Wiosenne porządki

W domowych warunkach sprzęt RTV ulega naturalnemu zużyciu. Proces ten można jednak znacznie spowolnić, stosując profilaktykę i proste zabiegi konserwacyjne.

W domowych warunkach sprzęt RTV ulega naturalnemu zużyciu. Proces ten można jednak znacznie spowolnić, stosując profilaktykę i proste zabiegi konserwacyjne.

Kliknij, aby powiększyćJest wiele czynników, które w istotny sposób skracają żywotność naszego sprzętu. Niektóre z nich związane są z nieprzestrzeganiem pewnych podstawowych reguł postępowania, inne zależą od warunków zewnętrznych, w jakich przebywamy wraz ze sprzętem. Podejmując się jednak jakichkolwiek zabiegów konserwacyjnych, należy uważać, aby nie zniszczyć plomb gwarancyjnych. Pamiętajmy również, że dokonywanie jakichkolwiek "usprawnień" i przeróbek we własnym zakresie kończy się bardzo często uszkodzeniem urządzenia i może być przyczyną porażenia prądem elektrycznym.

Zobacz również:

Nacisk zewnętrzny

Już podczas projektowania naszej sali kinowej należy zwrócić uwagę na warunki panujące w miejscu, w którym znajdzie się system. Układy elektroniczne w czasie pracy wydzielają spore ilości energii cieplnej, a ich przegrzanie prowadzi zawsze do uszkodzenia bądź szybkiego zestarzenia się, co powoduje drastyczną utratę jakości sygnału. Sprzęt należy więc postawić z dala od kaloryfera (lub innych źródeł ciepła), w przewiewnym, ale nie nasłonecznionym miejscu. Bardzo ważne jest stworzenie warunków zabezpieczających przed wilgocią. Jakże często do serwisów trafiają urządzenia, nad którymi wisiał piękny doniczkowy kwiat i pewnego dnia został zbyt obficie podlany. Konsekwencje takiego zdarzenia są zazwyczaj tragiczne dla sprzętu i bardzo niebezpieczne dla ludzi. W razie wypadku pamiętajmy o wyjęciu kabli zasilających z gniazdka przed wytarciem podłogi.

Jeżeli sprzęt umieszczamy w szafkach, pamiętajmy o dobrej wentylacji. Najwięcej ciepła wydzielają układy końcówek mocy w amplitunerach i wzmacniaczach. Są to również najcięższe i największe urządzenia, warto więc przeznaczyć na nie osobną półkę, pamiętając o 3-5-centymetrowej szczelinie pomiędzy górną ścianą urządzenia a następną półką. Takie elementy naszego toru jak odtwarzacz DVD, magnetowid czy tuner TV cyfrowej możemy postawić jedne na drugich.

Kurz - wróg nr 1

Kliknij, aby powiększyćWszechobecne cząsteczki kurzu gromadzą się w każdej szczelinie domu. W przypadku sprzętu RTV są one bardzo uciążliwym problemem, a to na skutek występowania przyciągających je pól elektrostatycznych. Kurz osadzający się na obudowach urządzeń nie tylko sprawia wrażenie brudu i zaniedbania, ale zmniejsza czytelność wyświetlaczy i monitorów, zwiększa rezystancję przełączników i niszczy zewnętrzne powierzchnie urządzeń powodując mikroporysowania. Zakurzony sprzęt należy przeczyścić najpierw delikatnym miękkim pędzelkiem. Aby usunięty kurz nie osiadał powtórnie na naszym sprzęcie, możemy w czasie jego usuwania włączyć odkurzacz, wyposażony w szeroką tekturową końcówkę w kształcie lejka. Zanieczyszczenia głęboko zalegające w trudno dostępnych miejscach możemy usunąć za pomocą pojemnika ze sprzężonym powietrzem. Po takim wstępnym odświeżeniu czyścimy sprzęt miękkimi, najlepiej flanelowymi szmatkami skropionymi dostępnymi na rynku specjalnymi płynami antystatycznymi lub chusteczkami nasączonymi takim płynem. Trzeba jednak pamiętać, że różnego rodzaju płyny przeznaczone są do czyszczenia określonych powierzchni. Za pomocą preparatów opartych na alkoholu izopropylowym doskonale oczyścimy układ optyczny w projektorze, głowice w magnetofonie lub w magnetowidzie. Środek ten może jednak wchodzić w reakcją chemiczną z niektórymi rodzajami tworzyw sztucznych. Inną grupą środków czyszczących są pianki odtłuszczające i antystatyczne, przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni szklanych. Do obudów zewnętrznych wykonanych z polakierowanego metalu bądź z tworzyw sztucznych stosuje się piankowe roztwory detergentów na bazie wody.