Umyj swoje okna na świat

Czy Twoje połączenie ze światową Siecią jest tak szybkie i bezproblemowe, jak powinno? Jeżeli tak, daruj sobie czytanie tego tekstu. Jeśli nie, przeczytaj i dowiedz się, co zrobić, aby połączenie z Internetem choć trochę poprawić.

Czy Twoje połączenie ze światową Siecią jest tak szybkie i bezproblemowe, jak powinno? Jeżeli tak, daruj sobie czytanie tego tekstu. Jeśli nie, przeczytaj i dowiedz się, co zrobić, aby połączenie z Internetem choć trochę poprawić.

W menedżerze urządzeń nie może być żółtych wykrzykników sygnalizujących problemy ze sprzętem.Kliknij, aby powiększyćW menedżerze urządzeń nie może być żółtych wykrzykników sygnalizujących problemy ze sprzętem.Połączenie kablowe nie zawsze jest wystarczająco szybkie. Różne rodzaje cyfrowych łączy przez linie telefoniczne (DSL, czyli Digital Subscriber Line albo Cyfrowa linia abonencka) działają błyskawicznie, ale ich prawidłowe zestrojenie nie jest proste. Warto brać też pod uwagę połączenie satelitarne i inne rodzaje transmisji bezprzewodowej. Zapewniają szybki import danych, ale kto wie, czy wzmożona aktywność plam na Słońcu lub jakieś inne zjawiska atmosferyczne nie wpłyną negatywnie na ich sprawność? Wreszcie pozostaje klasyczny modem. Nikt go nie podejrzewa o nadmierną szybkość, ale na zastosowanie kilku trików wymuszających nieco żwawsza pracę nie jest jeszcze za stary.

Zobacz również:

Niezależnie od używanego połączenia warto pomyśleć o poprawie jego wydajności. Nasze rady dotyczą transmisji przez modem analogowy, DSL, linii kablowych, satelitarnych i połączeń bezprzewodowych. W pierwszej części opisujemy, jak się przygotować do instalacji nowego łącza, druga poświęcona jest sposobom optymalizacji, w trzeciej radzimy, co robić w przypadku powtarzających się błędów. Niektóre rady dotyczą jednego z rodzajów internetowych łączy, inne - większej grupy. Każda rada opatrzona jest ikoną identyfikującą rodzaj połączenia, którego dotyczy (patrz klucz).

Pierwsze kroki

Najlepszym sposobem zwiększenia prawdopodobieństwa uzyskania szybkiej i bezproblemowej łączności jest dobra, klarowna instalacja. Nasze wskazówki pomogą Ci uporać się z tym zadaniem.

Nie pal mostów za sobą. Jeżeli instalujesz nowe, szybkie połączenie ze światem, nie rezygnuj pochopnie z modemu analogowego. Możesz go potrzebować do ściągnięcia sterowników i innych plików potrzebnych do instalacji swego szerokopasmowego smoka. Nawet po zakończonej instalacji nowego, nie warto pozbywać się starego modemu.

Żadna sieć nie działa ze stuprocentową niezawodnością, dlatego warto zachować możliwość powrotu do sprawdzonego urządzenia.

Przygotuj swój PC. Jeżeli instalacja nowego połączenia internetowego wymaga wizyty fachowca, postaraj się ułatwić mu zadanie. Ustaw pecet w łatwo dostępnym miejscu i blisko odpowiedniego gniazda. Czy nie potrzebujesz dłuższego przewodu, którego instalator może nie mieć? Pomyśl, gdzie ma być Twoje miejsce pracy i poinformuj instalatora o swoich nietypowych wymaganiach.

Starannie sprawdź, czy Twój komputer odpowiada sprzętowym i programowym wymaganiom nowego urządzenia. Sprawdź także, czy wymagane podłączenie przez slot PCI, port równoległy czy też USB jest możliwe, a sam interfejs - aktywny i sprawny. Jeszcze przed pojawieniem się technika zajrzyj do menedżera urządzeń i napraw wszystkie niepoprawnie działające elementy systemu albo je usuń. Prawym klawiszem myszy kliknij Mój komputer, zaznacz Właściwości | (w XP dodatkowo Sprzęt) | Menedżer urządzeń nie powinno być żadnych żółtych wykrzykników sygnalizujących problemy ze sprzętem (rysunek 1).

Wybór szybkości pracy modemu.Kliknij, aby powiększyćWybór szybkości pracy modemu.Miej pod ręką potrzebne sterowniki modemu oraz pliki systemu operacyjnego na dyskietkach czy innych wymiennych nośnikach bądź ich kopie na twardym dysku komputera.

Przyjmij instalatora jak dawno niewidzianego przyjaciela. W czasie każdej instalacji szerokopasmowego łącza może dojść do nieudanych prób i denerwujących sytuacji. Pamiętaj, że z reguły nie są one zawinione przez instalatorów i pracowników serwisu. Większość z nich to ciężko pracujący specjaliści, których wiedza o szczegółach instalacji w Twojej okolicy jest imponująca. Wykaż trochę dobrej woli, przyjazna atmosfera pozwoli Ci się dowiedzieć czegoś, co zapobiegnie późniejszym wezwaniom i wielogodzinnym nerwowym oczekiwaniom na serwis.

Poznaj możliwości swego łącza. Prawie zawsze czeka Cię wizyta technika, który sprawdzi przewód od gniazdka telefonicznego do tablicy rozdzielczej. Określi maksymalną przepustowość połączenia, m.in. na podstawie odległości do najbliższej centrali telefonicznej czy stacji wzmacniaczy. Im bliżej jesteś, tym szybsze będzie połączenie. (Do trzech kilometrów można liczyć na 8 Mb/s). Swoje trzy grosze do tej pozornie ściśle technicznej kwestii wtrącić mogą także specjaliści od marketingu. (Na przykład maksymalną przepustowość Neostrady w ofercie TP SA ograniczono do zakresu 256 Kb/s - 2 Mb/s). Aby urealnić swoje oczekiwania, zapytaj technika, jakiego transferu możesz się spodziewać.

Sprawdź, czy nazwa producenta i modelu odpowiada cechom używanego modemu.Kliknij, aby powiększyćSprawdź, czy nazwa producenta i modelu odpowiada cechom używanego modemu.Nie dopuść do błędnego koła wzajemnych oskarżeń. Instalacje DSL i niektórych połączeń kablowych wymagają kilku wizyt fachowców. Za pierwszym razem sprawdza się linię i przygotowuje przewody, za drugim następuje podłączenie usługi. Oba zadania mogą wykonywać pracownicy różnych działów tej samej firmy albo nawet niezwiązanych ze sobą zakładów. Kiedy powstają problemy, jedni zaczynają oskarżać drugich, a nikt nie chce się zająć naprawą. Aby zapobiec takiej sytuacji, z której nie ma dobrego wyjścia, zanim ktokolwiek z wykonawców przestąpi próg Twojego domu, koniecznie ustal z osobą przyjmującą zamówienie, kto odpowiada za wykonanie każdej czynności i jak się można z nim skontaktować. Notuj wszystko, włącznie z nazwiskami, co zostało zrobione i co Ci obiecano.

Zrobić to samemu? W zasadzie każde z czterech rodzajów szerokopasmowego połączenia można wykonać samemu, jednak nie ma żadnej gwarancji, że zaoszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze. Dostawcy zazwyczaj oferują do samodzielnego montażu zestawy, które większość oszczędnych właścicieli pecetów zamontuje bez problemów. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, nie zabieraj się do instalacji połączenia satelitarnego czy bezprzewodowego. Wymaga ona sporej siły, zręczności i co najmniej kilku godzin pracy, nie wspominając o odpowiednim wyposażeniu. Niestety, wiele osób przekonało się o tym poniewczasie. Zabierając się do pracy, weź pod uwagę dwie kwestie.

  • Nie dopuść do problemów ze sprzętem. Każda poprawnie zainstalowana karta sieciowa teoretycznie powinna współpracować z każdym urządzeniem dostępowym. W praktyce nie można

    na to liczyć. Zawsze należy używać produktów zarekomendowanych przez dostawcę usług internetowych.

  • Używaj odpowiedniego wyposażenia. Przewody łączące poszczególne części instalacji mogą sprawiać wrażenie typowych. Pozory mylą. W wielu przypadkach stosuje się specjalne kable ze skrzyżowanymi połączeniami. Zastąpienie ich standardowymi łączami może być przyczyną niedziałania urządzenia.

    Nieco szybciej

    Może Ci się wydawać, że osiągnąłeś już najwyższą wydajność swego łącza internetowego, ale jeśli jest szansa na kilka dodatkowych kilobitów na sekundę, dlaczego nie spróbować? Poniższe rady pomogą Ci ruszyć po Internecie pełnym gazem.