Sprytne maleństwa

Inteligentne tagi, to obok okienka zadań najciekawsza nowa funkcja Office'a XP. Najciekawsza, ale w polskiej wersji pakietu mniej wszechstronna niż w angielskim odpowiedniku. Tę sytuację można jednak zmienić.

Inteligentne tagi, to obok okienka zadań najciekawsza nowa funkcja Office'a XP. Najciekawsza, ale w polskiej wersji pakietu mniej wszechstronna niż w angielskim odpowiedniku. Tę sytuację można jednak zmienić.

Kliknij, aby powiększyćJeśli używasz Office XP, z pewnością zauważyłeś małe, animowane ikony pojawiające się w miejscu, w którym Word lub Excel wykonał jedną z kilku określonych operacji. Może to być działanie Autokorektybądź Autowypełniania, operacja wklejania obiektu do dokumentu czy też reakcja Excela na błędną formułę. To właśnie wbudowane w Office inteligentne znaczniki, które realizują funkcje dostępne standardowo w pakiecie.

Zobacz również:

Po wpisaniu słowa "PKP" czy "kolej" znacznik prosi o wpisanie danych o planowanje podróży, a wyniki przedstawia w czytelnej postaciKliknij, aby powiększyćPo wpisaniu słowa "PKP" czy "kolej" znacznik prosi o wpisanie danych o planowanje podróży, a wyniki przedstawia w czytelnej postaciJednak prawdziwie "inteligentne" oblicze zyskują dopiero tagi zewnętrzne, opracowywane przez niezależnych twórców oprogramowania. Po ich zainstalowaniu trzeba tylko sprawdzić, czy są aktywne (w Wordzie znaczniki domyślnie są włączone, natomiast w Excelu - nie). W obu aplikacjach dokonuje się tego na karcie Tagi inteligentne okna Autokorekta z menu Narzędzia | Opcje Autokorekty, zaznaczając Oznacz tekst etykietami tagów inteligentnych (Word) lub Nadaj danym etykiety tagów inteligentnych (Excel). Na liście dostępnej w oknie Aparaty rozpoznawania włączasz lub wyłączasz poszczególne tagi.

Tak wiele za tag niewiele

Działanie znaczników jest banalnie proste. Każdy składa się z dwóch modułów: tzw. aparatu rozpoznawania oraz czynności. Jak same nazwy wskazują, aparat rozpoznaje pewne typy danych wprowadzane przez użytkownika, które mogą wyzwolić działanie określone przez drugą składową znacznika - czynności. Na przykład tekst "Jan Nowak" może zostać rozpoznany i oznaczony jako tag inteligentny "nazwisko osoby", któremu przypisano listę akcji Otwórz kontakt, Zaplanuj spotkanie, Dodaj do kontaktów lub Wstaw adres.

Wskaźniki tagów inteligentnych - kropkowane, fioletowe linie - pojawiają się pod tekstem w trakcie pisania. Mogą zostać wyświetlone również po otwarciu wcześniej zapisanego dokumentu. Gdy najedziesz kursorem na wyróżniony tekst, pojawi się przycisk Akcje tagów inteligentnych. Po kliknięciu towarzyszącej mu strzałki, z rozwijanej listy będziesz mógł wybrać akcję odpowiadającą temu typowi danych.

Tagi po polsku

Aby spopularyzować tagi inteligentne i zachęcić programistów do tworzenia tego typu narzędzi, polski oddział Microsoftu wraz z firmą InterPuls przygotował zestaw znaczników demonstrujących potencjał nowej funkcji Office'a. Jest to 10 tagów w wersji do Worda i Excela, w przeważającej części odwołujących się do informacji zawartych na stronach WWW.

W Excelu tagi trzeba najpierw włączyć w oknie dostępowym z menu Narzędzia | Opcje AutokorektyKliknij, aby powiększyćW Excelu tagi trzeba najpierw włączyć w oknie dostępowym z menu Narzędzia | Opcje AutokorektyPrzykładowe znaczniki po wpisaniu słów kluczowych oferują m.in. sprawdzanie kursów walut czy akcji spółek notowanych na GPW. Wykonują też bardziej skomplikowane operacje, jak np. sprawdzanie połączeń kolejowych i lotniczych na wskazanych trasach bądź pobieranie repertuaru kin w danym mieście na wybrany dzień tygodnia. Wszystko to realizowane jest na podstawie zaszytych w tagu adresów internetowych witryn zawierających niezbędne informacje. Niestety, witryny WWW często ulegają przeobrażeniom, co skutkuje m.in. modyfikacjami adresów URL docelowych stron używanych w znacznikach - tagi stają się wówczas bezużyteczne.

Oczywiście inteligentne tagi nie są ograniczone wyłącznie do korzystania z danych dostępnych w Internecie. Mogą opierać się na wewnętrznych bazach danych firmy czy nawet jednego użytkownika albo wykorzystywać funkcje dostępne w aplikacji Office'a. Jeden z polskich znaczników rozpoznaje nazwiska i porównuje je z danymi zawartymi w bazie kontaktów Outlooka. Jeśli znajdzie pasujący rekord, oferuje edycję tego kontaktu, wstawienie adresu e-mail do dokumentu, wysłanie wiadomości czy zaplanowanie spotkania.

Zrób to sam

Tworzenie znaczników wbrew pozorom nie jest trudne: do zbudowania prostych tagów wystarczy znajomość języka XML i opanowanie szablonu. Jednak użycie XML ogranicza czynności do takich, które wykorzystują tylko adresy URL. Bardziej rozbudowane znaczniki muszą przybrać postać bibliotek DLL, a to już oznacza znacznie wyższy poziom wiedzy programistycznej.

Wyczerpujące informacje o tagach inteligentnych znaleźć można w witrynie WWW Microsoftu pod adresem http://msdn.microsoft.com/downloads/default.asp?URL=/code/sample.asp?url=/msdn-files/027/001/652/msdncompositedoc.xml.

Są też gotowe narzędzia programistyczne ułatwiające projektowanie znaczników, np. ActiveDocs firmy Keylogix za 239 USD (www.activedocs.com).

Dla naszych Czytelników we współpracy z firmą Microsoft przygotowaliśmy konkurs na najciekawszy pomysł wykorzystania tagów inteligentnych.