Wirus i co z tego?

Nigdy nie spodziewasz się infekcji. Najczęściej nadchodzi w najgorszym momencie. No i mądry Polak po szkodzie... Dlatego każdy użytkownik powinien chronić swój komputer przed wirusami. Przetestowaliśmy kilka nowoczesnych wirusołowców.

Nigdy nie spodziewasz się infekcji. Najczęściej nadchodzi w najgorszym momencie. No i mądry Polak po szkodzie... Dlatego każdy użytkownik powinien chronić swój komputer przed wirusami. Przetestowaliśmy kilka nowoczesnych wirusołowców.

Wirusy komputerowe niszczą lub zmieniają pliki, a konie trojańskie przekazują Twoje poufne dane w niepowołane ręce lub udostępniają Twoje zasoby hakerom. Jeśli chcesz się przed tym zabezpieczyć, musisz skorzystać z oprogramowania antywirusowego.

Zobacz również:

Zestawienie wybranych programów antywirusowychKliknij, aby powiększyćZestawienie wybranych programów antywirusowychNasze testy wykazały, że większość programów antywirusowych oferuje dość duży stopień zabezpieczenia przed infekcjami. Większość skanerów wykryła wszystkie rozpowszechnione wirusy (wirusy ITW). Pojedyncze aplikacje (Kaspersky AntiVirus Personal 3.6 i McAfee VirusScan 6.01) przeoczyły jeden czy dwa. Gorzej mają się strażnicy, którzy działając w tle, mają na bieżąco chronić komputer przed intruzami.

W naszym teście tylko dwa programy uzyskały stuprocentowe bezpieczeństwo - PC-cillin 7.61 i Norman Virus Control 5.22. Każdy z pozostałych przeoczył co najmniej jeden wirus ITW. Największe problemy sprawiał programom prastary wirus Micheangelo z dyskietki. Podczas próby wykrycia program antywirusowy nie może korzystać z windowsowych mechanizmów dostępu do nośnika, lecz musi zastosować własne metody. W testach z użyciem wirusów Zoo, czyli rzadko występujących, programy wykazały się solidną skutecznością wykrywania.

Skuteczność w wykrywaniu szkodników to z pewnością najbardziej istotne kryterium zakupu programu antywirusowego. Jednak podejmując decyzję, weź pod uwagę, że wyniki naszych testów oddają chwilowy obraz sytuacji. Po kilku tygodniach, gdy pojawi się kilkadziesiąt nowych wirusów, rezultaty mogą ulec diametralnym zmianom.

Oprócz skuteczności istotnym atrybutem udanego programu jest przystępny i łatwy w obsłudze interfejs. Pojawienie się wirusa w komputerze u wielu użytkowników wywołuje strach. W takiej sytuacji warto mieć przejrzysty program, którego elementy sterujące nie wprowadzają zbędnego zamieszania. Jeśli chciałbyś zobaczyć, w jaki sposób Twoje oprogramowanie zgłasza obecność wirusa bez realnej infekcji komputera, odwiedź witrynę www.eicar.org. Znajdziesz w niej plik (o nazwie EICAR.COM, eicar.com.txt lub podobnej), który symuluje atak wirusowy, zmuszając antywirusa do bicia na alarm.

Jako główna platforma do testów posłużył najpopularniejszy obecnie Windows Me. Wykrywanie wirusów ITW zostało przetestowane również w Windows XP Home. Testy szybkości zostały przeprowadzone w obu wymienionych środowiskach. Wszystkie programy były instalowane i testowane w podstawowej konfiguracji. Wyszliśmy z założenia, że niewielu użytkowników decyduje się na zmianę domyślnych ustawień. Testy skuteczności wykrywania przeprowadzili dla nas Doreen Jungbluth i Andreas Marx. Oboje są ekspertami w dziedzinie wirusów. Pracują na Uniwersytecie w Magdeburgu i w firmie Gega IT-Solutions (www.avtest.de). Każdy program został skonfrontowany z tą samą grupą wirusów. We wszystkich przypadkach testy dokonano z użyciem najbardziej aktualnej bazy sygnatur. Bazy te pobrano jednego dnia, aby zagwarantować każdej aplikacji jednakowe szanse.

Programy antywirusowe - jak testowaliśmy

Oprogramowanie antywirusowe jest oceniane według czterech kategorii o następującym wyważeniu:

Funkcjonalność 25 procent

Obsługa 25 procent

Skuteczność skanowania 25 procent

Pomoc techniczna 25 procent

Funkcjonalność

Minimalny zestaw funkcji, w które musi być wyposażony każdy program antywirusowy, to: skaner, strażnik, aktualizacja internetowa i harmonogram. Zadaniem skanera jest analizowanie zawartości napędów i poszukiwanie wirusów po ręcznym wywołaniu przez użytkownika. Strażnik to program rezydujący w pamięci operacyjnej, który na bieżąco nadzoruje system. Aktualizacja przez Internet ma umożliwiać pobieranie najnowszych wersji programu i bazy z sygnaturami wirusów. Harmonogram pozwala zautomatyzować działanie powyższych modułów. Dodatkowe punkty przyznajemy za funkcje wykraczające poza opisany zakres. Należą do nich m. in. kwarantanna (do odizolowywania zainfekowanych plików), nadzorowanie nadchodzącej poczty i tworzenie dyskietek awaryjnych.

Obsługa

Program, który można obsługiwać łatwo i intuicyjnie już po krótkim zapoznaniu się z jego możliwościami, otrzymuje trzy punkty. Dodatkowe punkty przydzielamy np. za udaną strukturę interfejsu.

Skuteczność

Specjaliści z dziedziny komputerowej wirusologii poddali każdy program gruntownym testom. Zarówno skaner, jak i strażnik muszą wykryć po 202 rozpowszechnione wirusy (ITW - in the wild). Są one ukryte w 404 plikach, więc w najlepszym razie każdy wirus zostaje wykryty dwukrotnie. Każdy z testów jest przeprowadzany w dwóch środowiskach - w Windows Me i Windows XP Home. Jeśli test wykazał różną skuteczność w obu systemach, informujemy o tym w opisie programu. Oprócz tego skaner musiał zmierzyć się z pokaźną bazą wirusów Zoo (rzadko występujących), która obejmuje 37 850 egzemplarzy. Eksperci zbadali skuteczność wykrywania w 23 formatach kompresji i 13 programach kompresji w czasie rzeczywistym. Ponadto zmierzyli prędkość działania strażników, kopiując określony zestaw plików z włączonym i wyłącznym strażnikiem. Za dobrą wydajność przyznaliśmy po jednym punkcie, a przeciętną honorowaliśmy połową punktu. Słaby rezultat został odzwierciedlony brakiem punktów.

Pomoc techniczna

W tej kategorii sprawdzamy witryny producenta pod względem zawartości merytorycznej. Czy informacje podlegają ciągłej aktualizacji i czy są wystarczająco obszerne? Wpływ na ocenę ma również okres bezpłatnego otrzymywania aktualnych sygnatur.

Jakość

Jeśli szukasz wydajnego programu antywirusowego, nie zważając na cenę, sprawdź ocenę w kategorii jakości.

Opłacalność

Ta kategoria odzwierciedla stosunek możliwości programu do jego ceny. Podane ceny są orientacyjne.

AntiVirenKit 10

Kliknij, aby powiększyćFunkcjonalność Oprócz podstawowych funkcji (skaner, strażnik, harmonogram) AntiVirenKit oferuje kwarantannę. Odseparowane wirusy można przesyłać do laboratorium. Aktualizacja przez Internet jest dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Można tworzyć dyskietki awaryjne. Oprócz tego właściwości startowe ma również płyta CD-ROM.

Obsługa Program przypomina wizualnie Outlook Express. Dzięki przystępnym ikonom i rozsądnemu podziałowi okna jest przejrzysty i łatwy w obsłudze.

Skuteczność skanowania Skaner znalazł wszystkie wirusy ITW, jednak strażnik nie wyłapał ani jednego wirusa sektora startowego (skuteczność: 94,55 procent). Wszystkie wirusy plików mogą się uaktywniać niepostrzeżenie z poziomu okna MS-DOS. Program okazał się doskonały w wykrywaniu wirusów Zoo, a także w przeszukiwaniu archiwów i aplikacji kompresowanych w czasie rzeczywistym (znał wszystkie testowane formaty). W Windows Me działał najwolniej z testowanych.

Pomoc techniczna Oferta witryny internetowej jest dość skąpa.

Wersja 11 Podczas testów pojawił się prototyp wersji 11, wyposażony w ochronę poczty POP3 i w Outlooku, jednak nadal powolny w testach. Usunięto możliwość uaktywniania się wirusów przez okno DOS-u.

Informacje G-Data Software, www.gdata.com.pl/pl

Cena 214 zł

+ startowa płyta CD-ROM

- powolny