Przepis na iKino

Sposób na cyfrowe kino najwyższej jakości jest prosty. Do tego celu potrzebny jest najnowszy iMac z ekranem LCD, nagrywarką DVD-R i pakietem darmowego oprogramowania. Taki zestaw pozwala na obróbkę cyfrowych plików wideo i przygotowanie własnego filmu na płycie DVD zaledwie w ciągu kilku godzin.

Sposób na cyfrowe kino najwyższej jakości jest prosty. Do tego celu potrzebny jest najnowszy iMac z ekranem LCD, nagrywarką DVD-R i pakietem darmowego oprogramowania. Taki zestaw pozwala na obróbkę cyfrowych plików wideo i przygotowanie własnego filmu na płycie DVD zaledwie w ciągu kilku godzin.

Rys.1Kliknij, aby powiększyćRys.1Kamera wideo stała się już codziennością w wielu polskich domach. Nagrywamy filmy z wesel, wakacji, urodzin dzieci czy też zawodów sportowych. Coraz więcej pojawia się również amatorskich filmów wideo, które wzbudzają zainteresowanie wśród zawodowych filmowców. Jednak montaż takiego filmu bez profesjonalnych narzędzi jest znacznie utrudniony, a i kaseta wideo jest coraz mniej wygodna w użyciu. Hitem ostatniego roku staje się płyta DVD, która zapewnia nieporównywalnie lepszą jakość obrazu i dźwięku, niż standardowa kaseta VHS.

Zobacz również:

Niezbędne narzędzia

Rys.2Kliknij, aby powiększyćRys.2Jeszcze do niedawna nagrywanie własnych płyt DVD było hobby dla bardzo bogatych ludzi. Pierwszy komputer osobisty z napędem DVD-R - Power Mac G4 - kosztował kilkanaście tysięcy złotych. W styczniu tego roku Apple zaprezentował jednak pierwszy domowy komputer z taką nagrywarką - iMac G4. Choć jego cena w dalszym ciągu może wydawać się wysoka, to nie zapominajmy, że w komplecie otrzymujemy również ekran LCD o przekątnej 15 cali, bardzo wydajny procesor PowerPC G4 oraz pojemny dysk twardy. Do komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi służą trzy porty USB oraz dwa złącza FireWire (IEEE 1394), które umożliwiają podłączenie kamer cyfrowych DV.

Rys.3 i 4Kliknij, aby powiększyćRys.3 i 4W najdroższym modelu iMaca można znaleźć napęd SuperDrive, który pozwala na nagrywanie płyt DVD i CD-RW. Filmy DVD nagrane w ten sposób mogą być odtwarzane w większości stacjonarnych odtwarzaczy DVD. Dostępny jest również wariant dla mniej wymagających. Dwa niższe modele iMaców mają wbudowane nagrywarki CD-RW, pozwalające na przygotowanie filmu w formacie Video CD, który również jest akceptowany przez odtwarzacze DVD.

iMac G4 - dane techniczneKliknij, aby powiększyćiMac G4 - dane techniczneGłównym systemem operacyjnym iMaca G4 jest Mac OS X, oparty na systemie Unix (a konkretnie na jego wersji FreeBSD). Nie trzeba się jednak obawiać konieczności pracy w trybie tekstowym - OS X ma bardzo wygodny w użyciu graficzny interfejs użytkownika, a większość użytkowników Maców nigdy w życiu nie uruchomiła jeszcze terminalu tekstowego.

Do każdego Maca dołączony jest iMovie - program do obróbki cyfrowego wideo. Jeśli zdecydujesz się na kupno komputera z napędem DVD-R, potrzebny ci będzie również iDVD, czyli program do prostego przygotowywania własnych filmów DVD.

Przygotowanie składników

Rys.5Kliknij, aby powiększyćRys.5Pierwszym etapem pracy jest import materiału filmowego do iMovie. Możliwe są tu dwa warianty pracy: po pierwsze, jeśli nagrane ujęcia będą kopiowane z cyfrowej kamery DV, wystarczy podłączyć ją do złącza FireWire w komputerze i kliknąć przycisk Import w iMovie; program sam dokona podziału materiału na ujęcia i umieści je na "półce" po prawej stronie ekranu (rys. 1). Możliwe jest również skopiowanie materiału z analogowej kamery wideo, ale do tego celu będzie potrzebny albo drogi grabber, albo kamera DV, która będzie służyła jako pośrednik między kamerą analogową a komputerem. Drugim rozwiązaniem jest wykorzystanie plików, które już znajdują się na dysku (na przykład w formacie MPEG). Aby je umieścić w projekcie iMovie, wystarczy otworzyć QuickTime Player (w wersji Pro) i wyeksportować plik do formatu DV Stream. Nie zapominaj jednak, iż takie pliki są już często skompresowane, co może odbić się na jakości gotowego filmu DVD.

Rys.6Kliknij, aby powiększyćRys.6Kiedy wszystkie ujęcia znalazły się już w naszym projekcie, możemy rozpocząć tworzenie filmu. Interfejs programu jest wyjątkowo prosty (rys. 2) - wszystkie operacje są wykonywane intuicyjnie metodą "przeciągnij i upuść". Wybrane klipy wideo wystarczy przeciągnąć myszką na ścieżkę czasu i umieścić w odpowiedniej kolejności. Oczywiście, możliwe jest także wstawianie jednego ujęcia wewnątrz innego, przycinanie materiału oraz zmiana prędkości jego odtwarzania.

Trochę przypraw

Teraz nadszedł czas na najciekawszą część projektu, czyli dodanie przejść między poszczególnymi ujęciami. Do dyspozycji mamy wiele podstawowych trików znanych z telewizji, takich jak przenikanie, nakładanie się, fade-in i fade-out. Możliwe jest także zastosowanie prostych efektów specjalnych, umożliwiających korekcję koloru (obraz czarno-biały lub w sepii, zmiękczanie lub wyostrzanie itp.). Wszystkie efekty mogą być kontrolowane w czasie rzeczywistym (rys. 3 i 4). Dodatkowe można pobrać ze strony Apple'a.

Rys.7Kliknij, aby powiększyćRys.7Jeśli tworzymy dłuższy film, nie wolno zapominać o dodaniu napisów początkowych i końcowych, a także podpisów pojawiających się w trakcie projekcji. Do dyspozycji mamy wiele rodzajów napisów przypominających te stosowane w filmach, teledyskach i programach telewizyjnych (rys. 5 i 6).

A teraz posłuchajmy

Jeśli przygotowujesz wideoklip swojego zespołu muzycznego, muzyka będzie równie ważna jak obraz. Ale nawet w przypadku prostego filmu z wakacji warto pomyśleć o dodaniu interesującej ścieżki dźwiękowej.

W iMovie jest to wyjątkowo łatwe. Program może obsłużyć praktycznie nieograniczoną liczbę klipów dźwiękowych. Do dyspozycji mamy trzy źródła dźwięku - gotową bibliotekę krótkich efektów dźwiękowych, możliwość nagrania na przykład własnego komentarza poprzez mikrofon lub wstawienie pliku MP3 lub ścieżki audio z płyty CD. Po raz kolejny odbywa się to przy użyciu funkcji "przeciągnij i upuść" (rys. 7).

Pieczemy danie

Rys.8Kliknij, aby powiększyćRys.8Nasz film już jest gotowy. Teraz pozostaje do wyboru jego format końcowy - QuickTime (z różnymi ustawieniami wielkości i jakości obrazu) lub materiał do nagrania na płytę DVD (rys. 8). Jeśli chcesz, możesz także nagrać całość materiału z powrotem na kamerę cyfrową.

iDVD pozwala na nagranie na jednej płycie około 90 minut materiału filmowego oraz tysięcy fotografii lub rysunków. Ograniczenie długości filmu jest związane z długim czasem renderowania plików oraz uniknięciem błędów w czasie nagrywania. W programie znajduje się zestaw schematów do tworzenia pełnego interfejsu płyty DVD, ale możliwe jest także użycie własnoręcznie przygotowanych materiałów. W tym celu wystarczy przeciągnąć na okno programu pliki stworzone w dowolnym programie graficznym. Co ciekawe, iDVD obsługuje teraz ruchome menu - tło interfejsu, a nawet przyciski mogą również być filmami (rys. 9).

Rys.9Kliknij, aby powiększyćRys.9Oczywiście, możliwe jest także odtwarzanie muzyki w trakcie pracy z menu. Dzięki systemowi Mac OS X kodowanie filmu do formatu MPEG oraz nagrywanie płyty odbywa się w tle, podczas gdy użytkownik może zająć się innymi zadaniami. Choć rzadko się o tym wspomina, napęd SuperDrive pozwala na nagrywanie także płyt typu DVD-RW. Choć takie nośniki są droższe niż standardowe DVD-R, teraz możliwe jest wielokrotne wykorzystanie tej samej płyty. Istnieje jednak pewne istotne ograniczenie - bardzo mało stacjonarnych odtwarzaczy DVD może odtworzyć takie płyty.

Więcej informacji:

http://www.apple.com.pl/products/imac/

http://www.apple.com/imovie

http://www.apple.com/idvd