Kret w pececie

Co wspólnego mają ze sobą Internet i powieść Orwella Rok 1984? Sporo. W obu odbywa się bardzo intensywna inwigilacja. Na szczęście dla internautów są sposoby, by się przed nią skutecznie bronić, a my wyjawimy Ci je w sekrecie. Już w absolutnej tajemnicy opowiemy, jak samemu rozpocząć szpiegowanie.

Co wspólnego mają ze sobą Internet i powieść Orwella Rok 1984? Sporo. W obu odbywa się bardzo intensywna inwigilacja. Na szczęście dla internautów są sposoby, by się przed nią skutecznie bronić, a my wyjawimy Ci je w sekrecie. Już w absolutnej tajemnicy opowiemy, jak samemu rozpocząć szpiegowanie.

W Globalnej Sieci ludzka pomysłowość znalazła wyjątkowo wdzięczne pole do popisu, także pod względem gromadzenia informacji o bliźnich. Rozmiary inwigilacji w Internecie dobrze obrazuje przykład firmy Radiate, zajmującej się sprzedażą internetowej reklamy. W swoich bazach danych firma zgromadziła informacje o ponad 20 milionach internautów.

Zobacz również:

Do szpiegowania najczęściej wykorzystywane są programy typu adware (Advertising Software), przynoszące ich autorom dochody z wyświetlania bannerów reklamowych.

W zamian można bezpłatnie korzystać z całkowicie funkcjonalnych aplikacji. Najpopularniejsze programy tego rodzaju to menedżery pobierania Go!Zilla, Download Accelerator, FlashGet, przeglądarka Opera, a nawet najnowszy kodek DivX 5.0 Pro.

Reklamowi podglądacze

KaZaA przejmuje kontrolę

KaZaA, program służący do bezpośredniej wymiany plików (P2P) m.in. MP3 i filmów DivX, w wersji 1.6 został wyposażony w oprogramowanie firmy Brilliant Digital Entertainment. Nie jest to typowy moduł reklamowy, zbierający informacje o użytkownikach programu. Umożliwia on bez wiedzy użytkownika dystrybucję danych z wykorzystaniem jego komputera i łącza internetowego. Co więcej, umożliwia przetwarzanie rozproszone podobne, np. do klienta programu SETI. Technologia ta pozwala na zdalne wykorzystanie mocy obliczeniowej komputera.

Schemat działania systemu adware wygląda w ogólnym zarysie następująco. Do bezpłatnego oprogramowania zostaje dołączony odpowiedni moduł, odpowiedzialny za pobieranie z Sieci bannerów reklamowych i ich wyświetlanie. Moduły tego rodzaju są dostarczane przez firmy specjalizujące się w sprzedaży internetowej reklamy, np. Radiate czy Gator (dzięki temu producent programu nie musi się martwić o pozyskanie reklamodawców). Firmom tym zależy, żeby dostarczana przez nie reklama była jak najbardziej skuteczna, czyli trafiała do kręgu osób potencjalnie zainteresowanych zakupem określonego produktu. W tym celu gromadzą informacje o użytkownikach programów adware, głównie adres IP, kod pocztowy oraz odwiedzane strony WWW.

Menedżer pobierania NetAnts to typowy program adware. W górnej części ekranu widoczny jest banner reklamowy.Kliknij, aby powiększyćMenedżer pobierania NetAnts to typowy program adware. W górnej części ekranu widoczny jest banner reklamowy.Odbywa się to jednak w taki sposób, aby użytkownik się nie zorientował, że jest inwigilowany, a informacje o nim są przesyłane i gromadzone. Drugim problemem jest zbieranie znacznie szerszego zakresu danych, niż się oficjalnie podaje. Dotyczy to przede wszystkim informacji personalnych, pozwalających na identyfikację użytkownika - jego imienia, nazwiska czy adresu e-mail. Z tego względu niektórzy producenci zrezygnowali z rozpowszechniania swoich programów na zasadzie adware. Najlepszym przykładem jest GetRight, którego wcześniejsze wersje (od 4.0 do 4.2c) były wyposażone w moduł Radiate. Obecnie producent GetRighta z modułu zrezygnował, a nawet poszedł dalej - na swojej stronie internetowej www.getright.com/aureate.html udostępnił narzędzie do usuwania wtyczki Radiate.

Mechanizm przekazywania informacji jest dość prosty. Po uruchomieniu programu adware (nierzadko i bez tego) uaktywnia się moduł reklamowy i rozpoczyna śledzenie działań użytkownika oraz zbiera o nim informacje, m.in. zapisane w rejestrze systemowym (np. imię i nazwisko podane podczas instalacji Windows). Programy adware to w zdecydowanej większości narzędzia związane z korzystaniem z zasobów Internetu, więc przesłanie zgromadzonych informacji nie stanowi większego problemu.

Jak się bronić

Ad-aware: prosty i bardzo skuteczny sposób na pozbycie się szpiegowskich modułów.Kliknij, aby powiększyćAd-aware: prosty i bardzo skuteczny sposób na pozbycie się szpiegowskich modułów.Wielu dostawców aplikacji adware oferuje również płatne wersje swoich produktów, pozbawione modułów reklamowych. Ponosząc pewne wydatki, unikniesz szpiegowania. Jeśli wolisz oszczędzać, możesz usunąć wścibskie "dodatki". Pamiętaj jednak, że jest to niezgodne z warunkami umowy, których zgodziłeś się przestrzegać, - do każdego programu dołączona jest licencja określająca warunki jego użytkowania.

W przypadku adware zobowiązuje ona do zgody na wyświetlanie reklam.

Zacznij od identyfikacji. W tym celu najlepiej skorzystać z dostępnych w Sieci baz danych przechowujących informacje o blisko tysiącu programów adware. Znajdziesz je m.in. pod adresem www.spychecker.com lub http://camtech2000.net/Pages/SpyChaser.html.

Po rozpoznaniu szpiegujących aplikacji można już myśleć, co robić dalej. Jeśli nie są potrzebne, najlepiej je odinstalować. Niestety, to nie zawsze wystarczy, żeby usunąć inwigilujące moduły, dlatego nawet jeśli zdecydowałeś się odinstalować podejrzane programy, powinieneś wykonać kolejne czynności.

Sprawdź na stronie producenta, czy udostępnił własne narzędzie do usuwania niechcianych modułów reklamowych.

W ten sposób postąpiła firma Radiate, publikując narzędzie Radiate Remover, które znajdziesz pod adresem: www.radiate.com/privacy/remover.html.

Pozostaje jeszcze skanowanie systemu Windows przy użyciu bezpłatnego programu Ad-aware 5.7. Jest to znakomite narzędzie, przeszukujące twardy dysk oraz Rejestr systemowy i usuwające z nich szpiegujące dodatki. Wykrywa moduły reklamowe następujących firm: Adware, Alexa, Aureate, Comet Cursor, Cydoor, Doubleclick, DSSAgent, EverAd, OnFlow, Flyswat, Gator, TimeSink, Web3000 oraz Webhancer.

Program nie sprawia kłopotów w obsłudze. Działa podobnie jak popularne narzędzia antywirusowe - po przeskanowaniu twardego dysku wyświetla listę podejrzanych plików wraz z dokładnymi informacjami, m.in. o ich producentach. Pozwala też wybrać użytkownikowi elementy, które mają zostać usunięte, i ewentualnie wykonać ich kopie zapasowe. Jest to bardzo istotne, bo jeśli nie odinstalowałeś programów adware i chcesz z nich nadal korzystać, to niektóre z nich po usunięciu modułów reklamowych mogą przestać działać, jak np. NetAnts.

Inne podejście do problemu prezentuje program Silencer (www.spychecker.com/silencer.html). Pozwala zachować szpiegujące oprogramowania na dysku, a jednocześnie je unieszkodliwić. Blokuje wszelkie próby komunikacji pomiędzy modułem reklamowym a serwerem firmy, przekierowując je pod inny adres IP.

Na zakończenie możesz jeszcze wykonać prosty test sprawdzający, czy przypadkiem z Twojego komputera nadal nie odbywa się tajna transmisja danych. W tym celu wpisz w wierszu poleceń (Start | Uruchom) polecenie netstat, pokazujące wszystkie otwarte porty, czyli kanały komunikacji komputera. Tę samą czynność można również wykonać po przejściu do trybu MS-DOS (Start | Programy | Tryb MS-DOS) W normalnej sytuacji zajęte są porty 80 (przeglądarka internetowa), 21 (protokół FTP) oraz 110 (klienty pocztowe). Jeśli wykorzystany będzie jeszcze jakiś inny port, może to oznaczać niechcianą transmisję, np. moduły reklamowe Radiate wykorzystują port 1749 do komunikacji z serwerem firmy.

Do wykonania tego testu służy również bezpłatne narzędzie Port Detective (www.portdetective.com).