Dziurawe programy

Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem małej firmy obsługującej kilku poważnych klientów. Pewnego dnia odkrywasz, że poufne informacje na ich temat, które przechowujesz - numery kart kredytowych, dane kontaktowe, plany promocyjne - krążą po Internecie, publicznie dostępne. Nie masz pojęcia, jak do tego mogło dojść ani jak temu przeciwdziałać.

Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem małej firmy obsługującej kilku poważnych klientów. Pewnego dnia odkrywasz, że poufne informacje na ich temat, które przechowujesz - numery kart kredytowych, dane kontaktowe, plany promocyjne - krążą po Internecie, publicznie dostępne. Nie masz pojęcia, jak do tego mogło dojść ani jak temu przeciwdziałać.

Najbardziej dziurawe programyKliknij, aby powiększyćNajbardziej dziurawe programyTaki koszmar naprawdę przydarzył się jednej z firm, która zwróciła się z prośbą o pomoc do Jamesa Sinclaira, głównego informatyka w firmie Global Network Security Services w Los Angeles. Zanim jednak skontaktowano się z GNSS, wspomniana pechowa firma (która z oczywistych powodów woli pozostać anonimowa), próbowała w lipcu 2000 roku na własną rękę ustalić źródło przecieku. Gdy przez trzy tygodnie próby nie dały rezultatu, do akcji wkroczył GNSS, odnajdując źródło problemu w ciągu kilku godzin. Furtką, przez którą wtargnęli intruzi, był program FileMaker Pro Web Companion (baza danych). - Nie wiemy, w jaki sposób napastnicy namierzyli naszego klienta. Dziś tak mało osób używa FileMakera, że był to naprawdę przypadek - mówi James Sinclair. FileMaker opublikował zresztą dwa miesiące wcześniej poprawkę, usuwającą lukę w zabezpieczeniach, ale firma, która stała się celem ataku, nie wiedziała o tym, bo nie zatrudniała personelu informatycznego, a FileMaker nie zawiadomił klientów o poprawce.

Zobacz również:

Błędy w oprogramowaniu wpędziły wielu użytkowników w poważne tarapaty. Jednak kłopoty są jeszcze większe, gdy błąd dotyczy systemu zabezpieczeń. Ostatecznie można się pogodzić z tym, że komputer zawiesza się w trakcie uruchamiania aplikacji. Gdy jednak ta aplikacja wystawia Cię na ataki z zewnątrz, czas najwyższy zacząć szukać winnych. Prostych odpowiedzi jednak nie ma. Łowy na hakerów zwykle kończą się porażką, a producenci oprogramowania bardzo niechętnie biorą jakąkolwiek odpowiedzialność za wady swoich produktów. Co gorsza, prawdopodobnie trzeba się pogodzić z błędami w zabezpieczeniach programów, bo są nieuniknione, biorąc pod uwagę stopień złożoności współczesnych systemów komputerowych.

Na szczęście, możesz zrobić wiele rzeczy, aby zabezpieczyć swój komputer. Poza tym wiele osób uważa, że producenci oprogramowania powinni bardziej je dopracowywać, a nie dopiero po jakimś czasie usuwać skutki błędów. Może jednak trzeba będzie zmienić ustawodawstwo, aby ich do takich działań zmusić.

Nie lada problemy

Systemy operacyjne, przeglądarki, pakiety antywirusowe - właściwie każdy program zawiera jakąś lukę w zabezpieczeniach. Lista mailingowa BugTraq, dos-tępna również pod adresem www.securityfocus.com, zajmuje się śledzeniem takich błędów. Opisano na przykład 35 zagrożeń dla Windows 98 i 69 dla Internet Explorera.

Niektóre z takich luk są powszechne, inne mogą być wykorzystane tylko w rzadkich przypadkach lub dotyczą nielicznych użytkowników. - Błąd w FileMakerze dotknął bardzo mały odsetek naszych klientów i miał charakter raczej teoretyczny - twierdzi Steve Ruddock, rzecznik prasowy producenta. - Nie słyszeliśmy, aby ktokolwiek miał jakieś problemy z powodu tego błędu - dodaje. Oświadczenie to nie stanowi jednak specjalnego pocieszenia dla właściciela firmy wspomnianej na początku artykułu.

Dziurawe zabezpieczenia w popularnych aplikacjach, takich jak Outlook albo Norton Antivirus, mogą przysporzyć Ci wielu nieprzyjemności. Jednak nie tylko one. Równie niebezpieczne mogą być błędy w zabezpieczeniach serwerów. Przykładowo, jeśli system obsługujący wirtualny koszyk w sklepie internetowym, w którym robisz zakupy, jest wadliwy, wówczas numer Twojej karty kredytowej może paść łupem złodziei.

Jeszcze bardziej niepokoi, że marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych do kontroli swoich okrętów podwodnych używa oprogramowania opartego na Windows NT. Lista błędów, również luk w zabezpieczeniach ciągnie się w przypadku tego systemu bez końca. W 1997 roku mylnie uznano, że krążownik rakietowy zatonął w oceanie; błąd spowodowany był przez nieprawidłowe przetworzenie danych w Windows NT. BugTraq wymienia 164 luki w zabezpieczeniach Windows NT 4.0. Tak olbrzymia liczba błędów sprawiła, że system (poprzednik Windows 2000 i Windows XP) otrzymał od hakerów przydomek "nice try", co oznacza "niezła próba".

Śledzenie źródeł

Scott Culp, szef microsoftowego Security Response Center (oddział firmy zajmujący się analizą nadsyłanych zgłoszeń o błędach) twierdzi, że oprogramowanie nigdy nie było wolne od błędów i nigdy nie będzie. Pytanie tylko, czy sytuacja się pogarsza, czy poprawia.

Bruce Schneier, dyrektor pionu technologicznego w firmie Counterpane, zajmującej się bezpieczeństwem sieciowym, uważa, że przykładamy dzisiaj większą niż kiedykolwiek wagę do wyszukiwania błędów w zabezpieczeniach. Obie strony coraz bardziej się starają: naukowcy - jak najlepiej zabezpieczyć oprogramowanie, hakerzy - złamać nawet najlepsze zabezpieczenia. Bruce Scheier przyznaje jednak, że liczba błędów stale się zwiększa. Systemy komputerowe stają się coraz bardziej skomplikowane, połączenia między sprzętem, oprogramowaniem i sieciami coraz liczniejsze, a kolejne luki powstają szybciej, niż jesteśmy je w stanie wykrywać.

Producenci, popędzani przez konkurencję i klientów, wbudowują w swoje oprogramowanie coraz więcej funkcji. Wraz z powiększaniem się programów zwiększa się jednak liczba błędów. Nie ma żadnych oficjalnych norm, które określałyby akceptowalny poziom błędów, jednak czasami przyjmuje się, że jest to jeden błąd na 10 tysięcy wierszy kodu. Niemała liczba, gdy weźmiemy pod uwagę, że na Windows 2000 składa się podobno 40 milionów wierszy kodu.

Elias Levy, moderator listy BugTraq, dodaje, że często u podstaw wielu błędów leży złe przygotowanie programistów. Wielu z nich rezygnuje z nauki uniwersyteckiej po pierwszym lub drugim roku, a jeśli nawet dotrą do końca, to i tak zwykle nie dowiedzą się, jak pisać bezpieczny kod, ponieważ nie uwzględniono tego w programach nauczania.

Bruce Schneier uważa, że często luki w zabezpieczeniach ujawniają się po połączeniu programów przeznaczonych do różnych zadań. Przykład - MS Word i programy pocztowe. Makra - niewielkie kawałki kodu służące do automatyzacji różnych zadań - same w sobie są doskonałym pomysłem. Jednak w powiązaniu z programem pocztowym stają się niebezpieczne. Wystarczy otworzyć załącznik do e-maila zawierający złośliwy kawałek kodu, aby sformatować sobie twardy dysk.

Trzeba jednak pamiętać, że makra, podobnie zresztą jak Java czy ActiveX, nie są niebezpieczne, dopóki nie wykorzysta ich ktoś mający złe zamiary. Nie ulega wątpliwości, że sytuacja znacznie by się poprawiła, gdyby producenci oprogramowania przyjęli bardziej ostrożną strategię i domyślnie wyłączali wszystkie niebezpieczne funkcje. Wówczas aplikacje musiałyby poprosić o zgodę przed wykonaniem potencjalnie niebezpiecznego fragmentu kodu. Już to, że niektóre funkcje trzeba ręcznie uaktywnić, uświadamia użytkownikom istnienie zagrożeń.

Cel: Microsoft

Innym powodem zarzutów wobec Microsoftu jest to, że ma bardzo duże możliwości, aby przeprowadzać testy oprogramowania, a mimo to wciąż przepuszcza błędy. Bruce Schneier uważa, że Microsoft zbyt szybko wprowadza do sprzedaży kolejne produkty. Klienci z kolei oskarżają tę firmę, że wypuszcza aplikacje, wiedząc o istnieniu luk.

Steve Culp z Microsoftu odpiera te zarzuty, twierdząc, że firma dokładnie analizuje napisany kod, a potem poddaje go testom w specjalnych emulatorach, które symulują typowe zachowania użytkowników. Niestety, zawsze zdarzają się przypadki, że klienci wykorzystują aplikacje w sposób, którego producent nie przewidział. Pełne zaś przetestowanie tak olbrzymiego programu jak Windows jest po prostu niemożliwe. Nad Windows pracuje kilkanaście zespołów projektowych, z których każdy zajmuje się innym fragmentem systemu. Mark Croft, odpowiedzialny za Windows XP, mówi, że mniej niż tuzin osób w całym Microsofcie ma całościowy obraz tego produktu.