Windows z CD-ROM-u

Czy musiałeś się kiedyś dostać do systemu Windows, który nie potrafi się uruchomić? Czy próbowałeś dotrzeć do danych w systemie zniszczonym przez wirusa? Nasza propozycja rozwiązania takich problemów polega na przygotowaniu specjalnej wersji Windows uruchamianej wyłącznie z CD-ROM-u!

Czy musiałeś się kiedyś dostać do systemu Windows, który nie potrafi się uruchomić? Czy próbowałeś dotrzeć do danych w systemie zniszczonym przez wirusa? Nasza propozycja rozwiązania takich problemów polega na przygotowaniu specjalnej wersji Windows uruchamianej wyłącznie z CD-ROM-u!

Eksport całego Rejestru do pliku tekstowego (opcja Wszystko)Kliknij, aby powiększyćEksport całego Rejestru do pliku tekstowego (opcja Wszystko)Czy można uruchomić Windows wyłącznie z CD-ROM-u? Większość użytkowników i specjalistów odpowie natychmiast, że w przypadku tak złożonego systemu - nie. To jednak nie do końca prawda, ponieważ są dwie wersje Windows, które można uruchamiać z innego nośnika niż twardy dysk: MS Windows NT Embedded oraz MS Windows CE. Mogą być nie tylko instalowane na nośnikach typu disk-on-chip, ale także zapisywane wprost w chipsetach urządzeń. Tym niemniej zwykła wersja Windows rzeczywiście nie może być uruchomiona wprost z CD-ROM-u. Powody są dwa: Windows musi mieć do niektórych plików dostęp w trybie zapisu, a ładowanie bibliotek dynamicznych z tak powolnego nośnika jak CD-ROM spowodowałoby spadek wydajności systemu uniemożliwiający normalną pracę. Nasza propozycja ominięcia tych problemów polega na dwustopniowym uruchamianiu Windows:

Zobacz również:

 • start systemu z CD-ROM-u w trybie wiersza poleceń (MS-DOS) i utworzenie RAM dysku o takiej wielkości, aby mieścił cały system Windows

 • rozpakowanie wcześniej przygotowanej specjalnej wersji Windows z CD-ROM-u do RAM dysku.

  Zawartość pliku autoexec.bat dla dyskietki startowej Windows 98

  a:\XMSDSK.EXE /t /y 160000 x:

  path x:\windows;x:\windows\command;a:\boot

  a:\unrar.exe x d:\windows.rar x:@ECHO OFF

  PROMPT $P$G

  set winbootdir=x:\windows

  md x:\temp

  SET TEMP=x:\TEMP

  SET TMP=x:\TEMP

  Polecenie z pierwszego wiersza pliku tworzy RAM dysk o rozmiarze 160 MB, który będzie widoczny pod literą x:. Drugi wiersz definiuje ścieżkę dostępu do przyszłego systemu Windows. Trzeci wiersz dekompresuje archiwum zawierające Windows do RAM dysku. Uwaga! W naszym przykładzie CD-ROM jest widoczny dla systemu pod literą d:, w Twoim przypadku może to być inna litera! Kolejne wiersze ustawiają zmienną winbootdir (określa położenie katalogu systemowego Windows) i tworzą katalog dla plików tymczasowych.

  Podstawową wadą takiego rozwiązania jest, oczywiście, to, że wszelkie zmiany w systemie zostaną utracone z chwilą wyłączenia komputera, jednak nasz system ma służyć w sytuacjach awaryjnych i zapis zmian w konfiguracji nie jest istotny.

  Tak przygotowany dysk startowy z Windows może służyć do celów diagnostyczno-naprawczych czy demonstracyjnych. Ponadto dzięki temu, że cały system znajduje się w pamięci RAM, działa on co najmniej kilkakrotnie szybciej niż uruchamiany z twardego dysku. Uwaga! Płytę CD z Windows powinien przygotować doświadczony użytkownik. Wskazana jest przynajmniej ogólna znajomość plików konfiguracyjnych MS-DOS (autoexec.bat i config.sys) oraz Windows (Rejestr).

  Na pewno pierwsze próby będą nieudane, bo mogą się pojawić nieoczekiwane problemy, np. związane ze sprzętem. Do pierwszych testów najlepiej użyć programu VMWare (www.vmware.com), który jest emulatorem pozwalającym na uruchamianie różnych systemów operacyjnych bez wpływu na ten, w którym pracujesz. Dostępna na stronach producenta w pełni funkcjonalna wersja trial (na miesiąc) całkowicie wystarczy do naszych celów. Jedyny problem z VMWare polega na tym, że ma on predefiniowaną konfigurację sprzętową maszyny wirtualnej i CD z Windows przygotowane na podstawie tego systemu na pewno nie będzie działać z Twoim prawdziwym systemem. Tym niemniej VMWare pozwoli przećwiczyć całą procedurę i zaoszczędzi wielu restartów maszyny.

  Trzeba pamiętać, że każda instalacja Windows związana jest ze sprzętem i CD przygotowany do Twojego komputera raczej nie zadziała w innym.

  Nasz opis dotyczy Windows 95 i 98 - podobnie można postąpić z Windows 3.x. Nowsze wersje Windows nie dadzą się w ten sposób przygotować, bo korzystają w czasie startu nie z bootloadera MS-DOS, a z własnego kodu (plik ntldr - NT Loader), który uniemożliwia załadowanie kopii systemu do pamięci RAM. Instalacja systemu w Windows RAM dysku jest niezgodna ze specyfikacją Microsoftu, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo przypadkowego zawieszania się systemu i problemów z jego uruchamianiem. Do nagrania płyty startowej z Windows będą potrzebne:

 • pliki rar.exe i unrar.exe - jest to popularny program do archiwizacji danych

 • płyta instalacyjna MS Windows 95 lub 98

 • dyskietki instalacyjne MS-DOS 6.x

 • program XMSDSK.EXE do tworzenia RAM dysku (znajdziesz go na płycie dołączonej do tego numeru PCWK)

 • jedna dyskietka

 • sterownik trybu rzeczywistego DOS do Twojego napędu CD-ROM (zazwyczaj znajduje się na dyskietce dołączonej do napędu)

 • pamięć RAM - od 200 MB

 • napęd CD-ROM

 • Twój system musi mieć przynajmniej 120-200 MB pamięci RAM

 • oprogramowanie do nagrywania płyt CD - np. Nero Burning Rom lub CDRWin.

  Etap pierwszy - instalacja Windows

  System Windows zawsze widzi RAM dysk jako Ms-ramdriveKliknij, aby powiększyćSystem Windows zawsze widzi RAM dysk jako Ms-ramdrivePierwszym zadaniem jest instalacja MS-DOS na twardym dysku oraz instalacja sterownika napędu CD-ROM tak, aby można było korzystać z napędu także w systemie MS-DOS. Jest to istotne, bo nasza płyta CD będzie musiała jeszcze w trybie MS-DOS (przed uruchomieniem Windows) skopiować pewne pliki. Teraz możesz już zainstalować Windows na twardym dysku. Ta instalacja posłuży nam do przygotowania wzorca systemu, który będzie uruchamiany z płyty CD. Najważniejsze, żeby system zajmował jak najmniej miejsca na dysku. Zainstaluj absolutnie niezbędny zestaw składników, pamiętając o tym, że cały katalog c:\windows musi zmieścić się w dostępnej pamięci RAM (plus 10 procent wolnego miejsca na pliki tymczasowe i plik wymiany). Pewną część pamięci RAM trzeba pozostawić do wykorzystania jako "normalną" pamięć RAM.

  Najlepiej też od razu usunąć z instalacji katalogi c:\windows\help i c:\windows\media - zajmują dość dużo miejsca, a na pewno nie przydadzą się w naszym wyspecjalizowanym systemie. W takim przypadku system zajmie około 150-160 MB, a Windows 95 około 70-100 MB. Oczywiście możliwy jest dalej idący tuning systemu. Znakomitym pomysłem jest skorzystanie w tym celu z bezpłatnego programu 98 Lite (www.98lite.net) - umożliwia on swobodne usuwanie składników systemowych Windows (np. pozwala całkowicie usunąć Internet Explorer). W praktyce możliwe jest odchudzenie Windows 98 do około 60-100 MB, a Windows 95 do 30-60 MB.

  Etap drugi - przygotowanie Windows do RAM dysku

  Teraz przygotuj odpowiednio Rejestr systemu tak, aby zapisane w nim ścieżki dostępu wskazywały katalog x:\windows, a nie c:\windows, bo pod literą x: będzie widoczny RAM dysk. Rejestr systemów Windows 95/98 znajduje się dwóch plikach: System.dat i User.dat i te właśnie pliki są modyfikowane przez Edytor Rejestru. Przed uruchomieniem edytora wykonaj kopie zapasowe obu plików - ich późniejsze modyfikacje uniemożliwią uruchamianie Windows z twardego dysku. Uruchom Edytor Rejestru poleceniem regedit z wiersza poleceń, wykonaj zrzut zawartości Rejestru do pliku tekstowego (menu Rejestru | Eksportuj plik Rejestru; pamiętaj o włączeniu opcji Wszystko) i zapisz go w pliku c:\oryginal.reg. Otwórz ten plik w WordPadzie i wykonaj automatyczną zamianę (menu Edycja | Zamień, przycisk Zamień wszystko) wszystkich wystąpień sekwencji "c:\\windows" na "x:\\windows". Zmienisz w ten sposób w Rejestrze ustawienie ścieżki do katalogu systemowego.