testu wytrzymałościowego zbadaliśmy jakość zapisu. Dodatkowy test polegał na nagraniu płyty CD-R, która została poddana gruntownej analizie laboratoryjnej.

Jak zachować zimną krew? Dbając o właściwe chłodzenie nagrywarki, przedłużysz żywotność napędu. W artykule przedstawiamy wiele metod, które pozwolą Ci utrzymać niską temperaturę wokół urządzenia.

Kto potrafi najdłużej? W teście wzięły udział dwie nowe nagrywarki Acer i Traxdata a także weteranka Mitsumi.Kliknij, aby powiększyćKto potrafi najdłużej? W teście wzięły udział dwie nowe nagrywarki Acer i Traxdata a także weteranka Mitsumi.Wypalarka na spalonym Żaden napęd nie jest wieczny, niezależnie od tego, ile płyt każesz mu wypalać i w jakich warunkach. Lecz co mają do powiedzenia producenci w kwestii żywotności napędów? Po czym poznać, że nadeszły ostatnie dni nagrywarki?

Wytrzymałość w liczbach Dokładne rezultaty testów obciążeniowych znajdziesz w trzech oddzielnych tabelach. Zawierają czasy bezbłędnej pracy, liczby płyt wypalonych jedna za drugą, a także wyniki pomiarów temperatury. Prawdopodobieństwo, że masz taki sam napęd, jak któryś z użytych w teście, jest stosunkowo niewielkie. Jednak założeniem testu nie było przebadanie wszystkich najpopularniejszych, lecz wskazanie orientacyjnych wartości. Dzięki temu łatwiej ustalisz, jakiemu obciążeniu możesz poddać swoją nagrywarkę.

1. Jak długo wytrzyma nagrywarka?

Aby uzyskać odpowiedź na pytanie, ile płyt może zapisać bez przerwy nagrywarka, przeprowadziliśmy w tych samych warunkach testy obciążeniowe dwóch nowych i jednego starszego napędu. Zadaniem każdego było ciągłe nagrywanie, ścieranie i ponowne nagrywanie płyty. Czynności te obciążają sprzęt w większym stopniu niż zwykłe zapisywanie płyty CD-R, ponieważ nagrywając krążek CD-RW, laser pracuje ze znacznie większą energią. Ponadto zapisywanie i opróżnianie płyty wymaga odmiennej intensywności promienia laserowego, a ciągłe zmiany dodatkowo obciążają optyczne i elektroniczne podzespoły nagrywarki.

W specjalnym pliku zaprotokołowaliśmy liczbę poprawnie nagranych płyt i łączny czas nagrywania. Więcej informacji na temat warunków testów zamieszczamy w punkcie "Metodologia testów". Oprócz liczby nagrań zainteresowała nas jakość wykonanych operacji zapisu. Przed testem i natychmiast po jego zakończeniu nagraliśmy zastosowany w testach plik obrazu na trzy wybrane nośniki CD-R - Kodak CD-R Gold Ultima, Silver Circle CD-R i TDK CD-R74. Następnie poddaliśmy badaliśmy jakość nagrań. W ten sposób ustaliliśmy, czy stałe obciążenie nagrywarki zwiększyło liczbę błędów zapisu.

2. Metodologia testów

Spora ciasnota - nagrywarka (zaznaczona czerwoną ramką) musiała dzielić wnętrze testowanego peceta m.in. z napedem CD-ROM, twardym dyskiem, procesorem i trzema kartami rozszerzającymi.Kliknij, aby powiększyćSpora ciasnota - nagrywarka (zaznaczona czerwoną ramką) musiała dzielić wnętrze testowanego peceta m.in. z napedem CD-ROM, twardym dyskiem, procesorem i trzema kartami rozszerzającymi.Podczas przeprowadzania testu obciążeniowego mieliśmy tylko jeden cel - wypalać, aż napęd odmówi posłuszeństwa. Zaprogramowaliśmy w tym celu aplikację, która inicjuje nagrywanie pliku obrazu o rozmiarze 650 MB na płytę CD-RW. Jeśli operacja zapisu powiedzie się, aplikacja nakazuje nagrywarce usunąć zawartość płyty i ponowić cykl nagrywania. Obie operacje są powtarzane na zmianę do momentu, gdy jedna z nich nie zakończy się sukcesem. Wówczas program przerywa działanie i zgłasza błąd. W pliku protokołu nanoszona jest liczba udanych operacji nagrywania i ścierania, a także łączny czas ich wykonywania. Dzięki temu można co do sekundy ustalić, jak długo nagrywarka pracowała bez zarzutu. Do testów wybraliśmy dwa najnowsze modele z naszego laboratorium - Acer CRW 2010A i Traxdata CDRW 161040Plus. Oprócz tego użyliśmy dla porównania weterana wśród nagrywarek - napędu Mitsumi CR-4804TE. Model ten pochodzi sprzed około dwóch lat. Przez ten czas napęd Mitsumi pełnił służbę w redakcji. Był więc w ciągłym użytku, aczkolwiek nie poddawano go takiemu obciążeniu jak podczas testów.

W konfiguracji testowej nagrywarka była podłączona jako napęd nadrzędny (master) na drugim kanale EIDE, a napęd CD-ROM jako podrzędny (slave) na tym samym kanale EIDE. Twardy dysk został zainstalowany jako napęd nadrzędny na pierwszym kanale EIDE.

3. Wyniki w pigułce

Nasze testy wykazały, że nawet ten, kto bez przerwy wypala płyty CD-R(W), nie musi się obawiać zniszczenia wielu krążków. Wszystkie nagrywarki - zarówno najnowsze, jak i starsza - bezproblemowo radziły sobie z dużym obciążeniem podczas ciągłego wypalania dysków. Rekord ustanowił redakcyjny weteran - Mitsumi CR4804 TE. Udało mu się powtórzyć nagrywanie i ścieranie aż 211 razy. Po upływie 5 dni, 18 godzin i 30 minut zdecydowaliśmy się przerwać test. W przeciwnym razie napęd kontynuowałby nagrywanie, być może, jeszcze dziś. Najmniejszą wytrwałość wykazał Acer CRW 2010A, który na trzecim etapie testów poddał się już po upływie 98 minut. Jednak gdy daliśmy mu kilka dni odpocząć, wytrzymał podczas kolejnej próby aż 9 godzin i 35 minut. W tym czasie 31 razy nagrał i starł płytę. Taki wynik powinien usatysfakcjonować nawet nałogowych nagrywaczy. Nie ulega wątpliwości, że ciągłe używanie skraca żywot napędu, ale nasze dotychczasowe testy nie pozwalają ustalić, w jakim stopniu częstotliwość użytkowania wpływa na jego niezawodność.