Twierdza Outlook

Wyposażamy Microsoft Outlook w aplikacje chroniące przed zagrożeniami i znacznie poprawiające komfort pracy.

Wyposażamy Microsoft Outlook w aplikacje chroniące przed zagrożeniami i znacznie poprawiające komfort pracy.

Programy zabezpieczające Microsoft OutlookKliknij, aby powiększyćProgramy zabezpieczające Microsoft OutlookWedle badań NetTrack przeprowadzonych w styczniu 2002 roku przez firmę SMG/KRC Poland Media S.A., 58,5 procent polskich internautów korzysta z poczty elektronicznej. Jest to drugi, po przeglądaniu stron WWW, najpopularniejszy sposób wykorzystywania Internetu. Korzystanie z e-wiadomości, choć niezwykle pomocne, często bywa kłopotliwe, a czasem wręcz niebezpieczne. Dzieje się tak głównie za sprawą spamu, wirusów oraz kradzieży informacji. W dalszej części tekstu pokażemy, jak "uzbroić" Microsoft Outlook, najpopularniejszy wśród internautów program pocztowy, w aplikacje przeciwdziałające zagrożeniom i ułatwiające pracę.

Zobacz również:

Śmieciowa poczta

Regulowane suwaki w programie Inbox Protector pozwalają ustalić hierarchię odrzucanych wiadomości. Pewnym ograniczeniem może być tutaj brak możliwości dodania nowych kategorii.Kliknij, aby powiększyćRegulowane suwaki w programie Inbox Protector pozwalają ustalić hierarchię odrzucanych wiadomości. Pewnym ograniczeniem może być tutaj brak możliwości dodania nowych kategorii.Spam to niechciana korespondencja przesyłana na konta poczty elektronicznej lub do grup dyskusyjnych. W istocie oznacza zalewanie Internetu kopiami tej samej wiadomości w celu zmuszenia do jej przeczytania osób, które, gdyby miały wybór, nigdy by tego nie zrobiły. Bardzo często taka śmieciowa poczta (junk mail) to reklamy podejrzanych produktów, wskazówki typu "wzbogać się w pięć minut" i inne, często nielegalne, oferty. Wiele osób mylnie traktuje jako spam np. reklamy przysyłane przez operatorów darmowych kont pocztowych. Tymczasem decyzja o korzystaniu z ich usług jest jednoznaczna z wyrażeniem zgody na odbieranie tego typu poczty (m.in. dzięki temu konta pocztowe pozostają nadal darmowe). Spam daje się we znaki szczególnie użytkownikom modemów, którzy ponoszą duże koszty, odbierając setki kilobajtów niepotrzebnej poczty. Dotyczy to również osób czytających elektroniczne listy przez telefony komórkowe i płacących za liczbę przesyłanych danych.

Outlook daje możliwość zabezpieczenia się przed niechcianą pocztą. Służy do tego opcja Wiadomości-śmieci. Jednakże, aby z niej korzystać, należy najpierw zdefiniować, jakie czynności program ma wykonać po otrzymaniu niepotrzebnych listów.

W tym celu należy wybrać z menu Narzędzia opcję Organizuj. Nad wyświetlanym folderem pojawi się nowe okno, w którym po lewej stronie będzie dostępna opcja Wiadomości-śmieci. Outlook nie rozróżnia typów śmieciowej poczty, jednak pozwala wyłączyć z niej spam tylko dla dorosłych. Możemy zdecydować, czy listy mają być wyróżniane kolorem, czy przenoszone do wybranego przez nas folderu. Jeżeli dokonamy niezbędnych ustawień, wówczas prawym przyciskiem myszy należy kliknąć wiadomość od nadawcy, którego chcemy ignorować.

W wyświetlonym menu wystarczy kliknąć Wiadomości-śmieci następnie Dodaj do listy nadawców śmieci lub Dodaj do nadawców treści "dla dorosłych".

Jeżeli chcemy usunąć nadawcę z czarnej listy, należy ponownie zaznaczyć Wiadomości-śmieci w opcji Organizuj i kliknąć odsyłacz do dalszych opcji. Warto wiedzieć, że opcja Wiadomości-śmieci działa wyłącznie w przypadku kont pracujących z protokołem POP.

Każdy użytkownik korzystający z wyżej wymienionego mechanizmu szybko się zorientuje, że pominięcie jednego nadawcy nic nie da, gdyż listy zaczynają przychodzić z innego konta pocztowego umieszczonego na tym samym serwerze. Aby rozszerzyć możliwości tworzenia czarnych list nadawców śmieci oraz nadawców treści dla dorosłych warto rozważyć instalację Junk Url. Program pozwoli ignorować pocztę nie tylko z konkretnych kont pocztowych, ale również z konkretnych serwerów. Jego zaletą jest pełna integracja z wbudowanym w Outlook mechanizmem obrony przed spamem (nie trzeba po raz kolejny wprowadzać adresów) oraz dostępność - program tworzy nowe menu w Outlooku. Jedyną niedogodnością jest ograniczenie możliwości zarządzania odebraną śmieciową pocztą - możemy wykonać tylko te czynności, które wcześniej zdefiniowaliśmy w programie pocztowym.

Program Spam Deputy umożliwia odesłanie niechcianej poczty do dostawcy usług internetowych i do organizacji zajmujących się walką ze spamem. Dzięki temu w przyszłości inni użytkownicy poczty elektronicznej będą lepiej chronieni.Kliknij, aby powiększyćProgram Spam Deputy umożliwia odesłanie niechcianej poczty do dostawcy usług internetowych i do organizacji zajmujących się walką ze spamem. Dzięki temu w przyszłości inni użytkownicy poczty elektronicznej będą lepiej chronieni.Wszyscy użytkownicy, którym nie wystarczy dodana do Outlooka ochrona przed spamem, mogą zainstalować specjalistyczne aplikacje. Do najlepszych programów pozwalających na oczyszczenie skrzynki pocztowej ze śmieciowej poczty można zaliczyć Spam Deputy. Przeznaczony jest do Microsoft Outlook 2000/XP i po instalacji widoczny pod postacią przycisku na pasku narzędzi programu. Jego instalacja nie jest prosta, gdyż Spam Deputy to aplikacja typu add-in. Najpierw należy odnaleźć katalog, w którym można umieszczać nakładki do Outlooka, i tam rozpakować zawartość pliku instalacyjnego (plik SpamDpty.dll). Potem trzeba wybrać menu Narzędzia/Opcje, kartę Inne i przycisk Opcje zaawansowane. Następnie kliknąć przycisk Dodatki COM i w wywołanym oknie powinna pojawić się lista Dostępne dodatki wraz z dopisanym do niej Spam Deputy Add-in. Wystarczy zaznaczyć pole obok nazwy programu, aby został włączony do środowiska Outlooka (jeżeli programu nie ma na liście, należy wskazać go za pomocą przycisku Dodaj katalog, do którego rozpakowaliśmy plik z pliku instalacyjnego). Wystarczy ponownie uruchomić program, aby przycisk Spam Deputy pojawił się na pasku narzędzi.

Samo działanie aplikacji jest proste - zaznaczamy niechcianą wiadomości i klikamy ikonę Spam Deputy. Program najpierw przeprowadzi procedurę informowania producenta o nadawcy śmieciowej poczty i dopisze go do naszej listy nadawców spamu, a następnie oznaczy list jako przeczytany i przeniesie go do folderu SpamDeputy. Aby cieszyć się zaawansowanymi możliwościami programu, należy go skonfigurować. Można to zrobić, wywołując okno Spam Deputy Options, poprzez kliknięcie przycisku Spam Deputy z jednocześnie wciśniętym klawiszem [Shift]. Pierwsza z sześciu kart nosi nazwę SpamCop. Jest to usługa w trybie online, która pozwala na zlokalizowanie adresu, z którego został wysłany niechciany e-mail. Jeżeli zaznaczymy opcję Report spam via the SpamCop website, to inni użytkownicy programu (głównie Ci, którzy wykupili licencję) zostaną ochronieni przed spamem wychodzącym z danego adresu, jeżeli mają filtrowane konto pocztowe. Druga karta to Spam Recycling Center. Wybranie opcji Send spam to Spam Recycling Center spowoduje przekazanie do SRC (automatycznie lub ręcznie) niechcianego przez nas listu, który po analizie zostanie przekazany dalej władzom federalnym USA i firmom zajmującym się zwalczaniem spamu. Trzecia karta, Forward, pozwala na przesłanie śmieciowych listów innym instytucjom i użytkownikom (np. pod specjalny adres dostarczony przez dostawcę usług internetowych). Oprócz wyżej wymienionych czynności dzięki kolejnej karcie, Actions, będzie można decydować, co zrobić z niechcianą wiadomością - przenieść do wybranego przez nas folderu, skasować, oznaczyć jako przeczytaną, dodać jej adres pochodzenia do listy adresów, z których przychodzą śmieciowe wiadomości. Czasem warto przejrzeć listy, które program zaklasyfikował jako śmieciowe, gdyż mogą się znaleźć wśród nich wiadomości warte zachowania.

Wśród innych programów broniących Outlooka (i nas) przed spamem możemy wyróżnić także Mail Tracker Pro 1.1a, który służy do szukania rzeczywistych adresów, użytych do wysyłania śmieciowych wiadomości. Produkt firmy Visualware uruchamia się, gdy zaznaczymy list, który ma być zbadany, i klikniemy ikonę programu umieszczoną na pasku narzędzi.

W osobnym oknie program zaprezentuje wyniki poszukiwań w formie tekstowej. Jeżeli mamy zainstalowany inny produkt firmy Visualware, VisualRoute, to adresy internetowe zostaną naniesione na mapę świata i program przedstawi nam trasę, jaką pakiety przebyły, zanim dotarły do naszej skrzynki odbiorczej. Produktem bardziej ofensywnym jest Inbox Protector 1.0. Po zainstalowaniu automatycznie filtruje pocztę i w zależności od ustawionych współczynników czułości (przedstawionych w postaci suwaków pomiędzy wartościami mniej i więcej) automatycznie przenosi podejrzane wiadomości do osobnego folderu. Dodatkowo mamy możliwość umieszczenia niechcianych nadawców na liście zakazanych adresów (Banned Senders). Jedyną wadą programu jest to, że do pracy potrzebuje folderu o nazwie Inbox - w polskiej wersji Outlooka trzeba założyć go samemu.