Aparaty cyfrowe

Rynek aparatów cyfrowych rozwija się bardzo dynamicznie. Coraz więcej osób sięga po te urządzenia, nabierając przekonania do cyfrowej technologii zapisu nieruchomego obrazu.

Rynek aparatów cyfrowych rozwija się bardzo dynamicznie. Coraz więcej osób sięga po te urządzenia, nabierając przekonania do cyfrowej technologii zapisu nieruchomego obrazu.

Kliknij, aby powiększyćNasz ranking aparatów cyfrowych kosztujących powyżej 3500 zł przeprowadziliśmy na podstawie testu 26 dostępnych na rynku modeli. Okazuje się, że za dobrą cyfrówkę trzeba zapłacić grubo powyżej 4000 zł. Za tę kwotę kupisz aparat rejestrujący obraz o rozdzielczości między 3,3 a 5 milionów pikseli. Jest to już rozdzielczość wystarczająca do tego, by wydrukować dobrej jakości zdjęcia na fotograficznej drukarce atramentowej lub w digilabie. Profesjonaliści pracujący w tzw. małej poligrafii lub w prasie, również mogą je z powodzeniem wykorzystać.

Zobacz również:

Ocena końcowaKliknij, aby powiększyćOcena końcowaNa czele zestawienia utrzymuje się zwycięzca wielkiego testu aparatów cyfrowych, jaki został opublikowany w naszym numerze specjalnym ("Fotografia cyfrowa" nr 4/2001). Aparat Olympus C-4040 Zoom jest niewielki, wygodny w obsłudze, a co najważniejsze - wykonuje zdjęcia o bardzo dobrej jakości i rozdzielczości 4 megapikseli. Pod względem jakości obrazu wyprzedza go produkt Canona - lustrzanka z wymiennym obiektywem EOS D30. Zdjęcia wykonane tą zaawansowaną cyfrówką mają bardzo dobrą ostrość i kontrast, a także bardzo niski poziom szumów. Niestety, za jakość trzeba sporo zapłacić (i tak cena aparatu dotyczy samego korpusu - bez obiektywu).

Parametry techniczne i wyniki testów aparatów cyfrowychKliknij, aby powiększyćParametry techniczne i wyniki testów aparatów cyfrowychPod względem opłacalności dominują: od dawna już obecna na rynku lustrzanka Olympusa (C-2500L) oraz najnowszy produkt Casio (QV-4000).

Wyraźnie zauważalny jest nowy standard, jeśli chodzi o rozdzielczość matrycy CCD. Cztery umieszczone w rankingu aparaty cyfrowe rejestrują obraz o rozdzielczości 4, a jeden nawet 5 milionów punktów. Kto wie, czy pod koniec roku znajdzie się tu miejsce dla poczciwych już aparatów o rozdzielczości 3 megapikseli.