Koniec zamieszania z czcionkami

Choć użytkownicy Maców zawsze cieszyli się dużą swobodą w zakresie pracy z czcionkami, to jednak od czasu do czasu zdarzały się dziwne konflikty, niewytłumaczalne podmiany krojów pisma, a nawet zawieszenie systemu spowodowane uszkodzonymi czcionkami. Mac OS X rozwiązuje te problemy i udostępnia nowe funkcje obsługi czcionek.

Choć użytkownicy Maców zawsze cieszyli się dużą swobodą w zakresie pracy z czcionkami, to jednak od czasu do czasu zdarzały się dziwne konflikty, niewytłumaczalne podmiany krojów pisma, a nawet zawieszenie systemu spowodowane uszkodzonymi czcionkami. Mac OS X rozwiązuje te problemy i udostępnia nowe funkcje obsługi czcionek.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, iż zarządzanie czcionkami w nowym systemie jest skomplikowane. digit spieszy więc z pomocą.

Zobacz również:

Nowe formaty czcionek

Oprócz tradycyjnych czcionek ekranowych i TrueType nowy Mac OS X obsługuje także postscriptowe i OpenType. Pojawił się też nowy format nazywany dfont (czcionka TrueType z rozgałęzieniem danych). Prawdopodobnie większość czytelników dobrze zna format PostScript, omówię więc krótko inne rodzaje czcionek.

W 1997 roku technologię OpenType zaprezentowały Adobe i Microsoft, ale do momentu pojawienia się OS-a X użytkownicy Maców korzystali z Adobe Type Managera do obsługi tego formatu. OpenType stanowi rodzaj "osłonki" wokół formatów TrueType i PostScript. Czcionka OpenType to jeden plik, który działa na wszystkich platformach (w przeciwieństwie do czcionek TrueType i PostScript, które wymagały oddzielnych wersji dla platform Mac i PC).

Największą zaletą czcionek OpenType jest obsługa rozszerzonego zestawu znaków, a także Unicode, czyli metody kodowania znaków, pozwalającej na umieszczenie w jednym kroku ponad 65 000 różnych symboli (glifów). Czcionki postscriptowe i wczesne wersje TrueType zawierały tylko 256 takich symboli.

Jest to bardzo ważna kwestia z kilku przyczyn. Po pierwsze, obecność dodatkowych symboli jest niezbędna do obsługi znaków narodowych. Po drugie, wielu grafików potrzebuje dodatkowych znaków, takich jak ligatury; w standardowym zestawie brak dla nich miejsca. Wielu producentów nie sprzedaje jeszcze czcionek OpenType (wyjątkiem jest tu Adobe i Bitstream), ale sytuacja powinna się szybko zmienić.

Format dfont jest praktycznie identyczny z TrueType, ale bardziej przyjazny dla systemu OS X. Wszystkie informacje w pliku dfont są przechowywane w sposób zgodny z obecnymi i przyszłymi systemami plików Uniksa (na przykład UFS). Ponieważ czcionki tego rodzaju są używane przez sam system, nie należy raczej spodziewać się dodatkowych krojów pisma od innych producentów.

Położenie czcionek w OS-ie X

Dom, słodki domKliknij, aby powiększyćDom, słodki domW systemie OS X czcionki są przechowywane w sześciu różnych miejscach (zobacz tabela "Dom, słodki dom"), a w czasie wyszukiwania określonego kroju system przeszukuje te miejsca w ściśle określonej kolejności. W jakiej teczce należy więc przechowywać czcionki? To zależy!

W przypadku aplikacji pracujących w środowisku Classic system będzie przeszukiwał tylko folder Fonts dla systemu OS 9. Jeśli twoje aplikacje pracują w trybie Classic i OS-ie X, wszystkie czcionki powinny znaleźć się w tym folderze, dzięki czemu będą dostępne dla wszystkich programów. Jeśli jednak zdecydowałeś się już na porzucenie starego systemu operacyjnego, powinieneś umieścić swoje czcionki w osobistym folderze Fonts (nazwa_użytkownika: Library: Fonts). Jeśli chcesz zapewnić ten sam zestaw czcionek dla wszystkich użytkowników danego komputera, to użytkownik z prawami administratora powinien zainstalować je w katalogu Library: Fonts.

Specjalnym przypadkiem są czcionki postscriptowe typu Multiple Master, gdyż OS X nie obsługuje ich bezpośrednio. Ponieważ aplikacje Adobe (takie jak InDesign, Photoshop i Illustator) potrafią je wykorzystać, wystarczy umieścić takie czcionki w folderze Fonts aplikacji (na przykład nazwa_użytkownika: Library: Application Support: Adobe: Fonts). Czcionki tego typu będą działały poprawnie również w środowisku Classic po zainstalowaniu w OS-ie 9 Adobe ATM Deluxe lub ATM Light (wersja 4.6.2 lub nowsza).

Konflikty czcionek

Większość grafików używa ogromnej liczby krojów pisma. W takim przypadku warto pomyśleć o skorzystaniu z programu do zarządzania czcionkami (zobacz dalszą część artykułu). Jeśli jednak tego nie planujesz, kontynuuj czytanie.

Kiedy natywna aplikacja OS X prosi system o odnalezienie czcionki, wybiera on pierwszą, którą odnajdzie. Jeśli więc Helvetica została umieszczona w kilku miejscach, sam prosisz się o kłopoty. W dawnych czasach systemu OS 9 graficy pozostawiali tylko niezbędne czcionki w folderze Fonts - Geneva, Chicago, Charcoal, Monaco itp. Było to niezbędne dla zapewnienia prawidłowej pracy systemu i prawie nie zdarzały się konflikty z czcionkami.