Oszczędność popłaca

Uruchamiając notebook, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie technologie w nim zastosowano, aby wydłużyć czas pracy na bateriach choćby o kilkanaście minut.

Uruchamiając notebook, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie technologie w nim zastosowano, aby wydłużyć czas pracy na bateriach choćby o kilkanaście minut.

Kliknij, aby powiększyćW komputerach stacjonarnych moc obliczeniowa ma kluczowe znaczenie. W notebookach wielką wagę przykłada się do czasu pracy na bateriach. Zastosowanie zwykłego procesora w laptopie poprawia znacząco wydajność, jednak radykalnie skraca czas pracy po odłączeniu komputera od prądu. Na domiar złego, procesor musi być efektywnie chłodzony, co sprawia, że taki laptop pracuje zdecydowanie głośniej od podobnego modelu, ale wyposażonego w procesor typu mobile.

Zobacz również:

Aby zredukować zużycie energii i tym samym przedłużyć czas życia baterii, producenci procesorów opracowali kilka technologii, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Intel SpeedStep

Technologia ta pozwala na zredukowanie zużycia baterii kosztem wydajności. Gdy funkcja jest uaktywniona, a komputer podłączony do prądu, nie odczujesz zmiany. Gdy jednak wyjmiesz wtyczkę z kontaktu, taktowanie zegara procesora zostanie zredukowane np. z 1 GHz do 850 MHz, co znacznie przedłuży czas pracy na akumulatorach. Możliwe jest też ręczne przełączanie komputera z trybu oszczędzania energii w tryb maksymalnej wydajności procesora. Producenci aplikacji mogą natomiast skorzystać z bibliotek umożliwiających przełączanie pomiędzy trybami bez ingerencji użytkownika. Pozwala to na pracę na pełnych obrotach wtedy tylko, gdy wymaga tego aplikacja i dzięki temu na zachowanie równowagi między wydajnością a długością czasu pracy na bateriach.

Technologia SpeedStep jest szczególnie rozbudowana w przypadku produkowanych w wielu odmianach procesorów Pentium III-M. Aż trzy typy PIII-M różnią się napięciem rdzenia, a także możliwością znacznego obniżenia częstotliwości zegara. Najbardziej energooszczędny model oznaczony jest symbolem ULV (Ultra Low Voltage). Maksymalna częstotliwość taktowania zegara wynosi w tym przypadku 750 MHz, a przy zasilaniu bateryjnym zaledwie 350 MHz.

Gdyby zmiana trybów była częsta, można zaoszczędzić energię podczas samego przełączania się stanów działania komputera, kiedy pozostaje on bezczynny. Nawet w trakcie przerw pomiędzy naciśnięciami klawisza wprowadzenie oszczędności jest możliwe. Do tego celu m.in. przeznaczone są Deep Sleep i Deeper Sleep.

Deep Sleep i Deeper Sleep

Gdy użytkownik nie wykazuje żadnej aktywności, np. nie porusza myszą, nie pisze, procesor może się przełączyć w tryb Deep Sleep, w którym pobiera mniej prądu. Gdy bezczynność ma potrwać dłużej, możliwe jest wejście w Deeper Sleep, czyli tryb o jeszcze mniejszym poborze prądu W tym stanie procesor nie odpowiada na przerwania.

Do wychodzenia z trybu Deeper Sleep i Deep Sleep służy QuickStart. Po wykryciu aktywności użytkownika najpierw przenosi komputer ze stanu Deeper Sleep do Deep Sleep, a następnie do normalnego trybu pracy. Gdy procesor przebywa jedynie w stanie Deep Sleep, przebudzenie zajmuje 30 nanosekund, gdy jest w "głębszym śnie", czas ten wydłuża się do 100 nanosekund.

Wychodzenie procesora ze stanu Deep Sleep trwa tak krótko, że użytkownik tego nie zauważa. Nowe chipsety płyt głównych do procesorów PIV-M i PIII-M mają wbudowaną obsługę przenoszenia i przywracania procesora ze stanu Deeper Sleep.

Mobilne AMD

Firma AMD stosunkowo niedawno weszła na rynek z nową linią procesorów przeznaczonych do notebooków. Jednym z laptopów wyposażonych w Mobile Athlon 4 1500+ jest komputer firmy Compaq - Evo 115. W mobilnych Athlonach zastosowano technologie znane ze stacjonarnych Athlonów XP, takie jak np. architektura QuantiSpeed. Najszybszy układ AMD przeznaczony do notebooków oznaczony jest, zgodnie z obowiązującym nazewnictwem, symbolem 1600+.

Dla poszukujących tańszych rozwiązań przeznaczony jest natomiast mobilny Duron, który osiągnął pułap 1,2 GHz. AMD odbiorcom swoich produktów proponuje technologię PowerNow, która umożliwia dostosowanie wydajności procesora do aktualnego zapotrzebowania. W założeniach podobna jest więc do Intel SpeedStep. Kiedy tworzysz dokument tekstowy, PowerNow obniży taktowanie zegara i zminimalizuje napięcie prądu w procesorze. Gdy z kolei uruchomisz grę, komputer zacznie pracować na pełnych obrotach, co wiąże się z wyższym poborem prądu. Jeżeli rozwiązanie automatycznego dopasowywania taktowania i napięcia uważasz za niewygodne lub nie odpowiada ono Twoim wymaganiom, w każdej chwili możesz ręcznie przełączyć notebook w tryb maksymalnej wydajności lub oszczędzania baterii. Korzystający z Windows 98, Me lub 2000 będą musieli sami zainstalować oprogramowanie uaktywniające PowerNow (zazwyczaj dodawane do komputerów wyposażonych w procesory Mobile AMD). Użytkowników Windows XP z pewnością ucieszy wiadomość, że w tym systemie wprowadzono obsługę PowerNow. Dzięki temu nie będą musieli doinstalowywać dodatkowego oprogramowania.

PowerPlay

Jednym z najbardziej prądożernych elementów w notebookach jest karta graficzna. W nowych grach czy programach graficznych odgrywa ona kluczową rolę, jeżeli mówimy o wydajności. Niestety, w przypadku stosowania wymagających aplikacji zużycie baterii gwałtownie wzrośnie. Wystarczy przecież uruchomić film na DVD i spróbować go obejrzeć w całości, aby się przekonać, jak niewiele czasu potrzeba na rozładowanie akumulatorów. Często seans kończy się np. po 90 minutach, w trakcie trwania filmu. Aby zaspokoić wymagania graczy i miłośników DVD, firma ATI - jeden z największych dostawców kart graficznych do notebooków - zaprezentowała system PowerPlay, czyli SpeedStep i PowerNow jednocześnie, zastosowane w karcie graficznej. Jak działa?

Podczas gdy komputer przenośny podłączony jest do prądu, produkt ATI działa z pełną mocą, a po przejściu na zasilanie z baterii napięcie prądu zostaje zmniejszone. Redukcji ulega także częstotliwość pracy zegara.

Użytkownik może uaktywnić opcję Wydajność na żądanie, która sprawi, że karta graficzna dopasuje zapotrzebowanie na prąd do charakteru działającej aplikacji. Programy biurowe pozwolą karcie przejść w tryb oszczędzania energii, podczas gdy gry wymuszą wyższą wydajność, kosztem zwiększonego zużycia prądu.

Ciekawym rozwiązaniem oszczędzającym baterie jest redukcja odświeżania obrazu, właściwie nieodczuwalna podczas pracy na monitorach LCD. Gdy uruchomiona w laptopie aplikacja nie wymaga częstego odświeżania obrazu, karta ATI zmniejszy je z 60 Hz do wartości optymalnej w danej sytuacji. Sztuczka ta pozwala zaoszczędzić nawet do 30 procent czasu pracy na bateriach. Aktualnie jedyną kartą firmy ATI wykorzystującą PowerPlay jest Mobility Radeon 7500.

Inne rozwiązania

Firma NEC w swoich notebookach z serii Versa DayLight zastosowała ciekawe rozwiązanie redukujące ilość energii pochłanianej przez matrycę. Można ją przełączyć w dwa tryby - z podświetleniem lub bez. Pierwszy stosowany jest w zaciemnionych miejscach, drugi powinien być włączany, gdy laptop używany jest w pełnym oświetleniu. Dzięki zastosowanej technologii docierające światło nie będzie przeszkadzać, a wręcz przeciwnie - rozjaśni niepodświetloną matrycę tak, że informacje na niej zawarte będą czytelne. Brak podświetlania ekranu to kolejne minuty dłuższej pracy na bateriach.