Rękodzieło, czyli składamy komputer

Dla każdego coś dobrego - szczegółowo opisujemy trzy przykładowe konfiguracje komputera do różnych zastosowań, rekomendując najlepsze komponenty w każdej z kategorii.

Dla każdego coś dobrego - szczegółowo opisujemy trzy przykładowe konfiguracje komputera do różnych zastosowań, rekomendując najlepsze komponenty w każdej z kategorii.

Osoby szukające komputera skrojonego na miarę często przeżywają frustrację, przyglądając się ofercie modeli dostępnych chociażby w sieciach supermarketów. Nie dość, że konfiguracje są sztywno ustalone, to jeszcze trudno stwierdzić dokładnie, jakie komponenty zainstalował producent. Wiele osób mających pewne obycie z komputerami decyduje się w takim momencie na samodzielne zbudowanie maszyny spełniającej ich oczekiwania. Do nich właśnie adresowany jest niniejszy przewodnik.

Zobacz również:

W dalszej części artykułu przedstawiamy trzy przykładowe konfiguracje, każdą z nich budując pod kątem diametralnie odmiennych zastosowań. Na pierwszy ogień poszedł komputer do pracy biurowej, potem komputer dla wymagającego gracza, a na końcu maszyna do pracy z multimediami, np. do obróbki wideo.

Aby zachować czytelny charakter przewodnika, każdy przepis ma taką samą postać. Podajemy w pierwszej kolejności najbardziej przez nas polecane komponenty (procesor, karta graficzna, twardy dysk itd.), następnie uzasadniamy wybór, a na końcu podajemy propozycję alternatywną.

Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach rozwiązania alternatywne mogą kosztować nieco więcej od najbardziej polecanych, niekoniecznie oferując wyższą wydajność lub bogatsze możliwości. Często jednak wybór konkretnego rozwiązania dyktowany jest indywidualnymi preferencjami kupującego, co chcieliśmy również uwzględnić.

Każdy opis zakończony jest krótkim przewodnikiem pod hasłem "Strategie rozbudowy". Warto się z nim zapoznać, aby wiedzieć, jakie są możliwości i jakich pułapek unikać, gdy będziemy chcieli rozbudować naszą maszynę.

Wszystkie rekomendowane komponenty zajmowały w naszych testach czołowe miejsca w swoich kategoriach. Jeśli musieliśmy się zgadzać na pewne kompromisy ze względu na koszt (np. przy komputerze biurowym), to kierowaliśmy się przede wszystkim współczynnikiem opłacalności zakupu danego podzespołu.

Komputer biurowy

Nasza propozycja pozwoli zbudować klasyczny zestaw do pracy z aplikacjami biurowymi i w Internecie. W tego typu zastosowaniach zapewni wystarczającą wydajność, a na wysoki komfort pracy wpłynie również to, że zastosowany procesor nie wymaga wentylatora, co znacząco redukuje poziom hałasu generowanego przez cały komputer.

Procesor VIA C3 950 MHz

Procesor VIA C3 nie potrzebuje aktywnego chłodzenia - wystarczy bezgłośny radiator.Kliknij, aby powiększyćProcesor VIA C3 nie potrzebuje aktywnego chłodzenia - wystarczy bezgłośny radiator.Uzasadnienie Wykonany jest w technologii 0,13 mikrona i dzięki bardzo dobrej architekturze termicznej nie wymaga dodatkowego chłodzenia oprócz radiatora. Przeznaczony jest do instalacji w gniazdach Socket 370, a to oznacza zgodność z bardzo wieloma tanimi płytami głównymi dostępnymi na rynku. Zapewnia wydajność wystarczającą do nowoczesnych aplikacji biurowych.

Alternatywa Celeron 1 GHz

Płyta główna ECS P6IEA-T

Uzasadnienie Jest to płyta główna zbudowana na sprawdzonym chipsecie i815E. Jednocześnie zalicza się do najtańszych płyt zawierających zintegrowany układ graficzny i dźwiękowy, co było jednym z wyjściowych założeń do taniego komputera biurowego. Współpracuje z tanimi pamięciami SDRAM. Nie należy się po nich spodziewać rekordów wydajności, ale bez obaw można oczekiwać stabilnej pracy.

Alternatywa Asus TUSL2

Karta graficzna Zintegrowana z płytą główną.

Karta graficzna Creativea zapewni zapas mocy na kilka najbliższych miesięcy.Kliknij, aby powiększyćKarta graficzna Creativea zapewni zapas mocy na kilka najbliższych miesięcy.Uzasadnienie Nasz zestaw nie jest przeznaczony do gier, więc wydajność w grafice 3D nie ma znaczenia. Nie będziemy też wykorzystywać monitorów o dużych przekątnych, pracujących w wysokich rozdzielczościach. Zintegrowana karta pozwoli zredukować koszt całego zestawu.

Alternatywa Karta z układem GeForce2 MX 200.

Karta dźwiękowa Zintegrowana z płytą główną.

Uzasadnienie Karta dźwiękowa posłuży głównie do odtwarzania dźwięków Windows i czasami plików MP3, do czego nie potrzeba droższych kart spod znaku np. SB Live!

Alternatywa Sound Blaster Live! 4.1

Pamięć 128 MB PC100/133 SDRAM

Uzasadnienie Do pracy z aplikacjami biurowymi 128 MB w zupełności wystarcza. Ceny pamięci wzrosły w ostatnich miesiącach i zakup dodatkowych 128 MB nie zawsze będzie ekonomicznie uzasadniony.

Alternatywa 256 MB PC100/133 SDRAM

Twardy dysk Maxtor DiamondMax Plus 60 (40 GB)

Uzasadnienie Dysk ten w naszych testach osiągnął w swojej kategorii jeden z najwyższych wyników w próbie wydajności. Pojemność 40 GB w przypadku typowych zastosowań biurowych wystarcza z dużym zapasem.

Alternatywa Seagate Barracuda ATA IV (40 GB)

Napęd dysków optycznych Nagrywarka Ricoh MP7240A

Uzasadnienie Podczas pracy biurowej zazwyczaj tworzymy wiele dokumentów wszelkiego rodzaju, które raz na jakiś czas wypadałoby zarchiwizować, podobnie jak dane ściągane z Internetu. Nagrywarka Ricoh 24X pozwoli zrealizować te zadania szybko, a przy okazji kosztuje niezbyt dużo. Wyniki testów wciąż dają jej miejsce w naszym rankingu TOP 10, nawet pomimo konkurencji ze strony teoretycznie szybszych nagrywarek 32X i 40X.

Alternatywa AOpen CRW2440, Traxdata CDRW241040Plus

Monitor Hyundai ImageQuest B790+

Uzasadnienie Powszechnie wiadomo, że oszczędzanie na monitorze może mieć fatalne konsekwencje. Z drugiej strony, ograniczenia budżetowe realnie istnieją. Proponowany przez nas monitor firmy Hyundai to w takiej sytuacji doskonały kompromis. Wyróżnia się stosunkowo niską ceną, zachowując jednocześnie dobre parametry użytkowe, co przełożyło się na wysokie oceny możliwości i jakości obrazu w naszych testach.

Alternatywa LG Flatron 795 FT Plus

Strategie rozbudowy

Planując pod kątem przyszłej rozbudowy zaproponowanego powyżej zestawu, musimy pamiętać o kilku istotnych faktach. Jednym z popularniejszych sposobów zwiększenia możliwości komputera jest wymiana procesora na szybszy. Jednak w naszym przypadku kryje się w tym pewne niebezpieczeństwo. Otóż nowe wersje procesorów Celeron wykorzystywać będą jądro Pentium 4 i przeznaczone będą do gniazda Socket 478, a nie do Socket 370, jak dotychczas. Wiele wskazuje, że w związku z tą zmianą również VIA swój następny procesor Nehemiah skonstruuje z myślą o tym gnieździe. Oznacza to, że płyty z Socket 370 odejdą do historii i trudno będzie znaleźć do nich szybsze procesory. Jest to jednak kwestia jeszcze co najmniej kilku miesięcy - na razie można kupić procesory Celeron taktowane zegarem 1,3 GHz i przeznaczone do Socket 370.

W przypadku innych komponentów komputera większe pułapki nie powinny już na nas czyhać. Prawdopodobnie jednym z pierwszym unowocześnień, które będziemy rozważać, stanie się wymiana monitora CRT na panel LCD, który w pracy biurowej zapewnia zdecydowanie wyższy komfort. Jest to wprawdzie wciąż dość poważna inwestycja, jednak ceny takich monitorów szybko spadają. Jakość obrazu modeli, które zajmują czołowe pozycje w naszych testach (NEC Multisync LCD 1550M, Sharp LL-T1512W), pozwala na długą pracę bez odczuwalnego zmęczenia. Ważne jest jednak wyposażenie komputera w kartę graficzną odpowiedniej jakości, najlepiej z cyfrowym wyjściem DVI. W przypadku komputera biurowego warto rozważyć na przykład modele wyposażone w układ ATI Radeon 7000. Układ graficzny zintegrowany z płytą główną, wystarczający do sterowania monitorem CRT średniej klasy, okaże się niewystarczający, aby pokazać cały potencjał dobrej klasy monitora LCD.