Sieci bez kabli i kłopotów

Jesteś gotowy połączyć swoje komputery szybko i bezpiecznie, nie korzystając z przewodów? Czas jest do tego odpowiedni, a my mamy odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

Jesteś gotowy połączyć swoje komputery szybko i bezpiecznie, nie korzystając z przewodów? Czas jest do tego odpowiedni, a my mamy odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

Scenariusz 1Kliknij, aby powiększyćScenariusz 1Łączenie komputerów w sieć do niedawna było zadaniem dla informatyków bądź fanatycznych wręcz hobbistów, którym nie przeszkadzało, że muszą czołgać się pod biurkami, aby poprowadzić niezbędne okablowanie. Dzisiaj można połączyć komputery w sieć, poświęcając na to nie więcej niż jedno popołudnie, a kable nie będą wcale potrzebne.

Zobacz również:

Technologia dostępu bezprzewodowego dojrzewa i pozwala na coraz szybsze transfery danych. Dodatkowo nowe, szybsze linie telefoniczne i energetyczne stają się niedrogą alternatywą, jeśli chodzi o udostępnianie Internetu, współdzielenie plików, drukarek i multimediów. Przetestowaliśmy najnowsze technologie sieciowe, przezwyciężyliśmy najpopularniejsze problemy konfiguracyjne, zbadaliśmy kwestię bezpieczeństwa danych i zbudowaliśmy kilka działających sieci, aby ostatecznie opracować poniższy przewodnik bezstresowego sieciowania.

Pierwszym krokiem na drodze do połączenia Twoich pecetów jest wybór odpowiedniej technologii sieciowej. Obecnie mamy wiele możliwości do wyboru, nawet jeśli nie chcemy kłaść nowych kabli. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, zaczynając od wariantów wykorzystujących istniejące linie telefoniczne i energetyczne aż po sieci bezprzewodowe. Aby uzyskać rozeznanie, która z propozycji jest najlepsza, przetestowaliśmy, w typowym domowym biurze, sieć wykorzystującą linie energetyczne (HomePlug) oraz sieć opartą na liniach telefonicznych (HomePNA).

Technologia Wi-Fi5 nie jest jeszcze oficjalnie dostępna w Europie, ponieważ pasmo, które wykorzystuje (5 GHz) w wielu krajach zarezerwowano np. do celów wojskowych. Sporo wskazuje jednak na to, że sytuacja może wkrótce ulec zmianie. Pierwsze pokazy tej technologii w Europie odbyły się podczas tegorocznych targów CeBIT - organizatorom udało się uzyskać specjalną zgodę od władz.

Zainstalowaliśmy także dwie sieci bezprzewodowe: 802.11b (znaną także pod nazwą Wi-Fi) i nową, szybką 802.11a (albo Wi-Fi5). Ich wydajność sprawdziliśmy w obrębie jednego pomieszczenia, w którym komputery ustawione były w odległości 6 metrów od siebie; później komputery umieściliśmy w przylegających pokojach w odległości 12 metrów od siebie. Wreszcie, przy sprzyjającej pogodzie, przetestowaliśmy działanie sieci, pracując na patio, poza budynkiem biura.

Więcej szczegółów na temat wydajności i cen poszczególnych rozwiązań przedstawiamy w ramce.

Bezprzewodowe sieci Wi-Fi są prawdopodobnie najlepszą propozycją do większości instalacji. Wprawdzie zestawy, które przetestowaliśmy, nie zapewniały olśniewającej wydajności, ale za to oferowały najlepszą kombinację rozsądnej ceny i bardzo prostej instalacji. Droższe zestawy Wi-Fi5 mogły pochwalić się wydajnością mniej więcej dwukrotnie wyższą (około 13 Mb/s). Zestawy wykorzystujące linie energetyczne także zaprezentowały się w dobrym świetle, zajmując w testach wydajności drugie miejsce. Adaptery sieciowe współpracujące z liniami telefonicznymi, najtańsze w naszym zestawieniu, były też najprostsze w instalacji. Windows XP poprawnie je wykrywa i nie potrzeba instalować żadnych sterowników z dołączonej płyty. Niestety, ceną jest w tym przypadku niska wydajność, najgorsza ze wszystkich testowanych urządzeń.

Wszystkie powyższe technologie zapewniają jednak wydajność co najmniej wystarczającą do podstawowych zadań, takich jak współdzielenie plików, drukarek czy dostępu do Internetu. Czasami jednak może się zdarzyć, że zechcesz połączyć któreś z powyższych rozwiązań z tradycyjną siecią, co pozwoli połączyć zalety bezprzewodowego roamingu z niezawodnością sieci przewodowych (zobacz Scenariusz 4).

<font color="#FF0000">Która z dostępnych obecnie bezprzewodowych technologii sieciowych jest najszybsza?

Wi-Fi5. Sieci bezprzewodowe dysponują dość oczywistymi zaletami (chociażby takimi, jak możliwość pracy na werandzie czy w ogródku), jednak mają też mniej oczywiste wady. Jedną z najważniejszych jest transfer wolniejszy niż w większości sieci przewodowych, a w dodatku jego szybkość spada wraz ze wzrostem odległości między odbiornikami. Wciąż jednak urządzenia wykorzystujące najnowszą bezprzewodową technologię

Wi-Fi5 są zdecydowanie najszybsze spośród wszystkich przetestowanych przez nas, a ich instalacja jest łatwiejsza niż starszych odpowiedników w standardzie Wi-Fi. Niestety, ich cena prawdopodobnie zniechęci większość domowych użytkowników.

Ku naszemu zaskoczeniu, karta sieciowa Intel Pro/Wireless 5000 (do notebooka) dotarła do nas w opakowaniu zawierającym instrukcję obsługi spisaną na jednej małej kartce. Na szczęście instalacja była dziecinnie prosta.

Używając domyślnych ustawień, połączyliśmy dwa notebooki w sieć w ciągu 15 minut. Ponieważ technologia Wi-Fi5 jest nowa, w czasie naszego testu nie były jeszcze dostępne stosowne karty w standardzie PCI. W rezultacie do testów użyliśmy dwóch adapterów sieciowych typu PC Card, które zainstalowaliśmy w dwóch notebookach z systemem Windows XP.

Instalacja urządzeń Wi-Fi i Wi-Fi5 jest podobna, pomijając drobny szczegół. Wśród urządzeń Wi-Fi5 nie ma adapterów w postaci modułów podłączanych przez USB, co jest najbardziej popularnym rozwiązaniem w przypadku Wi-Fi. USB tworzyłoby w tym przypadku wąskie gardło, ponieważ dane w systemie Wi-Fi5 mogą być przesyłane ponad dwukrotnie szybciej niż pozwala USB 1.1, którym dysponuje dzisiaj większość pecetów.

Standard 802.11a teoretycznie pozwala osiągnąć zawrotny transfer 54 Mb/s, ale w naszych testach nigdy nie uzyskaliśmy nawet połowy tej wartości. Jednakże wydajność w rzeczywistych zastosowaniach robiła wrażenie. Maksymalny transfer wyniósł 22 Mb/s, a średni 13 Mb/s.

To ponad dwa razy więcej niż w przypadku testowanych urządzeń Wi-Fi, HomePlug i HomePNA.

Kliknij, aby powiększyćSterowniki większości kart bezprzewodowych domyślnie przyjmują, że do przekazywania danych między poszczególnymi komputerami wykorzystywany będzie punkt dostępowy - rodzaj bezprzewodowego koncentratora. Używając terminologii sieciowej, tryb ten określa się jako infrastrukturalny. Jednak bezprzewodowe karty sieciowe mogą także pracować w trybie ad hoc, w którym komunikują się bezpośrednio ze sobą, z pominięciem punktu dostępowego. Niestety, punkty dostępowe w standardzie Wi-Fi5 nie są jeszcze wyposażone w routery. W związku z tym, jeśli planujesz współdzielić łącze internetowe, konieczne będzie połączenie przewodowe z samodzielnym routerem. Taki router, wyposażony od razu w zintegrowany firewall, można kupić już za kilkaset złotych. Alternatywnie, możesz przeznaczyć jeden, zawsze włączony komputer do pełnienia funkcji routera, wykorzystując np. wbudowany w Windows mechanizm Internet Connection Sharing.

Wi-Fi5 oferuje wprawdzie lepsze szyfrowanie danych, jednak wciąż opiera się na systemie Wired Equivalent Privacy, który ma niezbyt dobrą opinię. Domowym użytkownikom powinien jednak całkowicie wystarczyć WEP połączony z rozsądną konfiguracją innych zabezpieczeń.

Największą wadą Wi-Fi5 jest brak wstecznej kompatybilności z Wi-Fi. Obydwa systemy działają w innych pasmach: Wi-Fi wykorzystuje częstotliwość 5 GHz, natomiast Wi-Fi działa w 2,4 GHz (podobnie jak wiele innych urządzeń elektronicznych, np. bezprzewodowe telefony lub kuchenki mikrofalowe - może to być przyczyną zakłóceń w transmisji). Pracujące w dwóch trybach punkty dostępowe, które mogłyby stanowić pomost między obydwoma systemami, mają się pojawić do końca 2002 roku, jednak do tej pory ich ceny ani dokładny termin wprowadzenia nie zostały potwierdzone. Także pod koniec tego roku możemy oczekiwać wprowadzenia nowego systemu 802.11g, który ma połączyć wydajność 802.11a i kompatybilność z 802.11b.

Bezprzewodowa karta Wi-Fi5 do notebooka kosztuje 130-170 dolarów, a punkt dostępowy to wydatek rzędu 300-400 dolarów. Należy jednak oczekiwać, że ceny będą spadać wraz ze wzrostem popularności tych urządzeń.