Blaszana magia kina

Za niewielkie pieniądze możesz rozszerzyć możliwości komputera, aby pełnił funkcję cyfrowego magnetowidu. Pod względem jakości wizji i fonii z powodzeniem pobije poczciwy VHS. W poniższym materiale dowiesz się, jak to zrobić.

Za niewielkie pieniądze możesz rozszerzyć możliwości komputera, aby pełnił funkcję cyfroweg o magnetowidu. Pod względem jakości wizji i fonii z powodzeniem pobije poczciwy VHS. W poniższym materiale dowiesz się, jak to zrobić.

Tanie karty TV, jak np. Terratec Terra Tvalue, są na każdą kieszeń, jednak umożliwiają oglądanie telewizji tylko na ekranie monitora.Kliknij, aby powiększyćTanie karty TV, jak np. Terratec Terra Tvalue, są na każdą kieszeń, jednak umożliwiają oglądanie telewizji tylko na ekranie monitora.Szef przetrzymał Cię w pracy. Wróciłeś do domu później, niż przypuszczałeś. Nie zdążyłeś na transmisję rozgrywek piłkarskich. Trwa już od pół godziny. Nie szkodzi, przecież komputer nagrywa mecz. Podczas, gdy Ty "przewiniesz" nagranie, aby w spokoju obejrzeć początek zmagań, pecet będzie kontynuować rejestrację. Czy to luksus? Wcale nie. Wystarczy trochę gotówki, aby przeobrazić blaszany pecet w cyfrowy magnetowid. A wówczas możesz wynieść na strych trzeszczące kasety wideo.

Zobacz również:

Analogowo czy cyfrowo - dobór właściwej karty

Jeśli odbierasz sygnał telewizyjny za pomocą anteny naziemnej, musisz wyposażyć komputer w analogową kartę TV, chcąc używać go do oglądania telewizji lub nagrywania audycji. Alternatywnie możesz nabyć kartę z analogowym tunerem TV. Będąc abonentem telewizji kablowej, musisz ustalić, jakie programy oferuje Twój operator. Jeśli interesujące Cię kanały są dostarczane w postaci cyfrowej, możesz kupić kartę cyfrową z tunerem kablowym. Właściciele zestawów satelitarnych powinni zdecydować się na cyfrową kartę lub zewnętrzny odbiornik telewizji cyfrowej z USB zgodny ze standardem DVB (Digital Video Broadcasting).

TV na analogowo

Gdy zdecydujesz się na kartę analogową, zastanów się, jakie funkcje ma spełniać. Jeżeli ma służyć do okazyjnego oglądania audycji, np. wiadomości i publicystyki, wystarczy Ci stosunkowo tani model (przykładowo Terratec Terra Tvalue). Jeśli zaś pecet ma zastąpić magnetowid, wymagania wobec karty i peceta są znacznie większe. Komputer musi bowiem nagrywać aż 25 klatek na sekundę, nie wspominając o ścieżce dźwiękowej. W wyniku daje to aż 22 MB danych na sekundę. Nagranie dwugodzinnego filmu zajęłoby więc aż 155 GB miejsca na twardym dysku.

Z tego względu trzeba korzystać z kompresji danych. Koneserskie karty TV, np. Hauppauge Win-TV PVR PCI, mają wbudowany układ scalony kodujący dane w formacie MPEG-2. Tańsze modele nie dysponują takim układem, lecz zawierają oprogramowanie do odbioru, kompresji i zapisu sygnału TV. Zauważ jednak, że do kompresji software'owej jest wymagany wydajny procesor (z częstotliwością taktowania co najmniej 1 GHz), obszerne zasoby pamięciowe (co najmniej 256 MB RAM) i szybki twardy dysk.

Cyfrowy wybór

Chcąc odbierać sygnał cyfrowy telewizji kablowej, musisz zaopatrzyć się w kartę TV z tunerem kablowym (np. Hauppauge Win-TV DVB-c). Jeśli natomiast odbierasz sygnał za pomocą anteny satelitarnej, potrzebna Ci karta DVB (patrz wyżej) - np. Hauppauge Win-TV Nova Cl-s. Oba wymienione typy kart podłącza się bezpośrednio do elementu odbierającego sygnał - LNB (Low Noise Block) lub LNC (Low Noise Converter).

W przypadku starszych zestawów satelitarnych należy uprzednio sprawdzić, czy są przystosowane do odbioru telewizji cyfrowej (patrz instrukcja). Jeśli LNB lub LNC jest przeznaczony wyłącznie do odbioru sygnałów analogowych, trzeba wymienić go na nowszy model.

Do nagrywania audycji w cyfrowej jakości wystarczy komputer z procesorem Pentium 233 MMX (lub równorzędnym), ponieważ karta we własnym zakresie kompresuje dane do formatu MPEG-2. Jednak to nie wszystko. Oprócz tego karta powinna dysponować układem dekodowania danych w formacie MPEG-2 (np. Hauppauge Win-TV Nexus). W przeciwnym razie obowiązkiem dekodowania zostanie obarczony procesor. Zatem do odtwarzania nagranych audycji będzie potrzebny procesor taktowany z częstotliwością co najmniej 800 Hz.

Rozdzielczość

Aby Batman i inni bohaterowie ekranu nie skurczyli się do formatu znaczka pocztowego, lecz byli widoczni w pełnej krasie, karta TV musi zapewniać wystarczającą rozdzielczość. W zestawieniach danych technicznych można znaleźć dwie rozdzielczości. Jedna dotyczy bezpośredniego odtwarzania programu TV, druga zaś nagrywania. Jeśli interesuje Cię karta TV instalowana w slocie PCI, wybierz model, który potrafi odtwarzać 25 klatek na sekundę w rozdzielczości PAL (768x576 pikseli).

Zewnętrzne odbiorniki sygnału TV (np. Hauppauge Win-TV PVR USB) podłączane do portu USB 1.1 potrafią nagrywać i odtwarzać 25 klatek na sekundę w rozdzielczości 352x288 pikseli. Mniejsza rozdzielczość jest podyktowana ograniczoną wydajnością transmisji interfejsu USB 1.1. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na zewnętrznym odbiorniku, poczekaj do jesieni. Prawdopodobnie pod koniec września powinny pojawić się pierwsze odbiorniki TV obsługujące standard USB 2.0. Maksymalna prędkość transmisji wynosi tu aż 60 MB/s (w USB 1.1 tylko 1,5 MB/s), co pozwala odtwarzać i nagrywać w pełnej rozdzielczości PAL.

Gniazda i wtyki

Jeśli karta ma służyć do oglądania programu telewizyjnego, a także do nagrywania i odtwarzania audycji, powinna być wyposażona w następujące gniazda:

Antenna/Cable Do tego gniazda wejściowego podłącza się kabel anteny naziemnej lub telewizji kablowej.

LNB/LNC Gniazdo wejściowe w kartach DVB, które umożliwia podłączenie kabla prowadzącego z konwertera LNB lub LNC anteny satelitarnej.

Video-in To gniazdo jest potrzebne do przegrywania kaset (S)VHS z magnetowidu do komputera. Tanie modele kart nie dysponują takim gniazdem lub są wyposażone w jedno gniazdo chinchowe. Jeśli producent nie dołączył do karty odpowiedniego kabla-przejściówki, musisz go dokupić zależnie od tego, jakie gniazdo wyjściowe jest w Twoim magnetowidzie (Composite-Video, S-Video lub Scart, czyli tzw. Eurozłącze). Karty graficzne z zewnętrznym tunerem TV (np. Creative Personal Cinema) mają zazwyczaj oddzielne gniazda Composite-Video i S-Video.

Line-out Za pośrednictwem tego gniazda wyjściowego można podłączyć kartę TV do sprzętu stereo lub do karty dźwiękowej (gniazdo Line-in).

TV-out To gniazdo służy do podłączania analogowych urządzeń, takich jak telewizor czy konwencjonalny magnetowid. Dzięki temu możesz oglądać na ekranie telewizora i przegrywać na kasety (S)VHS programy zapisane na twardym dysku, płytach CD lub DVD.

Uczta dla uszu

Jeśli chcesz oglądać i nagrywać programy z wysoką jakością dźwięku, kup kartę, która obsługuje standard stereo (np. Terratec Cinergy 400 TV Stereo). Różnica ceny między modelami mono i stereo jest niewielka. A jeżeli komputer ma nagrywać nie tylko audycje telewizyjne, lecz również radiowe, sprawdź, czy karta ma wbudowany tuner radiowy (np. Terratec Tvalue Radio).

Nic bez oprogramowania

W szczególności najtańsze karty TV są wyposażane tylko w jedną aplikację, która pozwala ustawiać programy i przenosić sygnał TV na ekran monitora. Internetowe witryny zajmujące się opisywaną tematyką zawierają różne narzędzia do optymalizowania odbioru, np. freeware'owe programy More TV i Multidec.

Do nagrywania audycji telewizyjnych można użyć freeware'owego narzędzia Virtual Dub (dostępne pod adresem http://virtualdub.sourceforge.net, rozmiar pliku: 695 KB). Program ten nadaje się doskonale również do montażu sekwencji w formacie DivX, np. w celu usuwania irytujących bloków reklamowych. Natomiast zwolennikom nagrywania w formacie MPEG polecamy freeware'owy program MovieXone (dostępny pod adresem www.aist.com/international/download/, rozmiar pliku: ok. 30 MB).