Szumy i zgrzyty

Wysokiej klasy materiał zapisany na płycie DVD nie jest jeszcze gwarancją dobrego dźwięku i obrazu. Aby uzyskać optymalną jakość, należy dobrać wszystkie elementy toru, tak aby współpraca pomiędzy nimi nie powodowała jakichkolwiek zniekształceń.

Wysokiej klasy materiał zapisany na płycie DVD nie jest jeszcze gwarancją dobrego dźwięku i obrazu. Aby uzyskać optymalną jakość, należy dobrać wszystkie elementy toru, tak aby współpraca pomiędzy nimi nie powodowała jakichkolwiek zniekształceń.

Kliknij, aby powiększyćZniekształceniem nazywamy różnicę w strukturze sygnału, która następuje w trakcie jego przechodzenia przez dany element toru. W układach kina domowego mamy do czynienia z dwoma torami: wizyjnym i akustycznym. Są one separowane od siebie w momencie odczytu płyty DVD. Jedynym wspólnym źródłem zniekształceń obu sygnałów może być więc pobrudzona bądź porysowana płyta. Rozróżniamy dwie kategorie zniekształceń: powstające w układach elektronicznych urządzeń, będące skutkiem ich fizycznych właściwości i takie, które są spowodowane przez źródła zewnętrzne. Na większość zniekształceń, które w mniejszym bądź większym stopniu wprowadzają układy elektroniczne, nie mamy wpływu. Jedyne, co nam pozostaje, to wnikliwie poczytać instrukcję obsługi, w której każda uczciwa firma podaje poziom zniekształceń. Jest to szczególnie ważne przy wyborze wzmacniaczy fonii. Jednym z ważniejszych elementów toru AV są kable, łączące poszczególne elementy zestawu. W tym wypadku należy wybrać przewody o jak najlepszej jakości, a nadmierna oszczędność w tym wypadku nie popłaca.

Zobacz również:

Obraz jak żyleta

Kliknij, aby powiększyćO jakości obrazu decyduje nie tylko klasa urządzeń, ale również rodzaj użytego połączenia. W domowych systemach stosujemy ich trzy podstawowe rodzaje: composite, S-Video i RGB. Pierwszy z nich, najbardziej popularny, polega na przesyłaniu pełnej informacji o obrazie za pomocą jednego ekranowanego przewodu zakończonego wtykami cinch. Złącze to jest mało odporne na zakłócenia, a na odcinku dłuższym niż 2 m należy spodziewać się znacznego obniżenia poziomu sygnału. Dodatkową wadą takiego kabla jest występowanie interferencji, które objawiają się odbiciami, czyli powtórzeniem obrazu z przesunięciem wobec oryginału. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kabla S-Video. Zakończony złączem hosiden (czteropinowym 5 mm wtykiem) przesyła sygnał wizyjny rozdzielony na sygnały chrominancji (informacja o zawartości kolorów w obrazie) i luminancji (informacja o jaskrawości i kontraście obrazu). Poszczególne żyły są w tym kablu ekranowane. Tego typu połączenie umożliwia przesyłanie sygnałów wizyjnych nawet do 15 m. Jest to więc bardzo często stosowane rozwiązanie, gdy chcemy podłączyć projektor. Ostatnim stosowanym rodzajem przesyłania obrazu jest format RGB, który rozdzielony jest na 3 kanały. Każdy z nich przenosi informacje o innym kolorze. Sygnał najczęściej podawany jest za pomocą złącza scart, ale w urządzeniach wyższej klasy zdarzają się rozwiązania, umożliwiające przekazanie tego sygnału za pomocą trzech niezależnych kabli cinch. Aby więc uniknąć zniekształceń i wpływu zewnętrznych zakłóceń, należy łączyć źródło sygnału z odbiornikiem najlepszym możliwym standardem.

Kliknij, aby powiększyćUżytkownicy bardzo często łączą odtwarzacz DVD i inne źródła obrazu (magnetowid, tuner satelitarny) z telewizorem poprzez amplituner. Rozwiązanie takie jest bardzo wygodne, ale, niestety, znacznie pogarsza jakość sygnału - wszystkie bowiem złącza, styki i przełączniki wprowadzają dużo zniekształceń. Mogą one być niedostrzegalne dla obrazów uzyskanych z innych źródeł, ale w przypadku dobrze nagranej płyty DVD różnica jest zasadnicza. W wypadku prowadzenia dłuższych przewodów należy pamiętać, aby nie były one umiejscowione w sąsiedztwie linii zasilającej. Ostatnim elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest pokój, w którym następuje projekcja. Należy pamiętać, aby na ekran telewizora nie padało bezpośrednio światło słoneczne. Trzeba również zwrócić uwagę na wystrój kolorystyczny pomieszczenia. Należy unikać jasnych elementów, znajdujących się przed ekranem. Białe ściany czy też jasne mocno polakierowane meble doskonale odbijają się w naszym telewizorze, przez co tracą kontrast wszystkie ciemne sceny. Obraz - zarówno z normalnych telewizorów, jak i paneli tylnoprojekcyjnych - najlepiej ogląda się w lekko zaciemnionym pomieszczeniu, które oświetlone jest rozproszonym światłem, padającym delikatnie na ścianę za odbiornikiem. W wypadku stosowania projektorów przednioekranowych należy całkowicie zaciemnić pokój.