Jaguar - droga bez odwrotu

Choć od oficjalnej premiery Mac OS-a X upłynęło już sporo czasu, to wielu użytkowników Macintoshy jeszcze nie zdecydowało się na przesiadkę. Przyczyn ku temu jest wiele - od przyzwyczajeń do braku aplikacji.

Choć od oficjalnej premiery Mac OS-a X upłynęło już sporo czasu, to wielu użytkowników Macintoshy jeszcze nie zdecydowało się na przesiadkę. Przyczyn ku temu jest wiele - od przyzwyczajeń do braku aplikacji.

Początkowo system był dość powolny i miał problemy ze stabilnością. Na szczęście te problemy rozwiązała wersja 10.1, która w zgodnej opinii wielu osób pracuje bezproblemowo.

Zobacz również:

<b>Cyfrowy koncentrator</b> Preferencje systemowe zostały poddane face liftingowi.Kliknij, aby powiększyćCyfrowy koncentrator Preferencje systemowe zostały poddane face liftingowi.Jeszcze do niedawna brakowało także wielu podstawowych aplikacji, co było szczególnie ważne dla grafików. Sytuacja znacznie się jednak zmieniła - do dyspozycji mamy praktycznie wszystkie najważniejsze programy ze stajni Adobe, Macromedii i Microsoftu. Jedynym outsiderem jest QuarkXPress, który działa jedynie w środowisku Classic, a informacje o natywnej wersji dla OS-a X są coraz bardziej niejasne.

Jednak Apple nie zaprzestaje rozwoju. Na lipcowych targach zadebiutuje wersja OS X 10.2 (być może będzie ona miała numer 10.5) o kodowej nazwie Jaguar. Oczywiście, firma zapowiada poprawienie większości istniejących błędów i niedoróbek, ale nie jest to najciekawsza informacja.

W systemie pojawi się wiele nowych technologii i funkcji, dzięki którym Apple wkroczy na nowe obszary.

Nowe funkcje Findera

<b>Szybkie wyszukiwanie</b> Niezbędne pliki można wyszukać bezpośrednio z okna Findera.Kliknij, aby powiększyćSzybkie wyszukiwanie Niezbędne pliki można wyszukać bezpośrednio z okna Findera.Wszystkie aktualizacje OS-a są związane ze zmianami w Finderze. Pojawienie się Jaguara oznacza powrót wyskakujących teczek - jest to jedna z funkcji, której bardzo brakowało użytkownikom. Zmieniono także sposób wyszukiwania plików. Teraz wystarczy wpisać nazwę szukanego elementu w oknie Findera. Możliwe będzie także współdzielenie drukarek USB.

Reorganizacji uległo rozmieszczenie poszczególnych tablic w preferencjach systemowych. Jest to odzwierciedlenie filozofii "cyfrowego koncentratora". W oknie System Preferences pojawiła się nowa kategoria Digital Hub, obejmująca opcje nagrywania, współpracy z kamerą wideo i cyfrowym aparatem fotograficznym, a także obsługi odtwarzacza MP3.

Zarządzanie użytkownikami

<b>Nakazy i zakazy</b> Administrator może dokładnie zdefiniować opcje użytkownika.Kliknij, aby powiększyćNakazy i zakazy Administrator może dokładnie zdefiniować opcje użytkownika.Często zdarzają się sytuacje, w których jeden Macintosh jest używany przez wiele osób.

Do tej pory w systemie OS X brakowało funkcji Multiple Users znanej z wcześniejszych wersji OS-a. Dostępne były praktycznie dwie opcje - użytkownik mógł być administratorem z pełnymi prawami do systemu lub użytkownikiem, który mógł bez problemów uruchomić praktycznie dowolną aplikację.

Na szczęście uległo to zmianie w Jaguarze. Administrator może zdefiniować aplikacje i narzędzia, jakie mogą być uruchamiane przez posiadacza danego konta.

Do łask powrócił również uproszczony Finder (Simplified Finder), który jest idealnym rozwiązaniem dla dzieci. Możliwe jest zablokowanie dostępu do preferencji systemowych, a także możliwości nagrywania płyt CD w Burnerze.